27 Ekim 2012 Cumartesi

YPG'den Halep’te Misilleme: 19 Ölü

Suriye’nin Halep kentinde Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri (YPG), dün kendilerini Özgür Suriye Ordusu olarak tanıtan ve Eşrefiye mahallesine halkı tarayarak 5 kişiyi öldüren silahlı gruba karşı misilleme eylemi gerçekleştirdi. Eylem sonucu gruptan 19 kişi öldürülürken, çok sayıda saldırgan da yaralandı. Grubun mahalleden kaçtığı çatışmalarda 1 YPG'li  yaşamını yitirirken, 1 YPG'li ise yaralı olarak esir düştü.

Halep’te dün kendilerini Özgür Suriye ordusu olarak tanıtan silahlı bir grubun Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı Eşrefiye mahallesine girerek burada 5 sivili katletmesi ardından Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçleri müdahalede bulunmuştu. Müdahale sonucu yaşanan çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etmişti.

YPG, silahlı gruba karşı gerçekleştirdikleri müdahale ile ardından yaşanan çatışmalar hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, Özgür Suriye Ordusu adı altında hareket eden silahlı bir grubun, kontrolüne alarak rejime karşı savaşta çatışma alanına dönüştürme amacıyla Eşrefiye mahallesine girdiği belirtilerek, “Söz konusu silahlı grup, mahallelerinden çıkmalarını dile getirmek amacıyla barışçıl yürüyüş düzenleyen halkımıza karşı silah kullanarak birçok kişiyi şehit ederek çok sayıda kişiyi de yaraladı” dendi.

‘MEŞRU SAVUNMA TEMELİNDE MİSİLLEME YAPILARAK 19 SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ’

Olay ardından YPG güçlerinin meşru savunma ve ‘Eşrefiye şehitlerinin intikamını alma’ temelinde saldırılara cevap verdiği belirtilen açıklamada, ”Yaşanan çatışma sonucu silahlı gruptan 19 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı ve bazı saldırganlar silahlarıyla birlikte esir alındı. Bir silah deposu ele geçirildi. Yine söz konusu grubun kaçarken arkada bıraktığı çok sayıda araca da el konuldu” bilgisi verildi.

1 YPG’Lİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Açıklamanın devamında, çatışmada Omer adlı bir YPG’linin de yaşamını yitirdiği, bir YPG’linin yaralandığı, diğer bir YPG’linin de yaralı olarak esir düştüğü belirtildi. Eşrefiye ve Şeyhmeqsud mahallelerinin YPG güçlerinin kontrolü altında olduğu belirtilen açıklamada, “Bundan böyle bu iki mahalle ile burada bulunan tüm halkların savunmasını ‘Şexmeqsud Şehitleri Tugayı’ yapacaktır” dedi.

‘HİÇBİR SALDIRIYI KARŞILIKSIZ BIRAKMAYACAĞIZ’


YPG, açıklamanın devamında hiçbir saldırıyı karşılıksız bırakmayacaklarını belirterek, kimden gelirse gelsin saldırılara mislisiyle karşılık vereceklerini vurguladı. YPG, “Biz Batı Kürdistan halkının güvenliğini hiç kimseyle pazarlık konusu yapmayız” diye belirtti.

Açıklamanın devamında, YPG olarak kendilerini Suriye devriminin bir parçası olarak gördüklerini, Kürt halkının meşru haklarını tanıyan tüm demokratik güçlerin yanında yer alacakları vurgulandı. Suriye devriminde yer alan tüm devrimci demokratik çevrelere Kürt halkının iradesine saygılı olmaya davet eden YPG, tüm Kürt siyasi ve toplumsal çevrelere de birlik ve her türlü saldırıya karşı Kürt halkının değerlerini savunmada seslerini yükseltme çağrısında bulundu. YPG, açıklamanın sonunda Kürt gençlerine de YPG etrafında örgütlenme çağrısında bulundu.

HALEP’TE NELER OLMUŞTU?

25 Ekim günü Özgür Suriye Ordusu’na bağlı bir grup Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı Eşrefiye mahallesine girmek istedi. Mahalle sivil savunma güçleri ile YPG güçleri buna izin vermedi. Bu olaydan kısa bir süre sonra aynı günde Suriye rejim ordusu mahalleye havan topları ile saldırı düzenledi. Saldırıda 9’u Kürt 15 sivil hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı. Halk henüz cenazelerini kaldırmamışken, bir gün sonra, 26 Ekim günü sabah saatlerinde Özgür Suriye Ordusu’na bağlı silahlı bir grup Eşrefiye mahallesine girdi. Bunun üzerine mahalle halkının talebiyle, silahlı grubun mahalleden çıkmasını istemek amacıyla bir heyet oluşturuldu. Heyet görüşmeye gideceği sırada silahlı grup Eşrefiye mahallesinde kontrolü ele geçirerek ‘özgürleştirdiklerini’ ilan etti. Buna tepki gösteren halk öğle saatlerinde toplanarak mahallede barışçıl yürüyüş yaparken silahlı grup tarafından tarandı. Olayda 5 sivil hayatını kaybederken, 10 sivil de yaralandı. Sivil halka saldırı arından YPG güçleri olaya müdahale ederek söz konusu silahlı grupla çatışmaya girdi. 


ANF

Hiç yorum yok: