26 Ekim 2012 Cuma

Açlık Grevi, Ölüm Orucu


Hüseyin AYKOL

Kürt halkının, önderi olarak gördüğü kişinin sağlık, güvenlik ve özgürlüğü ile Kürtçe’nin eğitim dili olarak kabul edilmesi ve mahkemelerde savunmalarını anadillerinde yapabilmesi için 12 Eylül 2012 günü cezaevlerinde başlatılan açlık grevi, her geçen gün yeni katılımlarla genişliyor.

Açlık grevine ilk başlayan ekipler, kritik eşiği açtılar ve ölümler her an gelebilir. Ölüm eşiği yüzünden bu konuda kimi kavramları açıklığa kavuşturmak gerekir. Eylemciler, süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi yapıyorlar. Bu manada, kendileri bunu amaçlamasa bile, ölebilirler. Ancak çok saygı duydukları bir mevkiden gelebilecek durdurma taleplerine kabul edip, açlık grevini isterlerse bitirebilirler. Yani eylemin bitirme inisiyatifi kendi iradelerindedir.


Ama buna, birilerini yanlış bir şekilde isimlendirmeye kalktığı gibi, “ölüm orucu” denildiğinde, bunun anlamı, “Ya taleplerim karşılanır ya da ben öleceğim” demek olur. Yani eylemin bitirilip, bitirilmeme inisiyatifi, devlete geçer. O nedenle, eylemcilerin ölme ihtimaline ve bundan korkmamalarına rağmen, eylemi, ölüm orucu olarak adlandırmaktan kaçınmalıyız.


Değişik cezaevlerinde gruplar halinde başlayan süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerinin ilk dönemine 400’e yakın tutsak katıldı. 15 Ekim 2012 gününden itibaren başlayan ikinci dalgada açlık grevine katılanların sayısı ise 400’ü aşmış bulunuyor. Bu arada, Mersin E Tipi Cezaevi’nde 18 yaşından küçük olan tutsaklardan da katılım var.


Çocukların bir şekilde ikna edilip, bu eylemden vaz geçmelerinin sağlanması gerekir. Dahası şu anda en az üç cezaevinde, orada bulunan tüm siyasi tutsaklar açlık grevine başlamış durumdalar. Bu yöntem de, önerilen bir durum değil. Dahası yeni bir çağrı olmadan, yeni katılımlar da olmamalı.

İşte 15 Ekim sonrası açlık grevine başlayanların listesi:


15 EKİM
2012 GÜNÜ: Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde 11 kişi, Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde 10 kişi, Silivri 2 nolu L Tipi Cezaevi’nde 7 kişi, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 12 kişi, Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde 61 kişi, Bolu T Tipi Cezaevi’nde 40 kişi, Balıkesir-Kepsut L Tipi Cezaevi’nde 7 kişi, Antalya L Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Tokat T Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Antep H Tipi Cezaevi’nde 6 kişi, Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Giresun E Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Silifke M Tipi Cezaevi’nde 6 kişi, Siirt E Tipi Cezaevi’nde 9 kişi, Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde 5 kişi, Bolu F Tipi Cezaevi’nde 5 kişi, Samsun-Bafra T Tipi Cezaevi’nde 6 kişi, Çankırı E Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Adana-Karataş Kadın Cezaevi’nde 5 kişi, Hatay M Tipi Cezaevi’nde 6 kişi, Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde 5 kişi, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 10 kişi, Mardin E Tipi Cezaevi’nde 7 kişi, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde 2 kişi, Rize-Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde 5 kişi, Burdur E Tipi Cezaevi’nde 2 kişi, Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Oltu T Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 12 kişi, Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde 4 kişi, Sincan Kadın Cezaevi’nde 3 kişi, Denizli D Tipi Cezaevi’nde 4 kişi, İskenderun M Tipi Cezaevi’nde 4 kişi, Van F Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Ordu E Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Erzurum H Tipi Cezaevi’nde 10 kişi, Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde 5 kişi, Bursa H Tipi Cezaevi’nde 4 kişi.

16 EKİM
2012: Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 5 kişi, Midyat M Tipi Cezaevi’nde 6 kişi, Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde 2 kişi, Ceyhan M Tipi Cezaevi’nde 61 kişi, 17 EKİM 2012: Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, Muş E Tipi Cezaevi’nde 2 kişi, Karabük T Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, 19 EKİM 2012: Mersin E Tipi Cezaevi’nde 7 çocuk ve iki kişi, 22 EKİM 2012: Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nde 3 kişi, Bingöl M Tipi Cezaevi’nde 6 kişi, 23 EKİM 2012: Tokat T Tipi Cezaevi’nde 3 kişi, ve 24 EKİM 2012: Silifke M Tipi Cezaevi’nde 5 kişi.

Sürgünlere devam


Batman M Tipi Cezaevi’nden Salih Ürün, Bilal Doğan, Alattin Atak ve M. Sait Abayay Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Aynı sevk ringinde bulunan Batman M Tipi Cezaevi’nden Şirin Çelik ise Amasya E Tipi Cezaevi’ne bırakılmış.


Antep H Tipi Cezaevi’nden 17 Ekim 2012 günü yapılan sürgünde Zeyni Arat, Zülfikar Tunç, Ali Karasaylı Bolu F Tipi Cezaevi’ne; Mehmet Bağrıyanık, Umut Beyaz, Sadık Şen, İsa İpekli, Yücel Kızmaz, Mehmet Polat Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne; Ali Koç, Eyüp Gül, Hakkı Aygün, Adnan Çelebi, Halil Temel, Halil Güneş, Kasım Karataş, Cevat Yerdegül ise Karabük T Tipi Cezaevi’ne götürüldü.


Antep H Tipi Cezaevi’nden 19 Ekim 2012 günü yapılan sürgünde İbrahim Doğan ile Bedri Akın Bolu F Tipi Cezaevi’ne; M. Tarık Dağtaş, Yaşar Kırmızı, Ruşen Tutku, Zeki Eşin, Seydi Balduz, Şahap Elbasan, Murat Ekin ve Nesih Toprak ise Bolu T Tipi Cezaevi’ne konuldu.


Adıyaman E Tipi Cezaevi’nden 11 Ekim 2012 günü Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenleri isimleri şöyle: İlyas Doğan, Remzi Almaz, Barış Kılıç, Şirin İvrendi, M. Emin Sırça, Şeyhali Demir. Yeni adresleri şöyle: H Tipi Cezaevi / T-C 9 / ESKİŞEHİR Aynı ringte, ayrı bölmede sürgün edilen Hayriye Yağbasan ise Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülmüş. Erkeklerin eşyaları yüzünden çok zorlu bir yolculuk geçirdiği için, kendisinden özür dileniyor!


Adıyaman E Tipi Cezaevi’nden Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerin isimleri şöyle: Yusuf Karanlık, Davut Akgül, Serdar Aslan, A. Latif Sönmez, Seyfettin Aydemir, Ramazan Kızıldağ, Halil Arslan, Hüseyin Bilecan, Cihan Kaya, İbrahim Aksoy, Nevzat Bahadır, A. Vahap Yılmaz.


Malatya E Tipi Cezaevi’nden Çetin İlkhan, Nevzat İçen, Ramazan Demir, Suat Daştan, Nesimi Kala, Tayfun Dalga, Tuncay Kırmızıdağ, Murat Karabal, Mehmet Akalın, Ufuk Sünger Karabük T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.


Mardin E Tipi Cezaevi’nden -henüz davası bile açılmamışken- Şakran Çocuk Cezaevi’ne sürgün edilen Selman Acet, 16 ve 17 Ekim 2012 günleri açlık grevi yapmış. Yedi aydır cezaevinde bulunan Acet’in davasının bir an önce açılıp tahliye olmasını diliyoruz.


Sorunlar, sorunlar...


Siyasetle hiç ilgisi olmayan ve herhangi bir eyleme katılmayan Leyla Şahin’e (20 yaşında) Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ekim 2012 günü “eylemde taş attığı” iddiasıyla 17 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Ekim 2012 günü bir basın açıklamasına katılan Nurhan Özen’e “propaganda yapmak” iddiasıyla 8 yıl hapis cezası verdi. Her iki kişinin Kürtçe savunma yapmak istemesi yüzünden ceza verirken, iyi hal indirimine gidilmedi.


Dosyanın Yargıtay tarafından bozulması üzerine 11 Ekim 2012 günü yeniden yargılanan Leyla Yıldırım, Nurullah Yaman, Fethan Çelik, Nimet Malkan, Sena Efe, Mahsun Ekmen ve Ayhan Ayebe savunmalarını Kürtçe yapmak isteyince susturuldular ve 3. yargı paketi gereği cezaları 5 yıl düşürüldü. Yeni sonuca göre Leyla Yıldırım’a 6 yıl 3 ay, diğerleri ise 10 yıl hapis cezası aldı.


Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Boğatekin’den 7 çizim, Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nden Seçkin Savaş’ın beş küçük ve bir büyük karikatürünü aldık. Teşekkürler...


DÜZELTME1:
Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde 15 Ekim 2012 günü açlık grevine başlayanlar arasında sayılan İlhan Kızıl açlık grevinde değil, doğru isim Turgay Toker’dir.

DÜZELTME2:
Burdur E Tipi Cezaevi’nde Nihat Ekmez, Sadık Aslan açlık grevine 15 Ekim 2012 günü başladılar. Gazetemizde çok daha uzun süredir açlık grevinde oldukları yanlışlıkla yazılmış.
 
MEKTUBU GELENLER

Sara Aktaş - Diyarbakır E Tipi Cezaevi

Ayşegül Ayaz - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Zeynep Altınkaynak - Mardin E Tipi Cezaevi
Behice Tanrıverdi - Mardin E Tipi Cezaevi
Züleyha Yılmaz - Mardin E Tipi Cezaevi
Zeynep Coşkun  - Mardin E Tipi Cezaevi
Songül Enüstekin - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
İdris Yüksel - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
M. Nimet Yılmaz - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Emin Fidancı - Tokat T Tipi Cezaevi
Soncan Gedik - Alanya L Tipi Cezaevi
Mehmet Yavuz - Şakran 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hikmet Babat - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Ahmet Mustafa - Bolu T Tipi Cezaevi
Servet Cengiz - Lice K2 Tipi Cezaevi
Selman Acet - Şakran Çocuk Cezaevi
Sabri Acar - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Seçkin Savaş - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Suat Gürbüz - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Bilal Doğan - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Kadri Sönmez - Silifke M Tipi Cezaevi
Yılmaz Çelik - Giresun E Tipi Cezaevi
Diyadin Akdemir - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ömer Yıldırım - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Sedat Dalğa - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Abbas Kaya - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Emin Yıldız - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ferhat Arslan - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Şahabettin Demir - Giresun E Tipi Cezaevi
Mahmut Demirel - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
İlhan Dayan - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Ömer Tutuş - Bayburt M Tipi Cezaevi
Ayhan Ayebe - Erzurum H Tipi Cezaevi
İskender Yalçın - Antep H Tipi Cezaevi
Cuma Özkan - Antep H Tipi Cezaevi
İsa Yağbasan - Antep H Tipi Cezaevi
Ali Emre Ecer - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mahir Doğan - Silifke M Tipi Cezaevi
İlyas Doğan - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Cebrail Vural - Tokat T Tipi Cezaevi
Bayram Demirhan - Kırıklar F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Veysi Biçen - Trabzon E Tipi Cezaevi
Eyüp Ok - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysel Avcı - Karabük T Tipi Cezaevi
Mehmet Çellik - Antep H Tipi Cezaevi
İskender Yalçın - Antep H Tipi Cezaevi
Hasan Öğüt - Silifke M Tipi Cezaevi
Enes Tunç - Erzurum H Tipi Cezaevi
Mehmet Berk - Erzurum H Tipi Cezaevi
Eyyüp Yaşar - Erzurum H Tipi Cezaevi
Kutbettin Kurt - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Barış Atmaca - Bolu F Tipi Cezaevi
Bahattin Cesur - Oltu T Tipi Cezaevi
Suat Sansur - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Mehmet Boğatekin - Bolu F Tipi Cezaevi
Fikri Aktaş - Muş E Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Mardin E Tipi Cezaevi
Servet Kurt - Bolu F Tipi Cezaevi
Sadık Aslan - Burdur E Tipi Cezaevi
Davut Akgül - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Resul Kocatürk - Giresun E Tipi Cezaevi
Mikail Çağırıcı - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Sabri Acar - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Neşet Güven - Alanya L Tipi Cezaevi
Bager Şen - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Çetin İlkhan - Karabük T Tipi Cezaevi


Özgür Gündem Gazetesi

Hiç yorum yok: