21 Ekim 2012 Pazar

Economist: TC'nin Hedefi Esad Değil, Kürtler!

Batı Kürdistan Halk Savunma Birlikleri
Economist dergisi, Türkiye'nin Suriye konusunda takındığı şiddetli Esad karşıtı tutumu, kendi 14 milyonluk Kürt nüfusuyla uzun zamandır yaşadığı sorunları derinleştirdiğini yazıyor.

"Türkiye, Suriye ve Kürtler" başlığıyla yayımlanan makale, Türkiye, Suriye arasında gerilim devam ederken Suriye'de özerk bir Kürt bölgesinin, Kürt meselesinde dengeleri değiştirebileceğini tartışıyor.

Economist Türkiye ve Suriye arasındaki gerginliğin neredeyse açık bir savaşa dönüştüğünü öne sürüyor.

Dergiye göre yakın zamanda çözülecek gibi görünmeyen Suriye krizinin ve hükümet güçlerinin genelde Kürtlerin yaşadığı sınır bölgelerinden çekilmesinin, Türk devletinin PKK ile 28 yıllık savaşında riskleri artırıyor.

'Tezkerenin hedefi Kürtler'

Economist makalesinde, bölgedeki Kürtlerin, Türkiye'nin sınır boyuna sevk edilen askeri birliklerin ve tankların hedefinin Esad olmadığından endişelendiklerini aktarıyor.

Makalede, "Türkiye meclisinin, orduyu yurt dışındaki müdahaleler için yetkilendirdiği tezkerenin kendilerini hedef aldığını düşünüyorlar. Bu aşırı heyecanlı bir düşünce. Ancak Türkiye'nin kuzey Irak'taki Iraklı Kürt devletçiğinin dibinde ortaya çıkan, güya bağımsız Suriyeli Kürt bir varlığın fikriyle şaşkın olduğu da açık" ifadeleri dikkati çekiyor.

Makalenin girişinde Türkiye'nin Kürt [ve Suriye] çıkmazına işaret ettiği söylenen bir tablo şöyle tarif ediliyor: "Suriye tarafında yüksek bir tepede dalgalanan dev bir Kürt bayrağı, Türkiye tarafında çoğunlukla Kürtlerin yaşadığı Güneydoğu'daki Şenyurt kasabasına bakıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kasabadaki merkezinde, merdiven boşluğunda tozlanmakta olan gri bir levhanın üzerinde Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm diyene" sözleri kazılı. Sokağın karşısındaki Jandarma'nın dikenli tellerinin berisinde bir başka slogan "Orduya sadakat onurumuzdur" diye parıldıyor."

PYD hazırlanıyor

Makaleye göre ''PKK'nın Suriye şubesi'' Demokratik Birlik Partisi, PYD tarafından yönetilen bölgelerde sadece Kürtçe eğitim verecek okullar ve Kürtçe tabelalarla sınırlı değil hazırlıklar: "PYD yoğun biçimde silahlanıyor, şu ana kadar üç silahlı tabur kurdular."

Economist, PYD hazırlıkların Esad'ın devrilmesini takiben yaşanacak kaosa karşı savunma amaçlı olduğunu söylese de, "Giderek daha da savaş yanlısı olan Erdoğan gözünde PYD, PKK demek ve onun da esas düşmanı Türkiye," diyor.

BBC

Hiç yorum yok: