4 Ekim 2012 Perşembe

HDK'den 'Savaş Çığırtkanlığı'na Tepki


HDK Yürütme Kurulu Üyesi Ender İmrek, Suriye'ye askeri müdahale için tezkerenin gündeme getirilmesine tepki gösterdi. İmrek, "AKP Akçakale'deki saldırıyı savaş çığırtkanlığına dönüştürmek istiyor. Bunu kabul edilemez buluyoruz" dedi. İmrek, AKP'nin, savaş politikasını artırmak için tezkerelere gerekçeler üretmeye çalıştığını ifade etti.

AKÇAKALE'DEKİ SALDIRI

TBMM'de Suriye'ye askeri müdahale için tezkerenin görüşülmesi hakkında ANF'ye değerlendirmede bulunan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu Üyesi Ender İmrek, öncelikle Akçakale'deki saldırıya değindi: "Dünkü 5 yurttaşın hayatını kaybetmesine yol açan saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Bu, sınır boylarına yerleştirilmiş olan Özgür Suriye Ordusu'nun ya da başka güçlerin, Türkiye'nin savaş politikasını artırmak için ortaya koyduğu bir provokasyon olabilir. Ya da Suriye ordusunun işi olabilir. Ama bunun bir savaş bezirganlığına dönüştürülmesini kabul edemeyiz."

'TÜRKİYE, ÖNCE KENDİ SAVAŞ HALİ UYGULAMALARINI KALDIRSIN'

AKP Hükümeti'nin, sınır ötesi operasyona meşruiyet kazandırmaya çalıştığına dikkat çeken HDK'den Ender İmrek, hükümetin bu tür olası askeri müdahaleleri gündeme getirerek ülkedeki halkların ırkçı-milliyetçi eğilimlerini artırdığını belirtti.

İmrek, şunları kaydetti: "HDK olarak, Türkiye'nin komşu ülkelerin iç sorunlarına müdahale etmemesi gerektiğini söylüyoruz. Suriye'de antidemokratik durumlar var ama bu, Suriye'deki halkların mücadelesiyle çözülebilir. Türkiye, sanki kendi sorunlarını çözmüş bir ülke gibi, başka ülkelere müdahale etme hakkına sahip değil. Türkiye'de Kürt sorunundan kaynaklı cephe savaşı gündeme gelmişken, 'KCK' tutuklamaları ve antidemokratik uygulamalar varken ve böylece Türkiye zaten bir savaş hali uygulamalarını kendisi yönetirken, bunları gözden ırak tutamaz."

'AKP, SURİYE'DEKİ KÜRTLERİN KAZANIMLARINI KISKANIYOR!'


AKP'nin 'savaş hükümeti', Türk Başbakan Erdoğan'ın da 'başkomutan' olma yolunda ilerlediğini ifade eden İmrek, Suriye'de Kürtlerin de kazanımlar elde ettiğini ve hükümetin bunu da hedeflemek istediğini vurguladı: "AKP, Kürtlerin Suriye'de kazandıkları statüye; eşitlik, özgürlük ve demokrasi talepleri alanında mesafe almalarına tahammül edemiyor. Kürt bölgesinde ortaya çıkan demokratik ortamı, özerk yönetim çabasını büyük bir 'kıskançlıkla' karşılıyor. Türkiye'dekiler için yeni bir model, yeni bir heyecan yaratacağını biliyor."

Suriye'deki tablonun uluslararası bir boyut kazandığına değinen HDK Yürütme Kurulu Üyesi Ender İmrek, "NATO'nun, BM'nin ve savaş isteyen kesimlerin bu 'oldu bitti' içerisinde Türkiye'nin isteği doğrultusunda açıklama yapmaları, Kürtlere ve Suriye'ye yönelik taarruzun gerçekleşeceği anlamına gelmiyor" dedi. 


ANF

Hiç yorum yok: