13 Kasım 2012 Salı

Demirtaş: Biz Bu Meydanda Başkan Apo’nun Heykelini Dikeceğiz

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Mardin’in Kızıltepe ilçesinde konuştu. Polisin halka saldırmasına tepki gösteren Demirtaş "Kürtlerin katili Kenan Evren’in heykelini dikebiliyorlar da, bir halk önderinin posterini mi açamaz. Bu halkın katilini, Kürtleri diri diri yakanları, iktidar adına sahipleniyorlar da, milyonlar önder olarak gördüğü iradesini mi sahiplenemeyecek. Biz bu meydana Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz heykelini" dedi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindekiler, Derik ilçesinden yüzlerce konvoyluk araçla Kızıltepe ilçesine doğru yola çıktı. Polisin saldırısı sonrasında BDP seçim aracının kente girmesiyle birlikte halk Özgürlük Meydanı'na doğru yürüdü. "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana zindanan", "Direne direne kazanacağız", "Tutsakların direnişi direnişimizdir" sloganları atan kitle, kısa sürede yaklaşık 10 bin kişiye ulaştı. Alanda, "Zindan direnişini selamlıyoruz" pankartı ve "Şov değil ölüm orucu", "Zindan direnişçilerinin talepleri taleplerimizdir" dövizleri açtı. Halk, PKK bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posterlerini açarak, alkış ve zılgıtlarla konvoyu karşılandı.

Büyük alkış ve zılgıtlar arasında, "Serhildanın öncüsü kahraman Qoser gençliği, fedakarlığın cesaretin timsali Kürt anaları sizleri selamlıyorum. 63. gününde bu kritik aşamasında kendi evlatlarını sahiplenen, alanlarda, meydanlarda direnen tüm halkımızı selamlıyoruz" diyen Demirtaş, "Alana gelmeden önce bir müdahale olmuş, demişler ki; 'Öcalan posterini asamazsınız.' Onu diyenlere açıkça sesleniyoruz; Kürtlerin katili Kenan Evren’in heykelini dikebiliyorlar da, bir halk önderinin posterini mi açamaz. Bu halkın katilini, Kürtleri diri diri yakanları iktidar adına sahipleniyorlar da, milyonlar önder olarak gördüğü iradesini mi sahiplenemeyecek?" sorusunu sordu. Ne yapılırsa yapılsın halkın önderine sahip çıkacağını belirten Demirtaş, "Siz ne diyorsunuz be, Biz bu meydana Başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz heykelini. Kürt halkı artık önderiyle, partisiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla, genciyle, Ortadoğu'nun en onurlu halkından biridir. Artık copla, suyla, panzerle tank ve topla bu halkı yıldıramazsınız. Bu halkın evlatları 63 gündür yemiyor, içmiyor ne için işte bu meydanda posteri açılan önderi için, işte 'yaşasın zindan direnişi' anadili için. Onun için bu halk bu evlatlarına sahip çıkıyor, onun talepleri olan önderliğin özgürlüğü için. Neymiş poster açamazmış, bal gibi de açar sen de gel engelle" dedi. Türkiye'de ıslık çalmanın bile yasak olduğu dönemden bugüne gelindiğine vurgu yapan Demirtaş, "Zulüm ettiniz, gözaltında işkence yaptınız, asit kuyulara attınız, zindanlara attınız, katliamlardan geçirdiniz, binlerce köy yaktınız, yıktınız, milyonlarca kişiyi göç ettirdiniz, bu halk size teslim olmadı, şimdi İdris Naim'in iki kıytırık copuyla, panzeriyle mi teslim alacaksınız" diye sordu.

‘MEYDANLAR FAŞİST ZİHNİYETE DAR EDİLMELİ’

Cezaevlerindeki açlık grevlerine sahip çıkılması gerektiğini belirten Demirtaş, Kürt gençliğine de şu çağrıyı yaptı: "Genç yoldaşlarımıza çağrımızdır; her zaman meydanlarda olmalısınız, madem ki, bu alanları meydanları bize dar etmeye çalışıyorlar, siz de bu alanları direnişinizle faşist zihniyetlilere dar etmelisiniz. Sadece bugün değil, her gün her saate bu alanlarda olmalısınız. Bu halk evlatlarının ölümüne izin vermemeli. Her geçen dakika her geçen saniye canımızdan can gidiyor. Eğer zindanlardaki yoldaşlarımız bu halkın özgürlüğü için bedenlerini ölüme yatırmışlarsa bu halkın yıllardır verdiği direniş ve mücadelesine güvendiği içindir. Açlık grevini AKP hükümeti başlattı, ama bitirecek olan sizlersiniz, sizin direnişiniz olacaktır. 63 gündür hükümette anlatmaya çalışıyoruz, onlar anadilinde savunma, eğitim yapmak istiyorlar diyoruz. Tüm anlatmalarımıza rağmen, anlamıyorlar, kulaklarını kapatmışlar dinlemek istemiyorlar. Belki birçok kişi anlıyor, ama anlamayan bir tek kişi var o da Kasımpaşalıyım diyen Başbakan. Duymuyor, anlamıyor. İşte siz direnişinizle, ona yoldaşlarınızın sesini duyuracaksınız, anlatacaksınız, hatırlatacaksınız" diye konuştu.

‘YEMEĞE SEVDALI OLSAYDIK, BAŞBAKAN OLURDUK’

Erdoğan’ın açlık grevi eylemleri için "Şov yapıyorlar, şantaj yapıyorlar" açıklamalarına da sert tepki gösteren Demirtaş, "Kürt halkının özgürlüğü için canını veren arkadaşlara 'şov yapıyorlar, şantaj yapıyorlar' diyenlere Kızıltepe Meydanı'ndan sesleniyoruz, eğer şov, şantaja, yemeğe sevdalı olsaydık, senin gibi Başbakan olurduk, konforlu olurduk, ama biz bunu seçmedik. Biz özgürlük için bedel veriyoruz. Sen daha Başbakan olmak için, belediye başkanı olmak için, cemaatten, Pelsivanya'dan izin almamışken, bu halk alanlardaydı. Sen daha Kemal Pir'i, Hayri Durmuş'u, Mazlum Doğan'ı, Ali Çiçek'i bilmiyorsun, tanımıyorsun. Onlar da direnirken 'şov mu' yapıyordu. O dönemin direnişin sembolü olan Mazlumların yoldaşları, zindanda açlık grevinde ama bir fark var, milyonlarca yoldaşları dışarıda onlara destek veriyor" dedi.

Demirtaş'ın konuşmasından sonra, konvoy Nusaybin ilçesine doğru yolla çıktı. Bu sırada Nusaybin yolunu tutan polisler, gaz bombası ve tazyikli su ile kitleye saldırdı. Kitlenin taşlarla karşılık vermesi üzerine çatışmalar ara sokaklara yayıldı. Polis BDP seçim aracına da gaz bombası atarken, aracın arka camları kırıldı. İlçede uzun süre çatışmalar devam etti. Polis müdahalesi sırasında bir gencin kafası kırıldı. İsmi öğrenilmeyen genç, hastaneye kaldırıldı.


ANF

Hiç yorum yok: