28 Eylül 2012 Cuma

Şemdinli Notları-III: Erdoğan Gedikli Tepe'de Yok!

Baki Gül-Mehdi Doğan
 
 
 
Gedikli Tepe - Şemdinli'deki Türk ordusu ve devlet kurumları 23 Temmuz'dan bu yana HPG ve YJA Star gerillaları tarafından kuşatılmış durumda. Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve "danışmanları" ise ''gerillaların 1 metrekare alanı bile denetimine alamadığını'' açıklayıp duruyor. Erdoğan'ın bu açıklamasından sonra Çukurca'dan Şemdinli'ye kadar birçok alan birebir gezme şansımız oldu. Kameraman arkadaşım Mehdi Doğan ile birlikte hem gerilla mevzilerini gezdik. Hem savaşın devam ettiği sıcak alanlara girebildik.

Mehdi ile birlikte Şemdinli Kuşatmasını yapan gerillaların bulunduğu bir cephede gezimizi sürdürürken, yolumuz 2010 yılının yaz aylarında gerillaların baskınına maruz kalan Gedikli Tepe'ye düştü. Gerillalar Gedikli Tepe'ye "konserve tepesi" olarak tanımlıyorlar. Gedikli Tepe gerillaların eylemi sonrasında Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin genelkurmay başkanı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelip poz verdiği bir mekan olarak sembolleşmişti. Kürdistan'ı aralarında üçe bölen İran/Türkiye/Irak devletlerinin kesiştiği bu nokta Doğu/Güney ve Kuzey Kürdistan'ın da birleştiği bir nokta.

Stratejik önemi olan bir alan. Ama aylardır gerillanın kontrolünde. Türk ordusunun yaptığı mevziler tamamen boşalmış. Gerillalar ise oldukça profesyonel ve planlı bir şekilde bu alanı tutmuş. Yol boyunca bize eşlik eden gerillalardan biri Gedikli Tepe'yi anlatırken lafı Recep Tayyip Erdoğan'a getiriyor. Genç gerilla Erdoğan'a öfkeli. Nereli olduğunu soruyorum. Genç gerilla Kürt değil. Arap olduğunu söylüyor. Siirtli. Hem de Emine Erdoğan'ın köylüsü olduğunu söylüyor. Erdoğan'ı öfkeli bir şekilde Gedikli Tepe'ye davet ediyor. "Bir metrekare değil binlerce metrekare gerillanın denetiminde" diyerek sözlerini sürdürüyor. "Şemdinlinin içi de çevresi de gerillanın denetiminde. Gerilla istediği zaman istediği yere girip çıkabilir. İstediği yerde mevzilenir" sözleri ile bizim de tanık olduğumuz bu gerçeği cümlelere döküyor.

EMİNE ERDOĞAN'IN KÖYLÜSÜ GERİLLA GEDİKLİ TEPE'DE

Gece bize eşlik eden gerillanın yerini başka bir gerilla alıyor. Artık Gedikli Tepe'deyiz. Gerillanın tanımlaması ile Konserve Tepesi'nde... Askerlerin tel örgüleri, döşedikleri kara mayınlarına dikkatimizi çekiyor gerilla. Çok dikkatli olmamızı istiyor. Kendisi ise oldukça rahat. Çünkü bütün araziyi detaylı bir şekilde çözümlemişler. Gerilla önümüzde biz ardından yürüyoruz. Türk hükümetinin ve ordusunun Şemdinli'deki gerçeği gizlediğini örnekler vererek anlatıyor. Hergün askerlere yapılan suikastlerin Türk medyasında yer almadığını ancak bütün bu eylemlerin kamera kayıtlarının olduğunu söylüyor. Karakollardaki askerlerin hareket yetisinin giderek azaldığı ve psikolojilerinin bozulduğunu söylüyor. Gerilla Recep Tayyip Erdoğan'ın 2010'daki gibi Şemdinli'ye giremeyeceğini de sözlerine ekliyor.

KARAYILAN DAVET ETTİ AMA ERDOĞAN ORTALIKTA YOK!

Bu sözler KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan'la yaptığımız söyleşideki sözleri anımsatıyor. Karayılan da Tayyip Erdoğan'ı Gedikli Tepe'ye davet etmişti. Karayılan "Eğer Recep Tayyip Erdoğan 2010'da geldiği mevziye tekrak gelip aynı şekilde durabilirse doğru söylüyor. Ama gelemezse yalancıdır. Söyledikleri bütün sözler ve açıklamalar da yalandır" demişti. O söyleşinin üzerinden üç hafta geçti. Biz Gedikli Tepe'ye gittik. Şemdinli'yi yakından izledik. Erdoğan'ın 2010'da geldiği mevzi hala gerillaların kontrolündeydi. Erdoğan ise orada yoktu. Erdoğan Şemdinli'ye ve Gedikli Tepe'ye gelmemişti. Ancak Türk genelkurmay başkanı Necdet Özel ile kuvvet komutanlarını savaş cephesindeki paralı askerlerine moral vermek üzere göndermişti. Ancak onlar da ortalıkta yoktular. Sadece ABD'nin keşif uçakları ile Türk savaş uçakları ortalıkta görünüyordu. Savaş uçakları ortalığı rastgele bombalayıp gidiyor. Karakol çevrelerindeki küçük tepelere çıkarak kendi güvenliklerini sağlamaya çalışan askerlere ise tank, kobra helikopterleri vb silahlar yardım etmeye çalışıyor. Ama bütün bu tedbirler nafile sonuç veriyor. Çünkü gerillalar eylemlerine kesintisiz devam ediyor. Bir taraftan yol kontrolü, bir taraftan güpegündüz karakol baskınları, diğer yandan asker mevzilerine baskınlar hiç durmuyor.

AKP VE TSK ŞEMDİNLİ'DE OLUP BİTENİ GİZLESE DE NAFİLE!..


Dolayısıyla Şemdinli'deki gerilla kuşatmasındaki gerçekler Türk Genelkurmayı ve AKP hükümetinin açıklamalarındaki gibi değil. Kuşatma çok büyük. Sonuçları da büyük. Gerillanın direnişinin tarihi önemde olduğunun da altını çizmekte fayda var. Çünkü 23 Temmuz'dan bu yana gerilalar Beytülşebap, Çukurca ve Şemdinli ile çok büyük bir mesaj verdiler. Bu alandaki gerilla kuşatması Amed, Dersim, Bingöl, Serhat ve birçok bölgeye etkisini çeşitli düzeylerde gösterdi. Gerillanın zengin taktiklerle ve farklı eylem tarzları ile istediğinde neler yapabileceğini göstermiş oldu. 2012 yaz ayı Türk ordusuna karşı verilen gerilla savaş tarzında da yeni bir aşamayı ifade ediyor.

Çünkü sadece Şemdinli'deki Gedikli Tepe'deki onlarca asker mevzileri gerillanın kontrolünde değil. Yüzlerce asker mevzisi gerillanın kontrolüne geçmiş durumda. Hem sadece Şemdinli'deki değil Gever, Çukurca hattı başta olmak üzere Botan'ın içlerine kadar uzayan bir hat gerillanın kontrolünde. Gerilanın Türk ordusunun olası ve şu an başlatılan hamlesine karşı ise büyük bir hazırlığı var. Özellikle Şemdinli'deki gerillaların fedai tarzındaki savaş pratiği önümüzdeki günlerin de çok hareketli geçeceğini gösteriyor. 


ANF

Hiç yorum yok: