19 Kasım 2012 Pazartesi

Açlık Grevindeki Tutsakların Sağlık Kontrolleri Başladı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine cezaevlerinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerine son veren tutsaklar, hastaneye kaldırılmaya başlandı. Kimi yerlerde tutsakların hastaneye götürülmedikleri ve verilmemesi gereken süt gibi gıdaların verildiği öğrenildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile 12 Eylül'de girdikleri süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerini 68. günde sonuçlandıran tutsaklar hastanelere sevk edilerek, sağlık kontrollerine başlandı. Bazı yerlerde tutsakların hastanelere sevk edilmediği, ayrıca verilmemesi gerekn süt gibi gıdaların verildiği kaydedilirken, Midyat, Mardin, Diyarbakır, Batman, Van, İzmir, Denizli ve İstanbul'da son durum şöyle:

MİDYAT: Midyat Cezaevi'nde 14 tutsak Midyat Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Tutsakların ambulansla hastaneye götürülmesi esnasında cezaevi önünde biriken halk davul zurna çalarak, "Biji qehremané zindana" sloganı attı. Tutsakların hastaneye götürülürken zafer işareti yapması ve ellerinde kelepçe olması dikkat çekti. Tutsaklar Midyat Devlet Hastanesi'nde müşahede altına alınırken cezaevi önünde bekleyen yüzlerce kişi sloganlarla cezaevi önünden ayrıldı. Diğer tutsakların ise hastanede yer olmadığından dolayı başka hastanelere götürüleceği öğrenildi.

Hastaneye götürülen tutsakların isimleri şöyle: "Ayşe Kara, Derya Moray, Elif Uludağ, Ferda İldan, Şadiye Manap, Mustafa Ayhan, Beyhan Gözmen, Gıvara Atıko, Metin Kemal Hasan, İlyas Demir, Mazlum Dilek, Ferhan İşçan, Emrah Aslan ve ismi öğrenilemeyen bir tutsak."

MARDİN: Mardin E Tipi Cezaevi'nden aralarında BDP Mardin Milletvekilli Gülser Yıldırım'ın da olduğu 18 tutsak tedavi için ambulanslarla Mardin Devlet Hastanesi Acil Bölümü'nde kendilerine ayrılan 4. kata kaldırıldı. Yoğun polisiye önlemin alındığı hastaneye kaldırılan tutsaklara aileler ve halk alkış ve sloganlarla destek verdi. Mardin E Tipi Cezaevi'ne getirilen 16 kişinin sağlık durumlarına ilişkin açıklama yapan Mardin Tabip Odası Başkanı Kamuran Yıldırım, "Hastanede 5'i kadın 13'ü erkek olmak üzere toplam 18 tutsağın tedavilerine başlandı. Tutsaklara Türk Tabipler Birliği tedavi protokolünün gereği kan tahlilleri yapılacak. Biyokimya olmak üzere EGK'leri ve kalp değerleri değerlendirilecek. Özellikle bu tür vakalarda beklediğimiz enfeksiyon hastalığıdır. Tahlillerin sonuçları öğrenilmeden hasarın ne şekilde olduğunu bilemeyiz. Tahlil sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi. Hastaneye getirilen tutsakların isimleri şöyle: "Fırat Arzu, Haniş Memkiyani, M. Emin Gezer, Yunus Durdu, Sait Ercik, Mehmet Yavuzel, Zeynep Altunkaynak, Gülser Yıldırım, Fatime Demir, Behice Tanrıverdi, Şirin Şahin, Züleyha Yılmaz."

Hastane önünde tutsak ailelerinin bekleyişleri devam ediyor.

AMED: Diyarbakır E ve D Tipi Kapalı cezaevlerinden, açlık grevine giren ilk grupta yer alan 36 erkek ve kadın tutsak ambulanslarla Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Gruplar şeklinde getirilen tutsaklar polislerin zırhlı araçları eşliğinde hastaneye getirildi. Hastaneye getirilen tutsakları görmek isteyen kitle polisler tarafından engellendi. Kitle bu duruma alkış ve zılgıtlar ile tepki gösterdi. Ambulanstan çıkartılan tutsakların zafer işareti yapması dikkat çekti. Kitlenin hastane önünde bekleyişi devam ediyor.

BATMAN: Batman M Tipi Kapalı Cezaevi'nde birinci gruptaki 7 tutsak Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Sabah saatlerinde BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, Batman Tabip Odası Başkanı Mehmet Demir ve Batman Barosu Başkanı Ahmet Sevim açlık grevindeki tutsaklarla görüşürken dışarıda bekleyen kitle, halay ve sloganlarla tutsaklara destek verdi. Öğle saatlerinde açlık grevindeki tutsakları tedavi etmek amacıyla hastaneye gelen Sağlık Bakanlığı'na bağlı doktor heyetinin tutukluları tedavi etmeye başladığı öğrenildi. Cezaevi yönetiminin tutsakları ring araçları ile hastaneye götürmek istemesine doktorlar karşı çıkarak savcılıkla görüştü. Yapılan görüşmeler sonucu tutsaklar ambulans ile hastaneye sevk edildi.

VAN: Van F Tipi cezaevinde 17 tutsak, Edremit yolu üzerindeki bölge eğitim ve araştırma hastanesine götürüldü. Tutsakların sağlık kontrollerine başlandı.

İZMİR: Aliağa İlçesi'nde bulunan Şakran 2, 3 ve 4 nolu T tipi, Şakran Kadın ve Çocuk cezaevlerinde açlık grevini sonlandıran tutsaklar, kendilerini ziyaret eden İHD ve ÇHD üyesi avukatlara, doktor muayenelerinin yapıldığını, beslenmeleri için diyet programı hazırlandığını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu aktardı. Şakran 2, 3 ve 4 nolu T tipi cezaevlerini ziyaret eden Avukat Nergis Tuba Aslan, Şakran 2 ve 4 nolu T tipi cezaevinde yaptıkları görüşmelerde açlık grevini bırakan tutsakların kilo ve tansiyon ölçümünün yapıldığı ve diyet listelerinin verildiğini söyledi. Şakran 3 Nolu T Tipi Cezaevi'nde açlık grevini bırakan tutsaklarla hükümlü ve hafta sonu olması nedeniyle görüştürülmediklerini dile getiren Aslan, ancak tutsakların durumuyla ilgili görüştükleri cezaevi 2. müdürünün tutsakların sağlık kontrolünün yapıldığını, diyet programının uygulandığı ve kan değerlerinin tespiti için tutsaklardan kan değerleri örneğini aldıklarını aktardığını dile getirdi. Aslan, ziyaret etikleri bu cezaevlerindeki hiç bir tutsağın hastaneye kaldırılmadığı belirterek, tutsaklara B1 vitamini verildiğini kaydetti. Aslan, açlık grevini bırakan tutsakların bir hafta boyunca doktorlar tarafından düzenli olarak kontrol edileceklerini kaydeden Aslan, tutsakların tedavi sürecini yakından takip edeceklerini sözlerine ekledi.

Şakran Kadın ve Çocuk cezaevlerindeki tutsakları ziyaret eden Avukat Taylan Çelik, tutsakların sağlık durumların iyi olduğunu, doktor kontrolleri ve tansiyon ölçümlerinin yapıldığı ve diyet programı hazırladığını aktardı. Çelik, Şakran Çocuk Cezaevinde kalan çocuk tutsaklara diyet programına uygun olarak yemekler verilmeye başlandığını belirterek, buradaki tutsakların hastaneye kaldırılmadığını ifade etti.

Öte yandan TTB İnsan Hakları Kolu adına İzmir'deki tutsaklarının sağlık durumu ve tedavi süreçleriyle ilgilenen doktor Zeki Gül, yetkilerle yaptıkları görüşmede kendilerine İzmir'deki hiç bir tutsağın hastaneye kaldırılmadığının aktarıldığını belirterek, Kırıklar 1 ve 2 nolu F tipi cezaevlerini ziyaret eden avukatlardan edindikleri bilgilere göre tutsaklara B1 vitamini verilmediği ve diyet programına uygun olmayan süt gibi yemekler verilmeye çalışıldığını öğrendiklerini dile getirdi. Gül, bu sorunun çözümü için ilgili kurumlarla görüşmelerde bulunduklarını kaydetti. Bununla birlikte sağlık durumu kötü olan Ahmet Kaya adlı tutsağın hastaneye götürülmediği kaydedildi. Tutsakların kan tahlillerinin de alınmadığı gelen bilgiler arasında.

Avukatların Balıksesir Kepsut, Antalya ve Alanya L tipi cezaevlerinde açlık grevine giren tutsakları yarın ziyaret edeceği öğrenildi.

İSTANBUL: Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde 22 Eylül ve 15 Ekim'den bu yana açlık grevinde bulunan kadın tutsakların Halkalı'daki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk işlemleri devam ediyor. Ambulanslar eşliğinde hastaneye getirilen 20 kadar tutsak için hastane ve çevresinde polis ve jandarma tarafından yoğun önlemler alındı. Tutsak aileleri hastaneye gelirken, ailelerin bekleme salonuna dahi alınmadığı görüldü. Kadın tutsakların yorgun olduğu görülürken, yetkililer ailelere hiçbir biçimde bilgi vermiyor. Avukatlar cezaevindeki sevk işlemlerinin bitmesinin ardından hastaneye gelecek. Hastane bahçesinde ailelerin bekleyişi sürerken sabah saatlerinde Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Canan Güler ve Belgin Karaboğa da bu hastaneye getirildi.

Öte yandan Silivri L Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevinde bulunan tutsakların, cezaevi kampusunda bulunan hastanede tedavilerine başlandığı öğrenildi.

DENİZLİ: Denizli D Tipi Cezaevi'nde 15 Ekim'den beri açlık grevinde olan Fahrettin Kocakaya, Hasan Keleş ve Ramazan Nazlıer isimli tutsaklar açlık grevi eylemini sonlandırdı. Açlık grevindeki üç tutsağın hükümlü olması nedeniyle cezaevi idaresince avukatlarla görüştürülmek istenmedi. Avukatların ısrarı sonucunda Fahrettin Kocayaka avukatlarla görüştürüldü. Avukatlarla görüşen Kocakaya, açlık grevi eylemini bugün sonlandırdıklarını belirterek, sağlık durumunun iyi olduğunu aktardı. Kocakaya, cezaevindeki doktorların kendilerini muayene ettiğini aktardığı dile getirildi. 


ANF

Hiç yorum yok: