9 Ekim 2012 Salı

Hewler'de PYD'ye Karşı Gizli Görüşmeler!

Hewler - Federal Kürdistan Bölgesi yetkilileri ile Türk, Amerikan ve İsrailli diplomatlar arasında Batı Kürdistan’daki PYD’nin etkisini kırmak için gizli görüşmeler yapıldığı ortaya çıktı. Görüşmelerde peşmergelerin Batı Kürdistan’a geçişinin sağlanması için de bir karar alındığı iddia ediliyor.

Alınan bilgilere göre 2 Eylül 2012’de Hewler’de bir toplantı yapıldı. Bir kopyası ANF’ye ulaşan bir belge toplantıyı ve alınan kararları doğruluyor. Konu hakkında Güney Kürdistanlı yetkililer henüz herhangi bir açıklamada bulunmadı. 25 Haziran’da da Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından Erbil’deki (Hewler) Türk Konsolosluğu’na yazıldığı iddia edilen "gizli" ibareli bir belge ortaya çıkmıştı. Kürt ve Türk yetkililer bu belge konusunda sessiz kalarak herhangi bir yalanlamada bulunmamıştı. Sözkonusu belgede Kürtlerin rejime karşı Sünni Arap milliyetçileriyle birlikte silahlı mücadeleye girişmesi için Türk istihbaratının yoğun bir faaliyet içinde olduğu anlaşılıyordu. Bunun için de İstihbarat Teşkilatı’nın “Kürt kökenli Suriye vatandaşı Selahattin Bedrettin” ile görüştüğü, “yapılan görüşmede Kürtleri silahlı Arap muhalefeti ile birleştirmesini” istediği belirtiliyordu.

Ortaya çıkan yeni belge, Batı Kürdistan’a yönelik bu yönlü faaliyetlerin sürdüğüne işaret ediyor. PYD ve Batı Kürdistan Halk Meclisi karşıtı toplantıya Batı Kürdistan’ın diğer bazı küçük partilerinin de katıldığı bildirildi. Toplantıda, Batı Kürdistan’ı temsil için kurulan Yüksek Kürt Konseyi’nin “PKK’ye bağlı Halk Meclisi’nin etkisini kırmak için varlığını sürdürmesi” üzerinde duruldu.

Güney Kürdistan’dan KDP ve YNK temsilcileri, İsrail ve Türk diplomatların da katıldığı toplantıya daha sonra, Kürdistan Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani ile YNK Genel Başkan Yardımcısı Berham Salih’in de katılarak kararları onayladıkları kaydediliyor.

Çeşitli kararların alındığı toplantıya katılan isimler şöyle: Suriye Kürtleri Birlik Partisi üyesi Abdulbaki Yusuf, Suriye Kürdistanı Birlik Partisi üyesi Abdulhakim Başar, Suriye Kürtleri Demokrat Partisi Sekreteri Nureddin Hemid Bırimo, Güney Kürdistan Doğruluk Partisi Sekreteri Selah Bedreddin, Suriye’deki Kürt Halkı Birlik Partisi eski sekreteri ve Güney Kürdistan’daki Kawa Kürt Kültür Merkezi Başkanı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Amerika’nın Ürdün elçisi, İsrail’in Almanya Büyükelçiliği’nden bir yetkili, İsrail istihbarat örgütü MOSAD’ın Güney Kürdistan’daki bir yetkilisi, Güney Kürdistan Güvenlik Konseyi ve İstihbarat Servisi Başkanı Mesrur Barzani, YNK Politbüro üyesi Kosret Resul ve KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani.
İŞTE ÜZERİNDE ANLAŞMA SAĞLANAN MADDELER

Ele geçirilen belgeye göre toplantı bileşenleri şu konular üzerinde anlaştı:

“-Türkiye Suriye’de federal bir sistemin kurulması önünde engel olmayacak ve gerekirse askeri ve ekonomik yardımda bulunacak. Ayrıca peşmerge birliklerinin Batı Kürdistan’a geçişine yardım edecek. Batı Kürdistan’ın askeri güçleri oluşana kadar bu yardım devam edecek.

-Türkiye, Derik, Cindirês ve Kobani’ye üç askeri havaalanı kurmak şartı ile devlet hazinesini açmaya hazırdır.

- Diğer Kürt partileri tüm faaliyetlerinde PKK’nin Suriye’deki kolu PYD’yi karalama ve kötülemeyi esas alacak. Bu çalışmalarda PYD’ye bağlı kurum ve heyetlerin resmi olarak Kürtleri temsil etmediğine işaret edilecek.

-Yüksek Kürt Konseyi, PKK’ye bağlı Halk Meclisi’nin etkisini kırmak için varlığını sürdürmeli.”


ANF’ye bilgi veren güvenilir kaynaklar, tartışmalar sırasında alınan kararların toplantı bileşenleri tarafından kendi partileri ile paylaşılması için toplantıya altı saat ara verdi. Daha sonra toplantı Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani ile YNK Genel Başkan Yardımcısı Berham Salih’in katılımı ile sürdü. Her iki yöneticinin de hazır olduğu bu bölümde, kararlar onaylandı.


ANF

Hiç yorum yok: