12 Ekim 2012 Cuma

Suriye: Erdoğan Yalan Söylüyor

Suriye, Moskova'dan Şam'a gitmekte olan bir yolcu uçağında Rus yapımı mühimmat bulduğunu ileri süren Türk Başbakan Erdoğan’ı yalan söylemekle suçladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ele geçirildiği söylenen mühimmatı kamuoyuna göstermeye çağırdı.

Erdoğan 'uçağın Suriye'ye uygulanan silah ambargosunu deldiği şüphesiyle alıkonduğunu, içinde ise Rus yapımı askeri amaçlı kullanılan malzeme ve silahların bulunduğunu' söylemişti.

Suriye resmi haber ajansı Sana'ya göre Suriye Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, "AKP hükümetinin Suriye'ye karşı düşmanca tutumunu haklı çıkarmak için Başbakan Erdoğan yalan söylüyor” dendi. Açıklamada "Uçağın kargosunun ayrıntılı dökümü konşimentoda verilmişti; uçak herhangi bir yasadışı malzeme ya da silah taşımıyordu" denilerek Erdoğan'dan bulduklarını ileri sürdükleri mühimmatı en azından kendi halkına göstermesi istendi.

Türk Başbakan Erdoğan, Moskova-Şam seferini yaptığı sırada zorla Esenboğa Havalimanı'na indirilen uçakla ilgili ilk açıklamasında, 'uçakta bulunan şüpheli malzemenin göndericisinin "Rusya'nın askeri malzeme ihracatı yapan resmi kurumu", alıcısının ise "Suriye Milli Savunma Bakanlığı" olduğunu' söylemişti.

Uluslararası hukuk kurallarına göre, yolcu uçaklarıyla "savunma sanayine ait hiçbir silah, mühimmat, araç gereç" taşınamayacağını belirten Erdoğan, "Toplu miktarda çakı bile götüremezsiniz. Burada maalesef bu yasak çiğnenmiştir" demişti.

Rusya'nın askeri ihracat şirketi Rosoboronexport dün Erdoğan’ın açıklamasından önce verdikleri bilgide uçakta kendilerine ait bir kargo bulunmadığını kaydetmişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksander Lukaşeviç ise uçaktaki 30 yolcudan 17'sinin Rus olduğunu belirterek, bu yolcuların "hayatlarının ve güvenliklerinin tehlikeye atılması" nedeniyle Türk yetkililerden açıklama beklediklerini söyledi.

Suriye Havayolları'na ait Airbus A-320 tipi yolcu uçağı, 17:30'da indirildiği Ankara'dan 6 saat sonra ayrılmıştı. Uçaktaki malzemelere ise inceleme amacıyla el konulmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uçakta "sivil uçuşlarda bildirim yapılması gerekip de, olması meşru olan unsurlar dışında unsurların olduğunu" açıklamış, Suriye Ulaştırma Bakanı Mahmud Said ise Türkiye'yi "hava korsanlığı" yapmakla suçlamıştı. 


ANF

Hiç yorum yok: