4 Ekim 2012 Perşembe

AKP Savaşa Oynuyor

Suriye gece boyunca türk topçuları tarafından bombalandı
Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde sınırın karşı tarafından açılan top ateşi sonucunda 5 kişinin ölmesinin ardından AKP adeta savaş için düğmeye bastı. Bugün Türk meclisinin acilen toplantıya çağıran AKP Suriye'ye askeri müdahale için tezkereyi gündeme getireceği bildirildi.

Alınan bilgilere göre Akçakale'de 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın ardından Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmaylarıyla yaptığı toplantıdan Meclisin gündemine tezkere getirilmesi kararı çıktı. Meclisin bugünkü çalışma takvimi değiştirilerek oturuma başlangıç saati 14'ten 10'a çekilirken Güney Kürdistan için öngörülen tezkerenin görüşülmesi önümüzdeki haftaya ertelendi. Meclis Genel Sekreterliği gece boyunca Başbakanlık'tan gelecek tezkere için hazırlıklara başladı. AKP Grubu da sabahın ilk ışıklarına kadar açık kalarak, tezkereyi bekledi.

Süresi bir yıl olduğu belirtilen tezkere, Suriye'ye karşı hava, kara ve deniz harekatına imkan sağlayacak. Tezkere için AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, gece bakanlardan imza aldı. Tezkere konusunda MHP'nin hükümete destek vereceği, CHP ve BDP'nin 'Hayır' oyu kullanacağı ifade ediliyor.

Öte yandan gece boyunca Akçakale yakınlarında konuşlanan askeri birliklerden Suriye topraklarına topçu ateşi açıldı. Suriye'de askeri noktalarının Türk topçu saldırısına hedef olduğunu doğrularken yaşanan kayıplar konusunda ise herhangi bir bilgi verilmedi. 

Suriye tezkeresi Meclis’te

Suriye'ye ilişkin hükümete Türk ordusunu ‘yabancı ülkelere asker gönderme ve görevlendirme’ yetkisini içeren başbakanlık tezkeresi Meclise sunuldu. Meclis, söz konusu tezkereyi görüşmek üzere toplanırken, BDP ve CHP tezkereyi reddedeceklerini bildirdi.
Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla TBMM Başkanlığı’na gönderilen tezkerede hükümete Suriye'yi işgal için 1 yıl süreyle yetki verilmesi istendi.

Tezkerede şunlar kaydedildi: "Suriye'de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir. Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldırının eşiğindedir. Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim."
Bu arada, Meclis genel kurulu, başbakanlık tezkeresini görüşmek üzee toplandı. BDP ile CHP tezkereye 'Hayır' diyeceklerini açıklarken, MHP destek vereceklerini bildirdi.  


ANF

Hiç yorum yok: