6 Eylül 2012 Perşembe

Kato'da Şiddetli Çatışmalar, En Az 6 Asker Öldü

Beytüşşebap - Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde bulunan Kato Dağını bombalayan kobra tipi helikopterlere HPG gerillaları roketatar ve uzun namlulu silahlarla karşılık verdi. Çatışmalarda en az 6 askerin öldüğü yönünde bilgiler geliyor.
Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ndeki Laleşin Yaylası'nda bulunan Kato Marinos Dağı'na operasyona çıkan askerler, yoğun çatışmalar nedeniyle ilerleyemezken, Kato Marinos Dağı'nı bombalayan kobra tipi helikopterlere HPG'lilerin uzun namlulu silah ve roketlerle karşılık vermesi kameralara yansıdı. Kato Dağı'ndaki çatışmalar gün boyu sürüyor.

Yerel kaynaklar, en az 6 askerin öldüğü, çok sayıda askerin yaralandığını bildirdi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) de bugün yaptığı açıklamada, bölgede çatışmaların sürdüğünü bildirdi. HPG-BİM, “Bugün saat 06.00 sularında işgalci TC ordusu Beytüşşebap’a bağlı Kerko, Beybun, Meydan Zengîlê ve Kêjalê alanlarına yönelik bir operasyon girişiminde bulunmuştur. Operasyon girişimine karşılık veren gerillalarımız ile işgalci TC ordusu askerleri arasında yer yer çatışmalar yaşanmaktadır” dedi. HPG-BİM çatışmaların detaylarının daha sonra kamuoyuna açıklanacağını bildirdi.

2 Eylül günü Beytüşşebap ilçe merkezinde askeri ve polisiye hedefler ile devlet binalarına yönelik düzenlenen eş zamanlı gerilla operasyonlarında, HPG’ye göre 54 asker, polis ve özel tim öldü, bir helikopter düşürüldü ve çok sayıda askeri malzemeye el konuldu.Türk yetkililer ise bu çatışmalarda 10 asker ve polisin öldüğünü iddia etmişti. 


ANF

Hiç yorum yok: