1 Ocak 2013 Salı

Lice'deki Çatışmada Kimyasal Şüphesi!

Güncellendi

Türk ordusunun Lice, Hani ve Genç üçgeninde hava destekli başlattığı operasyon sonucu dün yaşanan çatışmada en az 2 uzman çavuşun öldüğü, çok sayıda askerin de yaralandığı öğrenildi. Diyarbakır valiliğinin 10 gerillanın yaşamını yitirdiği açıklaması doğrulanmazken, Malatya Adli Tıp Kurumu morguna 2 gerilla cenazesi getirildiği bildirildi. Çatışma sırasında ise gerilla güçlerine karşı bir çeşit kimyasal silah kullanıldığı öğrenildi.
Türk ordusu Diyarbakır'ın Lice ve Hani ile Bingöl'ün Genç ilçeleri arasında bulunan alanda dün sabah saat 06.00 sıralarından itibaren geniş çaplı operasyon başlatılmıştı. Hava destekli operasyonda Dicle’nin Akçapınar mezrası bölgesinde şiddetli çatışma yaşanmış, Diyarbakır valiliği çatışmada 10 gerillanın yaşamını yitirdiğini ileri sürmüştü.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, gerillalara karşı bir çeşit kimyasal silahın da kullanıldığı çatışmada en az 2 uzman çavuş öldü, çok sayıda asker de yaralandı.

Diyarbakır valiliğinin iddiasını da yalanlayan yerel kaynaklar, çatışmada 2 gerillanın yaşamını yitirdiğini söyledi. Malatya Adli Tıp Kurumu morguna 2 cenazenin getirilmiş olması yerel kaynakların verdiği bilgileri doğruluyor.

Dün gece geç saatlerde çatışma bölgesine giden köylüler gerillalara ait bir puşi bulmuştu. Puşide herhangi bir kan izi bulunmazken, puşiyi koklayan kimi köylülerin başlarının ağrıdığı ve midelerinin bulandığı kaydedildi. Köylüler, kokunun kimyasal olabileceğini tahmin ettiklerini ifade etti.  


.....................................................................................................

Türk ordusunun Lice, Hani ve Genç üçgeninde hava destekli başlattığı operasyonda çıkan çatışmalarda 2 HPG gerillası yaşamını yitirdi. Gerillaların yaşamını yitirdiği alanda arama yapan köylüler, gerillalara ait buldukları puşiden kimyasal silah kokularının geldiğini ve puşiyi koklayan kimi köylülerin baş ağrısı ve mide bulantısı şeklinde rahatsızlıklar yaşadığını kaydetti.

Türk ordusu Diyarbakır'ın Lice ve Hani ile Bingöl'ün Genç ilçeleri arasında bulunan alanda dün sabah saat 06.00 sıralarından itibaren geniş çaplı operasyon başlatılmıştı. Çok sayıda zırhlı aracın katılımıyla gerçekleşen operasyona 6 helikopter destek verdi. Lice ilçesinin Şenlik köyüne bağlı Akçapınar, Küçük Ziyaret, Büyük Ziyaret, Hambaz ve Taşlık mezralarının kırsalında yoğunlaşan operasyon saat 11.00 sıralarında şiddetli çatışmaya dönüştü. Çok sayıda jandarma ve özel harekat timlerinin de yer aldığı operasyonda, özellikle Akçapınar mezrasında bulunan alan yoğun bombardımana tutuldu. Kırsal alandan helikopterlere ateş açılırken, bölgeden uzun süre silah sesleri gelmeye devam etti.

Çatışmanın ardından bölgede yapılan arama tarama sonrası 2 HPG gerillasına ait cenazenin helikoptere yüklenerek götürüldüğü bildirildi. Söz konusu alanda köylülerin yaptığı arama sonucu gerillalara ait puşi bulundu. Puşide herhangi bir kan izi bulunmazken, puşiden gelen koku kimyasal silah kullanıldığı şüphesini akıllara getirdi. Puşiyi koklayan kimi köylülerin başlarının ağrıdığı ve midelerinin bulandığı kaydedildi. Köylüler, kokunun kimyasal olabileceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Öte yandan el fenerleriyle akşam saatlerinde çatışma bölgesine giden köylüler, gerillalara ait buldukları çakmak, tırnak makası, pil ve kanlı bezi köye getirdi. Gerillaların eşyalarını getiren köylüler "Şehit namirin" sloganlarıyla karşılandı. Köylüler, çatışmada yaşamını yitiren gerillaların bulunduğu alanda pimi çekilmiş bir el bombası bulduklarını ancak patlama ihtimaline karşı dokunmadıklarını ifade etti.

BDP'LİLER ÇATIŞMA BÖLGESİNE GİTTİ

Aralarında BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, İl Eş Başkan Yardımcısı Ahmet Gezen, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin'in de bulunduğu BDP'li heyet çok sayıda araçla çatışma bölgesine gitti. Köylüler tarafından çatışma bölgesinde karşılanan heyet, köylülerle görüştü.

KİMYASAL SİLAH KULLANILDIĞI ŞÜPHESİ!

Burada kısa bir konuşma yapan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, köylüler tarafından bulunan puşiyi hatırlatarak, "Şalı koklayamıyoruz, şuanda şalın yanında büyük zorluk çekiyoruz. Büyük ihtimalle bu çatışma içinde kimyasal silah kullanıldı. Bu koku bize bu hissiyatı uyandırdı. Bu kadar yoğun askeri yığınak bizi kaygılandırdı. HPG'lilere ait eşyalarda bulunan koku, normal bir koku değil. Bu köyde kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına diar araştırma yapılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi. 


ANF

Hiç yorum yok: