18 Ağustos 2012 Cumartesi

Hakkari'de Gerilla Hakimiyeti Genişliyor

Behdinan - HPG gerillalarının Hakkari’nin Şemdinli (Şemzînan) ve Çukurca (Çelê) ilçelerinde hakimiyeti sürerken, Hakkari merkezde bulunan bir çok askeri noktaya eş zamanlı eylemler düzenlenerek, bu alanın denetiminin de ele geçirildiği bildirildi. En son 1997’de benzer bir eylem Hakkari merkezde gerçekleşmişti.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), "16 Ağustos günü saat 18.30 sularında Hakkari merkeze bağlı Depin Polis karakolu, karakol güvenliğini alan tepe, özel harekat polislerine ait lojman ve karakolun güvenliğini aldığı şantiyeye yönelik gerillalarımız tarafından eşzamanlı bir eylem gerçekleştirilmiştir” dedi.

HPG-BİM, düzenlenen bu eylemlere ilişkin şu ayrıntıları verdi: "3 koldan gerçekleştirilen ve tüm hedeflerin etkili bir şekilde vurulduğu eylem ardından 2 saat boyunca çatışma yaşanmış, havadan ve karadan alana müdahale etmek isteyen düşman güçleri gerillalarımız tarafından etkili bir şekilde vurularak püskürtülmüştür. Sayısı güçlerimizce tespit edilemeyen düşman ölü ve yaralıları 8 ambulansla alandan uzaklaştırılmıştır. Sümbül dağı da içinde olmak üzere eylem alanı çevresindeki gerilla denetimi devam ederken, alanda yer yer çatışmalar sürmektedir. "

1997’DEN BERİ BİR İLK

HPG gerillalarından alınan bilgilere göre 23 Temmuz’dan beri Şemdinli’de ve 4 Ağustos’tan beri Çukurca’da süren gerilla hakimiyeti ardından Hakkari'de bu son eylemlerle gerilla denetimindeki alan genişledi.

En son 9 Ağustos 1997’de Hakkari merkezde bulunan bir çok noktaya yönelik benzer şekilde eş zamanlı eylemler yapılmıştı. HPG kaynakları, 15 yıl önce de Türk ordusunun gerillalara karşılık veremediği ve üslerinden çıkamadığını bildirdi.

ŞEMDİNLİ'DE 5 ÖZEL HAREKAT POLİSİ ÖLDÜRÜLDÜ

Bu arada Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki gerilla denetimi 26. gününe girdi. Gerillanın Şemdinli’deki emniyet müdürlüğüne bir saldırı düzenlediği ve 5 özel harekat polisinin öldürüldüğünü bildirdi. HPG-BİM, "16 Ağustos günü saat 17.40 sularında Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan emniyet müdürlüğüne yönelik gerillalarımız tarafından bir eylem gerçekleştirilmiştir. Eylem sonucunda 4’ü eylem yerinde, 1’i kaldırıldığı hastanede olmak üzere toplam 5 özel harekat polisi öldürülmüştür. Düşman ölü ve yaralılarını 5 ambulansla alandan uzaklaştırmıştır” dedi.

GERİLLA DENETİMİ 26. GÜNNDE

Karadan gerilla denetimindeki alanlara giremeyen Türk ordusunun hava saldırılarını sürdürdüğünü belirten HPG-BİM bu konuda şu bilgileri verdi:

"15 Ağustos günü 23.00-24.00 saatleri arasında Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Govende ve Herguş köylerine yönelik işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları tarafından bir bombardıman düzenlenmiştir. Bombardımanda bazı köylüler yaralanmış, köylülere ait bağ ve bahçeler zarar görmüştür.”
"16 Ağustos günü 18.00-19.00 saatleri arasında Hakkari’nin Çukurca ilçesi sınırları içinde bulunan Gare dağına yönelik işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları tarafından bir bombardıman düzenlenmiştir. "

YÜKSEKOVA'DA GERİLLALAR 15 AĞUSTOS’U KUTLADI

Kürt özgürlük mücadelesinde diriliş bayramı olarak kabule dilen “15 Ağustos 1984 Atılımı”nın yıldönümünde gerillalar eylemlerini arttırırken, yol kontrolleri sırasında halkın 15 Ağustos’unu kutluyor.

15 Ağustos günü saat 21.30 sularında Hakkari'nin Yüksekova (Gever) – Esendere (Bajêrgan) yolu gerillalar tarafından kontrol edilirken, durdurulan araçlarda kimlik kontrolü yapıldı ve gerillalar halkın 15 Ağustos Diriliş Bayramını kutladı.

HPG-BİM bu konuda, "Durdurulan araçlarda kimlik kontrolü gerçekleştiren gerillalarımız halkın 15 Ağustos Diriliş Bayramını kutlamıştır. Yol kontrolü esnasında Kürdistan’da izinsiz ticaret yürüten bir şirkete ait 1 TIR yakılarak imha edilmiştir” dedi.

DERSİM ORMANLARI BOMBALANIYOR

HPG-BİM, 13 Ağustos’ta Dersim'in Pülümür ilçesi Kızılmescit ve KevirêSpî alanlarında Türk ordusuna bağlı gizli birlikler tarafından başlatılan operasyona ilişkin de bilgi verdi. HPG-BİM, " TC ordusu tarafından başlatılan operasyon gizli birliklerin keşif ve pusulama faaliyetleri çerçevesinde devam etmektedir” diye belirtti.

Açıklamada ayrıca Dersim merkeze bağlı ormanların da bombalandığı kaydedilirken, bombalanan alanlara ilişkin olarak şu ayrıntılara yer verildi: " Dersim merkeze bağlı Harçik vadisi, Hıngırvan, Dokuz kayalar alanları yoğun bir şekilde kobra helikopterler tarafından bombalanmış, ardı sıra alanda bir operasyon başlatılmıştır. Operasyon devam etmektedir."

ANTEP'TE 1 DOZER İMHA EDİLDİ

HPG-BİM 15 Ağustos günü saat 23.40 sularında Antep'in Islahiye ilçesi alay komutanlığı ve güvenlik tepesi arasında yapımı devam eden yolda bulunan 1 dozerin gerillalar tarafından yakılarak imha edildiğini belirtti.

BİNGÖL'DE OPERASYON

Bingöl'ün (Çewlîg) Genç (Dara Hênê) ilçesi Akdağ alanında Türk ordusu tarafından başlatılan operasyonlara ilişkin HPG-BİM şu açıklamada bulundu: "16 Ağustos günü Bingöl’ün Genç ilçesi sınırları içinde bulunan Akdağ alanında işgalci TC ordusu tarafından kobra helikopterler desteğinde gerçekleştirilen indirmelerle bir operasyon başlatılmıştır. Obüs ve havan toplarıyla çevreyi rastgele bombalayan düşmanın operasyonu akşam saatlerinde geri çekilmiştir."

YJA STAR GERİLLALARININ EYLEMLERİ SIKLAŞIYOR

Son dönemde YJA Star gerillalarının eylemlerinin de artması dikkat çekiyor. Son olarak Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Tugay Komutanlığına yönelik olarak kadın gerillalar bir eylem gerçekleştirildi.

YJA STAR Basın-Merkezi YJA Star Özgür Kadın Birlikleri'nin resmi sitesi olan www.yja-star.com sayfasında konuya ilişkin olarak şu yazılı açıklamaya yer verdi:"YJA Star güçlerimiz 16 Ağustos günü saat 14.00-15.00 saatleri arasında Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan tugay komutanlığına yönelik olarak bir eylem gerçekleştirmiştir. Gerçekleşen eylem sonucunda tugay komutanlığı binasının bir bölümü tahrip olmuştur. Eylemdeki ölü ve yaralı düşman sayısı tespit edilemezken işgalci TC ordusu eylem alanını ve çevreyi rastgele obüs ve havan toplarıyla bombardımana tutmuştur. "


ANF

Hiç yorum yok: