9 Kasım 2012 Cuma

PYD: Kazanımları Sonuna Kadar Koruyacağız

Bir dizi temasta bulunmak için Almanya'nın başkenti Berlin'e gelen PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, dünyanın her yerinde yaşayan Kürtlere Batı Kürdistan'ı koruma ve yardım etmeye çağırdı. Batı Kürdistan'daki gelişmelerin ele alındığı panelde konuşan Abdullah, "Hiç bir dış gücün Batı Kürdistan'a girmesine izin vermeyeceğiz, kazanımlarımızı sonuna kadar koruyacağız" dedi.

Alman siyasi parti temsilcileri ve Kürt kuruluşlarıyla görüşmeler yapmak için başkent Berlin'de bulunan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah, dün akşam Batı Kürdistan'daki gelişmelerin tartışıldığı bir panele katıldı. Başta Kürtler olmak üzere Almanların da yoğun ilgi gösterdiği panelde konuşan Abdullah, önemli mesajlar verdi.

Batı Kürdistan'da özellikle ilaç ve sağlık malzemeleri konusunda ciddi sıkıntıların başladığını söyleyen PYD lideri, Halep'teki çatışmalardan sonra ise buradan Efrin'e yardımların kesildiği ve bölgenin halkının acil yardıma ihtiyaç olduğunu bildirdi. Halep'teki bezer çatışmaların yaşanması için sık sık provokasyon girişimlerinin yapıldığına dikkat çeken Abdullah özetle şöyle konuştu:

"DEFALARCA PROVOKASYONLAR YAPILDI"

"Eğer girişimlerimiz olmasıydı dış güçlerin kışkırtma ve desteğiyle Halep gibi birçok yerde çatışmalar olacaktı. Ancak biz sonuna kadar sağ duyulu davrandık. Unutmayın ki Hewler anlaşmasının önemli maddelerinden birisi hiç bir dış gücün Batı Kürdistan'a girmemesi ve muhatabın Yüksek Kürt Konseyi olması yönündedir. Biz sonuna kadar bu madde için mücadele edeceğiz.

Batı Kürdistan'da halkımız ilk kez kendi gücü ve iradesiyle yönetimlerini oluştu. A'dan Z'ye bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor. Bu yüzden Batı Kürdistan'da kazanımları sonuna kadar koruyacağız. Hiç bir gücün bu kazanımları geri almasına izin vermeyeceğiz. Çünkü unutmayın ki batıda Kürtlerin statüsü sadece Kürdistan'ın diğer parçalarında değil bütün Ortadoğu'da gerçek bir devrim anlamına gelecek."

Geçtiğimiz Haziran ayında deşifre edilen ve Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından Hewler'deki Türk Konsolosluğu’na gönderilen belgede Batı Kürdistan'a yönelik konseptin hayata geçirilmek istendiğine dikkat çeken PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah "O belgede özellikle 'Suriye Özgür Ordusu'nun Batı Kürdistan'a girmesi ve Kürt gençlerinin bu orduya katılması' gerektiği belirtiliyordu. İçinde bulunduğumuz günler gösteriyor ki bu konsept yavaş yavaş hayata geçirilmek isteniyor" dedi.

Bölge ve batılı güçleri Batı Kürdistan'ın iradesine saygılı olmaya davet eden Abdullah son olarak Kürtlere ise şu çağrıyı yaptı: "Dünyanın her yerinde yaşayan Kürtlerin gündeminde Batı Kürdistan'ı her türlü saldırı ile müdahaleden koruma ve bu parçada yaşayan Kürtlere yardım olmalı. Bu bütün Kürtlerin önemli gündemi olmalı. Batı Kürdistan halkını yalnız bırakmayın."


ANF

Hiç yorum yok: