30 Ekim 2012 Salı

'Topyekün Direniş' Manzaraları

BDP'nin çağrısıyla bir araya gelen yurttaşlara müdahale edildi. Şırnak ve Diyarbakır'da polisle kitle arasında çatışmalar yaşanıyor; Van'da barikatlar aşıldı. Hakkâri'de ise kitle yürüyüşe geçti.

Van'da on binlerce kişi polis barikatlarını aştı; Hakkâri'de on binlerce kişi yürüyüşe geçti. Şırnak ve Diyarbakır'da ise polis müdahalesi yaşandı.

Van'da polis barikatı aşıldı

Kepenklerin kapalı olduğu Van'da Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) il binası olarak kullandığı çadırın önünde bir araya gelen onbinlerce kişi polis barikatlarını aşarak, yürüyüşe geçti. Kültür Merkezi yolundan Akköprü Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçen on binlerce yurttaşın yürüyüşü devam ederken, polisler ise kitlenin sayısının artması ve yürüyüşün başlaması üzerine barikatları kaldırdı. 

Akköprü mahallesinde araçlarla Van F Tipi Cezaevi önüne doğru hareket edecek kitlenin yürüyüşü sürüyor. 

Yüksekova'da on binler yürüyor 

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde BDP İlçe binası ile Oslo Oteli önünde bir araya gelen on binlerce kişi, Eski Cezaevi Kavşağı'na doğru yürüyüşe geçti. 

Yürüyüş sonrası kitlesel basın açıklaması yapılacağı öğrenildi.

Diyarbakır'da polis müdahalesi

Diyarbakır'da ise Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılması planlanan BDP'nin Grup Toplantısı öncesi toplanan kitleye, polisler gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. Kitlenin de taşlarla karşılık verdiği çatışma, Emek Caddesi üzerinde yoğunlaştı. 

Şırnak'ta çatışmalar mahallelere yayıldı

Şırnak'ta yürüyüşe geçen binlerce kişiye polisler gaz bombalarıyla müdahale etti. Polisin müdahalesiyle birlikte binlerce kişi polise karşılık verdi. Yoğun gaz bombasının kullandığı müdahalede çok sayıda kişi yaralandı. Polislerin müdahalesine kitle taşlarla karşılık verdi. Mahalle aralarında barikat kuran binlerce kişi, polislerle çatışıyor. Çatışmalar sırasında bir gencin darp edilerek, gözaltına alındığı görüldü. Çatışmalar Şırnak'ın bütün mahallelerine yayıldığı ve hala sürdüğü öğrenildi. 

Hiç yorum yok: