11 Ekim 2012 Perşembe

Suriye ve Rusya: Uçakta Silah Yoktu

Suriye ve Rusya, Türkiye savaş uçaklarınca zorla indirilen Suriye yolcu uçağında silah bulunduğu yönündeki iddiaları yalanlayarak, uçakta hiçbir silahın bulunmadığını söyledi. Türk yetkililerinin indirdikleri uçakta yolculara zorla bazı belgeler imzalatarak, bunu kabul etmek istemeyenleri darp ederek kaptan pilotu gözaltına almakla tehdit ettikleri bildirildi.
Türkiye dün, F16 savaş uçakları ile Suriye’ye ait bir yolcu uçağını zorla indirmesi ile, Ankara-Şam hattındaki gerilimi yeni bir boyuta taşıdı. Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Moskova-Şam seferini yapan, Ankara Esenboğa Havaalanı’na zorla indirilen Suriye Havayolları'na ait Airbus A-320 tipi yolcu uçağında, "sivil uçuşlarda bildirim yapılması gerekip de olması meşru olan unsurlar dışında unsurların olduğunu" söyledi. Davutoğlu, malzeme içeriğiyle ilgili bilgi vermezken, Türk basını bunların 'silah sistemi parçası ve askeri amaçlı haberleşme cihazları' olduğunu yazdı.

Uçak 35 yolcusu ile Türkiye saati ile 02.30’da Ankara’dan ayrılırken, Suriye ile Rusya’dan silah iddialarıyla ilgili yalanlama geldi.

SURİYE: UÇAKTA YOLCULARINKİ DIŞINDA HERHANGİ BİR KARGO YOKTU

Suriye Sivil Havacılık Kurumu Başkanı Geyda Abdüllatif   ''yolcu uçaklarının zorla indirilmesinin uluslar arası havacılık kurallarına aykırı olduğunu'' söyledi. Abdüllatif, "Uçakta yolcularınki dışında herhangi bir kargo yoktu" diyerek, "Türkiye’den Suriye’ye her gün en az 3 uçuş oluyor ve biz şimdiye kadar böyle bir şey yapmadık" ifadesini kullandı.

RUSYA: HİÇBİR SİLAH YOKTU

Rusya ise, uçakta iddia edildiği gibi her hangi bir silahın bulunmadığını söyledi. Rus İnterfax ajansına açıklamada bulunan üst düzey bir yetkili, "Yolcu uçağında askeri amaçlı hiçbir sistem veya parça bulunmuyordu, bulunamazdı da” dedi. Rus yetkili, "Suriye'ye askeri bir cihaz göndermek isteseydik bunun için yasadışı yollar tercih etmeye gerek kalmazdı. Resmi düzeyde olayı çözerdik" şeklinde konuştu.

‘YOLCULARA ZORLA BELGE İMZALATILDI’


Russia Today televizyonu ise uçakta bulunan yolcular ile mürettebata zorla bazı belgeler imzalatıldığını bildirdi. Televizyonun internet sayfasında yer alan habere göre, Türk yetkililerinin zorla imzalattığı belgelerde, uçağın “acil iniş” yaptığı ve 'Türk savaş uçaklarının müdahale etmediği'nin yer aldı.

‘YOLCULAR TARTAKLANDI, KAPTAN TEHDİT EDİLDİ’


Russia Today televizyonuna telefonla açıklama yapan yolcu uçağının hosteslerinden Şerin Aziz, "Uçaktaki dört kişi darp edildi. Belgeleri imzalamak istemeyen iki yolcu ve iki mürettebat darp edildi. Bu belgelerde ne yazılı olduğunu anlamadık. Kaptan pilotun hayatından endişe ettik. Kaptan pilot, 'acil iniş' belgelerini imzalamaması halinde gözaltına alınmakla tehdit edildi" dedi.


ANF

Dünya Basınında 'Uçak Krizi' 

Suriye yolcu uçağının Türk jetleri eşliğinde Esenboğa Havalimanı'na indirilmesi başta Rus basını olmak üzere dünya medyasında geniş yer buldu.

Russia Today: Rus televizyonu internet sayfasında verdiği haberde, Türk yetkililerin, savaş uçakları eşliğinde indirilen Suriye uçağındaki yolcu ve mürettebata zorla bazı belgeler imzalattığını ileri sürdü. İmzalatılan belgelerde, uçağın "acil iniş" yaptığı ve Türk savaş uçaklarının müdahale etmediğinin yer aldığı iddia edildi. 

Russia Today televizyonuna telefonla açıklama yapan yolcu uçağının hosteslerinden Şerin Aziz, "Uçaktaki dört kişi darp edildi. Belgeleri imzalamak istemeyen iki yolcu ve iki mürettebat darp edildi. Bu belgelerde ne yazılı olduğunu anlamadık. Kaptan pilotun hayatından endişe ettik. Kaptan pilot, 'acil iniş' belgelerini imzalamaması halinde gözaltına alınmakla tehdit edildi" dedi.

Vesti: Rus Vesti televizyonu, Türkiye 17 Rus vatandaşının da bulunduğu Suriye uçağını 9 saat boyunca Ankara'da alıkoydu. Ancak Rus diplomatlara uçakta bulunan kişilerle görüşme izni verilmedi. Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü İgor Mityakov, aralarında çocukların da bulunduğu Rus yolculara yardımcı olmak için havalimanına giden Rus diplomatların vatandaşlarla görüşemediği söyledi. 

Moskovski Komsomolets gazetesi de Ankara'daki Suriye uçağı olayı için "Türkiye'yi Rusya'dan gelen uçak korkuttu' başlığıyla verdi. Haberde şu görüşe yer verildi: "Ankara olağan dışı karara imza attı. Suriye-Türkiye krizi önceki gün ilk kez doğrudan Rusya'yı etkiledi. Türkler aramadan sonra uçağı serbest bıraktı, ancak şüpheli maddeler bulduklarını da ilan ettiler." 

Der Spiegel: Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında, Türkiye ile Suriye arasındaki "uçak indirme kriz"ini "Türkiye Suriye uçağındaki Rus askeri araçlara el koydu" başlığıyla verdi. Haberde, Moskova'dan Suriye'ye giden yolcu uçağının Türk savaş uçakları tarafından zorla Ankara'ya indirildiği belirtilerek, ''Türk güvenlik uzmanlarının, Suriye uçağında geniş çaplı bir arama yaptığı ve Esad'a gittiği iddia edilen Rus askeri araçlarına el koyduğu'' vurgulandı. 

The Guardian: İngiliz Guardian gazetesi de, "uçak krizi"ni "Türkiye Suriye yolcu uçağını zorla indirdi" başlığıyla verdi. Gazete, Türkiye'nin, Suriye yolcu uçağını "sivil olmayan kargo" taşıdığı istihbaratını gerekçe göstererek indirdiğini yazdı. The Guardian ayrıca, Suriye yolcu uçağının zorla indirilmesi olayının, Türk Genelkurmay Başkanı'nın Suriye'yi tehdit etmesinden birkaç saat sonraya denk gelmesine dikkat çekti. 

Financial Times: İngiliz gazetesi bu son olayla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gerildiğini belirtti. Putin'in gelecek hafta yapacağı Türkiye ziyaretini iptal ettiğini aktaran gazete, son yaşanan olayın Türkiye'nin Rusya ile ilişkisine de yansıyabileceğini söylüyor. 

Times: İngiliz Times gazetesi de, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerin geçtiğimiz hafta savaş noktasına geldiğini ve Türkiye ordusunun sınırdaki etkinliğini artırdığını yazdı. Gazete hükümetin Suriye politikasının eleştirilmeye başlandığını ve kamuoyu yoklamalarının halkın büyük çoğunluğunun savaşa karşı olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Hiç yorum yok: