28 Ekim 2012 Pazar

Kürtlere Karşı ABD İle Gizli Plan

Kürt sorununu çözümsüz bırakmak için her türlü oyunu sergileyen ABD ile Türkiye’nin Kürtlere karşı kirli planları sürüyor. Dempsey’in, Suriye Kürdistanı’na ve PKK’ye karşı “birlikte Türkiye’yle plan yaptık, ekip gönderdik” sözlerini, TSK onaylar gibi yalanladı. Ancak Clinton’un açıklamaları da planların varlığını bir kez daha doğruladı.

Rojava’ya ve PKK’ye karşı ABD ile gizli savaş planı...


ABD’nin askeri bir ekip gönderdiğini doğrulayan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: “Dost ve Müttefikimiz ABD Silahlı Kuvvetlerinin; 11 Aralık 1980 tarihinde imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) kapsamında İncirlik/Adana’da, 14 Eylül 2011 tarihinde imzalanan protokole göre Kürecik/Malatya’da ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği nezdinde faaliyet gösteren Savunma İşbirliği Ofisi (ODC) Başkanlığında askerî personeli görev yapmaktadır. Yukarıda belirtilen askeri personelin dışında, Suriye’de meydana gelen gelişmeler kapsamında ülkemizde görevlendirilen ABD askeri personeli ve birliği bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”


‘PKK’ye karşı ekip gönderdik’


ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, önceki gün “Türkiye’ye, Suriye ve PKK ile ilintili bazı terörle mücadele kaygıları konularında birlikte planlamalar yapmak için ekipler gönderdiğimiz zamanlar oldu” demişti.


Karayılan söylemişti


Öte yandan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, ABD Büyükelçisi Ricciardone’nin “PKK’ye karşı Bin Ladin Yöntemi” şeklindeki açıklamalarının ellerindeki istihbarat bilgilerini doğruladığını kaydetmişti. ABD’nin çatışmanın sürmesinden yana olduğunu belirten Karayılan, Ricciardone’nin sözlerindeki mesajın da bu olduğunu söylemişti. Karayılan, “ABD, PKK ile devlet arasında diyalogla çözüme gidilmesine karşı” diye sözlerine eklemişti.


Hertling de PKK’ye karşı kışkırttı


ABD’lilerin bugünlerde PKK’ye karşı savaş kışkırtıcısı demeçlerine bir yenisi daha eklendi. ABD’li komutan Hertling, Suriye’den Türkiye’ye düşen top mermilerinin ''kimin tarafından atıldığının net olmadığını'' ileri sürerek provokatif bir tarzda PKK’yi hedef gösterdi. Kahniye Xezalan’a (Akçakale) düşen top mermileri, 1 anne ile 3 çocuğu ve başka bir kişinin ölümlerine neden olmuştu. ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mark Hertling, Suriye sınırından Türkiye’ye düşen top mermilerinden söz etti. Hertling, Kahniye Xezalan’da 5 kişinin ölmüne neden olan ve arkası kesilmeyen top mermilerinin kimden geldiğine yönelik kafa karışıklığı bulunduğunu iddia etti.


Hertling şunları söyledi: “Bu mermilerin Suriye güçlerinden mi Türkiye’yi işin içine daha fazla dahil etmek için muhalif gruplardan mı yoksa Suriye’deki PKK’den mi geldiği noktasında kafa karışıklığı bulunuyor.”


ABD’nin yine PKK düşmanlığı depreşti!


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Türkiye hükümetine gönderdiği “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasında,” NATO’dan söz ederek, bayram yerine, “PKK’ye karşı işbirliğini
kutlaması dikkat çekti. PKK’yi 'Bölgesel Güç' olarak tanımlayan Clinton, yayınladığı mesajda, şunları ifade etti: “Bu özel günde, uluslarımız arasındaki güçlü ortaklığı ve dünyada barış ve güvenliği destekleme, ekonomik refahı geliştirme ve demokratik dönüşümleri teşvik etmeye dönük ortak arzumuzu tekrar teyit ediyoruz. Bu yıl, ayrıca Türkiye’nin NATO üyeliğinin 60. yıl dönümünü ve (bu kapsamda) PKK gibi bölgesel tehditler de dahil olmak üzere terörle mücadele ve küresel güvenliğin derinleştirilmesi yönündeki işbirliğimizi kutluyoruz.”

Özgür Gündem

Hiç yorum yok: