2 Eylül 2012 Pazar

Cevdet Aşkın 'Kantarın Topuzunu Kaçırmış' Olacak ki...

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın medyaya tehditleri sonrası bir yazar daha işinden oldu. Cevdet Aşkın, "veda" yazısıyla Radikal Gazetesi'ndeki yazılarına 'kişisel bir kararla' son verdiğini duyurdu. Aşkın, gazetedeki Yazı İşleri Müdürlüğü'nden de dün itibariyle ayrıldı.

Cevdet Aşkın, bugünkü "veda" başlıklı yazısında, Radikal Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü'nden ayrılmasına paralel olarak, Ekim 2007'de Referans gazetesinde başlayan ve Ekim 2010'dan itibaren Radikal gazetesi sitesinde yayınlanan 'Kuzey Irak Güncesi'nin sona erdiğini belirtti.

Aşkın, kararın 'kişisel' olduğunu söyledi, ancak devamında şunları yazdı:

"Dar ideolojik kalıplar içine hapsolmuş zihinlere fazla yardımcı olamadığımı üzülerek gördüm. Kantarın topuzunu kaçırmamak için her yazıyı defalarca okudum. Yine de yapılan hatalardan tamamen ben sorumluyum. Olası spekülasyonları göz önüne alarak yazılarımın ‘radikal.com.tr’ sitesinde yayımlanmaya devam etmesinin önünde bir engel olmadığını ancak kişisel olarak öyle olmasını uygun bulmadığımı ifade etmeliyim."

Aşkın yazısına Hannibal'in "ya bir yol bulacağız ya bir yol açacağız" sözleriyle son verdi.

ERDOĞAN KONUŞTU, GAZETECİLER BİR BİR İŞİNDEN OLDU

Erdoğan'ın son yıllarda konuşmalarında medyaya tehditleri ardından çok sayıda gazetecinin işine çeşitli gerekçelerle son verildi, ya da gazeteciler istifaya zorlandı. Kimi zaman da Hükümet'i eleştiren yazılara sansür uygulandı.

Programları yayından kaldırılanlar gazeteciler: Banu Güven, Can Dündar, Ayşenur Arslan, Zekeriya Beyaz, Banu Avar, Mehveş Evin-Murat Sabuncu, Hulki Cevizoğlu, Nihat Genç, Amberin Zaman, Ruhat Mengi, Ruşen Çakır, Uğur Dündar, Ergun Babahan, Levent Kırca

Yazılarına son verilen gazeteciler: Yıldırım Türker, Nuray Mert, Ali Akel, Ece Temelkuran, Serdar Akinan, Tufan Türenç, Mehmet Altan, Ergun Babahan, Necati Doğru (istifa etmek zorunda kaldı), Bekir Coşkun, Mine Kırıkkanat, Emin Çölaşan, Tuna Kiremitçi, Özdemir İnce, Cüneyt Ülsever, Andrew Finkel

Yazılarına Sansür uygulanan gazeteciler: Tarhan Erdem, Emre Aköz, Özlem Albayrak, Nazlı Ilıcak, Bejan Matur, Fikri Akyüz, Sabahattin Önkibar, Ahmet Taşgetiren, Mehmet Faraç.

Hiç yorum yok: