31 Ekim 2012 Çarşamba

Erdoğan Yalan Söyledi, Merkel Hayretle İzledi

Başkent Berlin'de Merkel ile basının karşısına çıkan Türk başbakanı Erdoğan Türkiye'de 'sadece 1 kişinin ölüm orucunda olduğunu' iddia ederek "Onlar sadece şov yapıyor" dedi. Aynı saatte Ankara'da Alman Adalet Bakanı Schnarrenberger ile görüşen Türk Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise "Şu anda 66 ayrı cezaevinde 683 kişi açlık grevinde" dedi.

Bugün Berlin'de protesto mitingiyle karşılanan Türk başbakanı Erdoğan, Alman başbakanlık binasında başbakan Angela Merkel ile yaklaşık 1,5 saatlik görüşme yaptı. Görüşme ardından iki lider basın toplantısı düzenledi. Suriye politikası konusunda Merkel'den yardım istediğini ima eden Erdoğan "Almanya’nın bu konudaki desteğine ihtiyacımız var. Özellikle Almanya’nın Rusya ve Çin’le ilişkileri bu bağlamda çok önemli" dedi.

Merkel'in kendisine PKK konusunda verdiği desteği artırma sözü verdiğini söyleyen Erdoğan, "Bu konuda bakanlarımıza da talimatlarımız verdik. Batı destekli bir terör örgütü olmamalıdır. Batı bu konuda net tavrını koymalıdır. Pek çok ülkeyle suçlu iadesi anlaşmamız var. Biz pek çok suçluyu iade ettik. Aynı tavrı batıdan da bekliyoruz" diye konuştu.

PKK konusunda Türkiye’ye destek vermeye hazır olduklarını belirten Alman başbakanı Merkel ise "Özellikle PKK ve terör konusunda Türkiye’ye her zaman destek vermeye hazırız. Terör yurtdışından destek alıyorsa bu konuda da müsteşarlar bir araya gelerek birlikte çalışma ortamı sağlayabiliriz" dedi.

ERDOĞAN'DAN BERLİN YALANI!

Basın toplantısında Rûdaw gazetesi muhabiri Armanc Egîd Nêrweyî'nin "Açlık grevleri konusunda Türkiye’de en temel hakların bile ihlal edildiğini görüyoruz. Şiddet dışında ne gibi alternatifleriniz var?" sorusuna ise Erdoğan cebindeki bir kağıttan BDP’li vekillerin yemek yeme görüntüleriyle ilgili dün olduğu gibi bugünde çarpıtmalarda bulunarak şöyle konuştu:

"Öncelikle Almanya’dan tüm dünyaya sesleniyorum: Türkiye’de ölüm orucunda olan sadece 1 kişi vardır. Onlara ölün diyen siyasi parti ve bölücü terör örgütüdür. Onlara ölün diyenler ise bu sırada kuzu kebap yiyorlar. Tam tarihini de vereyim. 17 temmuz 2012’de milletvekilleri ve terör örgütünün bazı üyeleri Ahmet Türk’ün verdiği yemekte kuzu kebabı gayet şen şakrak götürdüler.

Şu anda açlık grevi falan yoktur. Bunlar tamamen şovdur. Bunların yarısından fazlası da dilekçeyle bundan vazgeçtiklerini açıladılar. Bu konuda bir sağlık sorunu doğarsa da buna müdahale edilir. Bunlar neyi talep ediyor diye baktığınızda talepleri bölücü örgüt başının bırakılmasıdır. Bizim meselemiz Türkiye’de sadece Kürt kardeşlerimizin değil 75 milyonun meselesidir. Siz bir etnik unsur adına konuşuyorsunuz ben ise tüm Tük milleti için konuşuyor ve onların derdini çözmeye çalışıyorum. Aramızdaki fark bu."


BAKAN ERGİN, ERDOĞAN'I YALANLADI!

Erdoğan'ın Berlin'de konuştuğu saatlerde ise Türk Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Alman Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger ile görüştü ve Türk başbakanını yalanladı. Cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili son durumun sorulması üzerine Ergin ''Şu anda 66 ayrı cezaevinde 683 kişi olarak gözüküyor bizde'' bilgisini verdi.

Cezaevindeki eylemlerin hiçbirinin cezaevi koşullarına ilişkin olmadığını iddia eden Adalet Bakanı Ergin ''Talepleri tamamen siyaset alanında tartışılması gereken konulara ilişkindir. Bu eylemlerin sonlandırılmasını beklediğimi ifade ediyorum'' diye konuştu.

Erdoğan-Merkel görüşmesine yaklaşık 300 metre uzaklıkta yapılan protesto mitingi ise Alman basınında geniş yer aldı. Türkiye ve Kürdistanlı göçmen grupların mitingini Alman haber ajansı DPA, gösteride taşınan Erdoğan'ı vampir gösteren fotoğrafı servis etti. Alman haber siteleri ise "Erdoğan, Berlin'e geldi ancak Brandenburg Tor'a giremedi" başlığını kullandı.


ANF

Hiç yorum yok: