9 Eylül 2012 Pazar

Marmara Kürt Halk İnisiyatifi'nden Misilleme Uyarısı


Marmara Halk İnisiyatifi, Türk devletinin Şemdinli-Beytüşşebap alanındaki gerilla denetimi ile ortaya çıkan gelişmelerin öcünü metropollerde linç saldırılarıyla almaya çalıştığına dikkat çekti. Irkçı saldırılara karşı misilleme eylemlerini artıracakları uyarısında bulundu.

Marmara Kürt Halk İnisiyatifi yaptığı yazılı açıklamada genelde Ortadoğu, özelde de Kürdistan ve Kürt halkının kazanımları olan bir süreçten geçtiğine vurgu yaptı. Açıklamada, Batı Kürdistan’daki kazanımlara da dikkat çekilerek, “Emperyal ve statükocu güçlerin mevcut gelişmeleri kendi çıkar düzenlerine çekme gayretlerine rağmen bu sürecin temel belirleyici gücü özgürlük ve demokrasi güçleri olacaktır” denildi.

Türk devletinin bu kazanımlar karşısında Kürt ve Kürdistan düşmanlığını en üst düzeye çıkardığına işaret edilen açıklamada şunlar belirtildi:

“Emperyal, kapitalist modernite aktörlerinin, Ortadoğu’daki minyatürü olmaya çalışan ve zulüm celladı görevini gören sömürgeci AKP devleti Kürt ve Kürdistan düşmanlığını en üst düzeye çıkarmıştır. Önder Apo’yu, vicdansız ve ahlaksız bir esaret içerisinde tutmaktadır. Bölücü AKP devleti, Cumhuriyet tarihi boyunca Kürt halkına karşı yürütülen savaşı, daha da inceltmiş ve derinleştirmiş argümanlarla yürütmektedir. Halkımızı kendi ülkesinden ve topraklarından göç ettirme esaslı, Batı kentlerinde tam bir eritmeye mahkûm etme, asimilasyon ve kendisi olmaktan çıkarma politikalarının sömürgeci TC devletinin doksan yıllık özel savaş stratejisi olduğunu biliyoruz. Şu anda Türkiye kentlerinde milyonlarca Kürt yaşamaktadır. Kürdistan’ı sömürgeleştirip işgal etmesi yetmiyormuş gibi, göç etmek zorunda kalmış ya da ekonomik bağımlılığa mecbur etmiş mazlum halkımızı, doğal toplumsal değerlerini, duygu ve düşünce yapısını kapitalist modernite değirmeni olan metropollerde öğütmektedir. Fakat tüm bunlara rağmen metropollerde acımasız ve adil olmayan koşullarda yaşayan halkımız, elinden geldiğince bu uygulamalara karşı sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik alanda bir bütünen toplumsal değerlerini koruyabilmiş, yüz yıllardır kardeşçe yaşamış Türkiye halklarıyla da saygı çerçevesinde bağını geliştirmiştir. Ancak içinden geçtiğimiz süreç açısından AKP devleti tam bir bölücülük rolüne soyunmuş, bu kardeşlik bağını dinamitlemiş ve halklarımız arasında git gide düşmanlık duygularını yaygınlaştırmaktadır.”

‘SAVUNMA MEKANİZMAMIZ HER ZAMANKİNDEN DAHA GÜÇLÜ’

Marmara Halk İnisiyatifi açıklamasında, Batı Kürdistan’la başlayan Şemdinli ve Beytüşşebap’taki gerilla denetimi ile devam eden gelişmelerle birlikte, Kürt halkının Demokratik Özgür Özerk Kürdistan’a her geçen gün daha da yaklaştığı kaydedildi. Türk devletinin metropollerde yaşayan Kürtlere dönük linç saldırılarıyla Kürdistan’da yaşananların öcünü almaya çalıştığını kaydeden İnisiyatif, yapılan saldırılara sessiz kalınamayacağını belirtti.

“Marmara’da yaşayan Kürtler olarak Kürdistan’da yaşanan direnişe denk bir mücadele ve savunma mekanizmamız her zamankinden daha güçlüdür, kendimizi faşist saldırıların mağduru haline getirmeyeceğiz” denilen açıklamada “misilleme eylemlerini sıklaştıracağız” uyarısında bulunuldu.


ANF

Hiç yorum yok: