28 Eylül 2012 Cuma

Türk Askeri'nin VAHŞET HATIRASI

Devletin insanlık suçu uygulamalarını ortaya koyan fotoğraflara bir yenisi daha eklendi. Çatışmada yaşamını yitiren 8 HPG’linin cenazesini yan yana dizen 40 asker, hatıra fotoğrafı çekti. Ardından da fotoğrafı internet sitelerinde paylaştı.

KİRLİ SAVAŞIN BELGESİ

Hükümetin kirli savaş uygulamalarına her gün yeni belgeler ekleniyor. Bir fotoğraf sosyal paylaşım sitelerinde dolaşıyor. Sekiz HPG’linin cenazesi önünde 40’ı aşkın asker silahlarıyla poz veriyor. Fotoğraftaki cenazelerin 14 Eylül’de Haruna Karakolu’nda çıkan çatışmada yaşamını yitiren 8 HPG’liye ait olduğu belirtiliyor.

ÇOCUKLARA İZLETTİLER

Cenazeler önünde poz vermekten çekinmeyen askerlerin bununla da sınırlı kalmayıp adeta tüm Kürtlere vahşetle gözdağı verdiği belirtildi. Çünkü askerin iki gün güneşin altında beklettiği 8 HPG’linin cenazesini Güzelkonak İlköğretim Okulu yanında teşhir ederek, okuldaki çocuklara izlettiği de belirtiliyor.


Kirli savaşın hatırası


Bir fotoğraf sosyal paylaşım sitelerinde dolaşıyor. 8 HPG’linin cenazesi önünde 40’ı aşkın asker poz veriyor. Bir değil, iki değil. En az 40 asker. Ellerinde silahları ile yerde yatan HPG’lilerin cenazeleri önünde duruyor. Kuşkusuz bu bir ilk değil. Belki de TSK açısından en “masum” sayılabilecek fotoğraflardan birisi.

 

Fotoğraftaki cenazelerin 14 Eylül tarihinde Şemzînan-Gever (Şemdinli-Yüksekova) hattındaki Haruna (Güzelkonak) Karakolu’na yapılan saldırıda hayatını kaybeden 8 HPG’liye ait olduğu iddia ediliyor. Hatta bazı cenazelere kasatura ile yara açıldığı ifade ediliyor. İşkence yapılan HPG’lilerin cenazeleriyle, daha sonra subayların isteği doğrultusunda askerlerin toplu olarak fotoğraf çektirdikleri belirtiliyor. Cenazeler önünde poz vermekten çekinmeyen askerler, bununla da sınırlı kalmayıp adeta tüm Kürtlere gözdağı veriyor. Çünkü askerin cenazeleri Güzelkonak İlköğretim Okulu yanında teşhir ederek okuldaki çocuklara izlettiği de belirtiliyor. İki gün boyunca güneşin altında bekletilen cenazelerin bu vahşet tablosu oluşturulduktan sonra Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği ortaya çıktı.
 

‘Kaldır ayağını hayvan’

1994’te Özgür Ülke Gazetesi’nin “Kaldır ayağını hayvan o bir insan”, “İnsanlık utansın” gibi manşetlerle kamuoyuna taşıdığı devletin kirli savaş ve insanlık suçu uygulamaları, 1990’lı yıllara dönüşü kabul etmeyen AKP hükümeti döneminde de hiç eksilmedi. AKP döneminde de onlarca vahşet fotoğrafı yine Özgür Basın tarafından kamuoyuna yansıtıldı. İste AKP’nin “kirli savaş uygulamaları”ndan birkaçı:
 
‘İşte faşizmin resmi’

Şemzînan’da (Şemdinli) 12 Eylül’de çıkan çatışmanın ardından 2 HPG’linin ayağına ipler bağlanarak sürüklendiğini ve ardından “Vatan bir bütündür parçalanamaz” yazısı önünde teşhir edildiğini gösteren fotoğraf Özgür Gündem’de yayınlandı. Ve altına şunlar yazıldı: “İpe bağlanmış iki HPG’linin cenazesi. Arkada ise dağa taşa yazılmış devleti kutsayan bilindik sözler... Bir kurban töreni gibi... Kürtlerin tarih boyunca yaşadığı katliamın devamını gösteren bir kare. Bu kare kendi ülkesinde çekildiği zamanlarda, Başbakan Erdoğan, Suriye’yi kastederek, “Bu denli acımasızca insanların öldürüldüğü bir ülkede özgürlük ve demokrasi olamaz” diyordu. Evet insanların bu denli acımasızca öldürüldüğü bir ülkede demokrasi olmaz. Herkes dikkatlice bakmalı bu resme. Çünkü bu faşizmin resmidir.”

Hiç yorum yok: