9 Eylül 2012 Pazar

Ve UFO Lutfhansa’yı Dize Getirdi


Avrupa’nın en büyük Havayolları şirketi Lufthansa, Bağımsız Kabin Görevlileri Örgütü’nün (UFO) gerçekleştirdiği 24 saatlik grev sonuç verdi. Geri adım atmak zorunda kalan şirket, işçilerin taleplerinden biri olan “geçici çalışanlarla sürekli kontratı imzalamayı” kabul etti. Alman Lufthansa havayolları şirketi, önceki gün ülke çapında grev yapan kabine çalışanlarının bazı taleplerini kabul etti. Lufthansa, gece yarısı sona eren grev ardından yaptığı açıklamaya göre, kabine çalışanları sendikası UFO ile önümüzdeki hafta yeniden görüşmelere başlayacak.
Tahkim kararı alındı


UFO Sendikası Sözcüsü Nicoley Baublies, halen tartışmaya açık konuların olduğunu belirterek, “Biz Lufthansa ile tahkime gitmek konusunda uzlaştık. Bu bağlamda, açık ortak bir maaş anlaşmasında uzlaşmayı öngören bir ön anlaşma imzaladık. Resmi olarak bu, tahkim için tek çerçeve” dedi. Diğer yandan Lufthansa’nın şartı ise ''artık yolcuların etkileceneği yeni bir eylem veya grevin yapılmaması'' oldu. Lufthansa Sözcüsü Klaus Walther ''grevleri geride bırakmak istediklerini'' kaydederek, “Bugün grevden 100 binden fazla kişi etkilendi. Önceden aldığımız önlemlerle bazılarının mağdur olmasını önleyebildik. Umuyoruz ki bu tür olaylar geçmişte kaldı, yarın hava trafiği az çok normal seyrine dönecek” dedi.


Planlar suya düştü


Ancak Lufthansa, sendikanın yüzde 5 maaş artışını henüz kabul etmiş değil. Gelir açısından Avrupa’nın en büyük havayolu olan Lufthansa, 3500 kişiyi işten çıkararak ve maaşları sabit tutarak 1.5 milyar Euro tasarruf yapmayı planlıyor. Ancak önceki gün gerçekleşen grevde binlerce uçuşun iptali, yüzbinden fazla yolcunun etkilenmesi Lufthansa’yı zor durumda bıraktı. Havayolları şirketinin maaş artışında da geri adım atarak, sendikanın talebini kısmi olarak kabul etmesi bekleniyor. Lufthansa havayolu şirketinin 19 bin çalışanının büyük bölümünü temsil eden sendikanın ilan ettiği 24 saatlik grev, binlerce yolcuyu etkiledi ve 4 bin kadar sefer iptal ettirdi.


THY çalışanları: Mücadeye devam


104 gündür direnişte olan THY çalışanları, THY’deki grev yasağını ve işten çıkarmaları protesto etti. Taksim’deki THY bürosu önüne gelen çalışanlar, grev yasağı kaldırıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. HAVA-İŞ Sendikası THY’deki grev yasağını ve işten çıkarmaları protesto etmek amacıyla THY’nin Taksim Bürosu önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, siyasi partiler ve çok sayıda sendika üyesi işçiler ile DHL şirketlerinden atılan işçiler de destek verdi. Büronun önünde polislerin yoğun önlemler aldığı görüldü. HAVA-İŞ Genel Başkanı Atilay Ayçin burada yaptığı açıklamada, AKP Hükümeti’nin dünyanın farklı ülkelerine demokrasi dersi verdiğini ancak AKP’nin demokrasinin “D”sini bile bilmediğini belirterek, “Avrupa ve ABD’nin taşeronluğunu yapan AKP’ye karşı hazırola girmediğimiz ve AKP’nin teslim alamadığı bir sendika üyesi olduğumuz için bugün bu durumdayız” dedi.  Sloganlar eşliğinde eylemlerine son veren işçiler, her Cumartesi günü THY Taksim Bürosu önünde olacaklarını açıkladı.

Özgür Gündem

Hiç yorum yok: