22 Kasım 2012 Perşembe

YPG: Serêkaniyê'yi Çetelerden Temizleyeceğiz

Serêkaniyê - Türkiye üzerinden Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kenti sınırlarına giren yüzlerce paramiliter ile YPG güçleri arasında çatışmalar başladı. Kentte bir tugay kuran YPG, Serêkaniyê’yi çetelerden temizleyeceklerini açıkladı.

Pazartesi günü ağır kayıplar verdikten sonra çarşamba akşam saatlerinden itibaren tank ve askeri araçlarla Türkiye üzerinden Serêkaniyê sınırlarına giren Türk rejimi destekli çete mensupları, bugün saldırıya geçti.

Saldırıya Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) anında karşılık vermesi ile çatışmalar başladı. Saat 14.00’te başlayan çatışmaların tüm kente geneline yayıldığı bildiriliyor.

21 Kasım günü ağır silahlar yüklü 50 askeri araç ve 7 tank ile Türkiye sınırından yüzlerce çete mensubu Serêkaniyê sınırlarına girdi. Aynı gün gece saatlerine doğru Hama’dan Türkiye’ye, oradan da Serêkaniyê sınırlarına 200’ü aşkın çete mensubu daha takviye edildi.

YPG Anakarargah Komutanı Sipan Hamo, Ronahi TV’ye Çarşamba günü yaptığı açıklamada, silahlı grupların Türkiye üzerinden askeri araç ve tanklarla sınırı geçtiğini belirterek, “Bu gruplar Türkiye tarafından kullanılıyor. Bu nedenle biz bu saldırı Türkiye’nin Batı Kürdistan’ı işgal girişimi olarak görüyoruz” dedi. Hamo, tüm parçalardaki halkı tepkisini göstermeye çağırdı.

“KENTİ ÇETELERDEN TEMİZLEYECEĞİZ”

YPG bugün yaptığı açıklamada Serêkaniyê kentinde örgütlenen “Şehid Erdal” adlı tugaya çetelerin saldırısında hayatını kaybeden Halk Konseyi Başkanı Abid Xelil’in isminin verildiğini bildirdi. ANF’ye konuşan Şehid Abid Tugayı komutan Dijwar, bedeli ne olursa olsun kenti çetelerden temizleyeceklerini söyledi.

Dijwar, “Topraklarımızın tek bir parçasının bile elden çıkmasını kabul etmeyeceğiz” diyerek Kürt halkının ulusak kazanımlarını işgalcilere karşı bedeli ne olursa olsun koruyacakları sözünü verdi. Dijwar, “Serêkaniyê’yi Kürt halkının iradesine saldıran ve Türk devletinin faşist planlarını uygulayan çeteci silahlı gruplardan temizleyeceğiz” dedi.

YÜZLERCE ÇETE MENSUBU SINIRI GEÇTİ

Londra merkezli Suriye İnan Hakları Gözlemevi, El Nusra grubuna bağlı 200 savaşçı ile Guraba El Şam’a bağlı 100 savaşçının sınırı geçtiğini belirtirken, yüzlerce Kürt savaşçının da bölgeye aktığına dikkat çekti. Gözlemevi’ne göre Kürt savaşçılar kendin kuzey ve doğusunu, paramiliter gruplar ise güney ve batısı ile Türkiye ile olan sınırı tutuyor. Kent merkezinde savaşçıların olmadığı belirtiliyor.

Paramiliter grupları nedeniyle yaşanan çatışmalardan dolayı çok sayıda kişi kentti terk etti.

29 ÇETE MENSUBU ÖLDÜ

Pazartesi günü çete mensuplarının Halk Konseyi Başkanı Abid Xelil’i katletmesi ardından YPG güçleri gruplara sert müdahalede bulunmuştu. Yaşanan çatışmalarda üçü grup şefi onlarca saldırgan ölmüştü. YPG 18 cenazeyi silahlı gruplara teslim ettiklerini, 7 saldırganı da esir aldıklarını açıklamıştı.

Gözlemevi’nin verdiği yeni bilançoya göre bu çatışmalarda El Nusra ve Guraba El Şam gruplarına mensup 29 savaşçı öldü. Aynı çatışmalarda 2 YPG üyesi, bir Asayiş üyesi ve bir Halk Konseyi üyesi hayatını kaybetmişti.

8 Kasım günü Türkiye üzerinden yüzlerce savaşçının Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kentine girmesi ardından Suriye rejimi Mart 2011’den beri sükunet içinde olan kente bombalar yağdırmıştı. Bu saldırıyla birlikte bir hafta içerisinde kentte en az 10 sivil hayatını kaybetmiş, 70’e yakını yaralanmış, 50’ye yakın ev yıkıldı ve 11 bini aşkın kişi göç etmişti. 


Serekaniye'de Şiddetli Çatışmalar

Türkiye üzerinden Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kenti sınırlarına giren yüzlerce paramiliter ile YPG güçleri arasında çatışmalar başladı. Çatışmaların tüm kent geneline yayıldığı bildirildi.

Çarşamba akşam saatlerinden itibaren tank ve askeri araçlarla Türkiye üzerinden Serêkaniyê sınırlarına giren Türk rejimi destekli çete mensupları, bugün saldırıya geçti.

Saldırıya Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) anında karşılık vermesi ile çatışmalar başladı. Saat 14.00’te başlayan çatışmaların tüm kente geneline yayıldığı bildiriliyor. 


ANF

Hiç yorum yok: