30 Ekim 2012 Salı

Açlık Grevleri İçin Her Yer Eylem Her Yer Direniş


Şırnak'ın Cizre ilçesinde cezaevlerinde açlık grevindeki tutsaklara destek için yapılan yürüyüşe polisin izin vermeyerek gaz bombalarıyla saldırması üzerine çatışmalar başladı.

Cezaevlerinde 49 gündür açlık grevinde bulunan tutsaklara destek için birçok kent ve ilçede yapılan yürüyüşler ve olaylar devam ederken, Cizre ilçesinde aralarında Belediye Başkanı Mustafa Gören ve BDP'li yöneticilerin de bulunduğu binlerce kişinin yapmak istediği yürüyüşe polis izin vermedi. Halkın yürümek istemesi üzerine polis gaz bombası ve tazyikli su ile saldıra geçti. Halk da taşlarla polise karşılık verdi.

İlçede yaşanan yoğun çatışmalar Nur ve Cudi mahallelerinde devam ediyor.

Şırnak savaş alanına döndü

Şırnak'ta yürüyüşe geçen binlerce kişiye polisler gaz bombalarıyla saldırdı. Polisin saldırına binlerce kişi geri adım atmayarak karşılık verdi. Kent tam bir savaş alanına döndü.

Şırnak'ta, BDP il binasında biraraya gelen binlerce kişi, "Biji Serok Apo" sloganları atarak, Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen binlerce kişiye polisler, gaz bombalarıyla çok sert saldırıda bulundu. Yoğun gaz bombasının kullandığı saldırıda çok sayıda kişi yaralandı. Polislerin saldırısı üzerine geri adım atmayan kitle taşlarla karşılık verdi. Mahalle aralarında barikat kuran binlerce kişi, polislerle çatışıyor. Çatışmalar sırasında bir gencin darp edilerek, gözaltına alındığı görüldü. Çatışmalar Şırnak'ın bütün mahallelerine yayıldı.  

Diyarbakır valiliğinden OHAL ilanı! 

Diyarbakır Valiliği, BDP çağrısı üzerine büyük gösterilerin beklendiği kentte, her türlü etkinliği yasaklayarak OHAL uygulamasına geçti.

Polis telsizinden yapılan anonslarda, Diyarbakır Valiliği kararıyla basın açıklaması, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması ile benzeri eylemlerin yasaklandığı belirtilerek, toplanan kitlelere yasağın iletilmesi istendi.

Diyarbakır'da halka saldırı, yaralananlar var

Diyarbakır'da E Tipi Kapalı Cezaevi'ne yürümek isteyen kitleye polis ana cadde ve sokaklarda saldırdı. Polisin gaz bombası ve tazyikli suyla saldırısı sonucunda birçok kişi yaralanırken, yaklaşık 15 kişi gözaltına alındı.

Polisin saldırısına halk taşlarla ve molotof kokteylleri ile karşılık verirken, polisin zaman zaman panzerler eşliğinde evlere baskın düzenlediği, çatışmaların Polis Okulu, Cezaevi civarı, Nükhet Coşkun Akyol Caddesi, Emek Caddesi, Sento Caddesi ve Medine Bulvarı üzerinde yoğunlaştığı bildirildi.

Annelere biber gazlı saldırı

İstanbul Ok Meydanı’nda açlık grevine destek için biraraya gelen Barış Anneleri ve BDP’lilere polis biber gazıyla saldırdı. Saldırı ardından başlayan çatışmalar sürüyor.

Cezaevlerinde 49 gündür açlık grevinde bulunan tutsaklarla dayanışmak ve hükümete tepki göstermek için AKP İstanbul İl Başkanlığı'na yürümek isteyen BDP'liler ile polis arasında başlayan çatışma devam ediyor.

Polisler açlık grevine destek amacıyla 3 gündür Okmeydanı’ndaki Sibel Yalçın Parkı'nda kurdukları çadırda açlık grevi yapan annelere saldırdı. Okmeydanı'nda çatışmalar başlaması üzerine, Sibel Yalçın Parkı'nı ablukaya alan polisler, önce çadırın içerisine gaz bombası attı, ardından tazyikli su sıktı. Çadırda sadece anneler olduğu uyarısını dikkate almayan polis, daha sonra çadıra biber gazı attı. Pek çok anne fenalık geçirirken, bazıları bayıldı. Polislerin, baygın halde yatan annelerin üzerine de biber gazı attığı görüldü.Şark Kahvesi'nde toplanan ve saldırıyı duyan BDP İstanbul Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, BDP İl yöneticileri, ESP ve BDP'nin PM ve MYK üyelerinin de aralarında olduğu yüzlerce kişi, Sibel Yalçın Parkı'na geldi.

Burada polis tarafından sökülen çadır yeniden kuruluyor. Milletvekilleri ve başkanların, burada bir açıklama yapacak. Eylemde sık sık "Devrimci tutsaklar onurumuzdur", "Yaşasın zindan direnişimiz" sloganları atılıyor.

Hiç yorum yok: