18 Ağustos 2012 Cumartesi

FLAŞ: Siyasi Parti Temsilcileri Şemdinli'de HPG Kontrol Noktasında (VİDEO-Haber)

Şemdinli - İncelemelerde bulunmak üzere Hakkari’nin Şemdinli ilçesine giden BDP, DTK, HDK, EMEP, SDP, ÖDP ve ESP'nin oluşturduğu heyet, Bağlar köyünde HPG gerillalarının kontrolüyle karşılaştı.

HPG’nin Şemdinli’deki denetimi 26. gününe girerken, muhalif siyasi parti ve organizasyonların temsilcilerinden oluşan bir heyet bugün incelemelerde bulunmak üzere Şemdinli’ye geçti.

Heyette BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Hakkâri Milletvekilleri Esat Canan ve Adil Kurt, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksu, BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya, Hakkâri il ve ilçe Belediye Başkanları, Hakkâri BDP il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri İnsiyatifi, Kürt Meselesi Koordinasyon çalışanı Sema Çolaklı ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri yer aldı.

Alınan bilgilere göre heyet, Bağlar köyü ile Derecik Beldesi yol ayrımında HPG gerillalarının kontrolüyle karşılaştı.

Gerillalar heyetin geçişi sırasında karayoluna inerek, araçları durdurdu ve kimlik kontrolü yaptı.

Yüzlerce araçlık konvoyda araçlarından inenler sloganlar ve alkışlarla HPG’lileri karşılarken, Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin HPG’lileri görmesi üzerine duygusal anlar yaşandı.

Kitlenin kalabalık olmasından ötürü bir süre kimlik kontrolü yapan HPG’liler, kitleye hitap etti. Özellikle heyetin haberini takip eden gazetecilere dönük konuşan bir HPG’li, “Basın burada yaptığı haberlerle savaşa ortak oluyor. Aylardır bu dağlarda yüzlerce asker öldü ama ne yazık ki bu basında hiçbir şekilde yer almadı. Biz biliyoruz bu yaşananların hepsinin arkasında Başbakan Erdoğan var. Ama artık ne Türklerin ne de Kürtlerin Erdoğan’a hiçbir saygısı kalmamıştır” şeklinde konuştu.

HPG’liler yaptıkları konuşmaların ardından konvoyun önünü açarak geçişlere izin vermesi üzerine heyet, incelemelerini yapmak içlin Begırti bölgesine doğru yola çıktı. 

Kışanak ve Kürkçü: Şemdinli'de devlet değil gerilla gördük! 

Şemdinli'de gerillanın kurduğu kontrol noktası ile karşılaşan heyet içerisindeki BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, incelemeleri sonrasında askeri yetkililerin köylülere yönelik "burayı terk edin" dayatmasında bulunduğunu açıkladılar. Kişanak, “Gittiğimiz hiçbir bölgede asker-devlet gücü yoktu” dedi.

İncelemelerde bulunmak üzere Hakkari’nin Şemdinli ilçesine giden BDP, DTK, HDK, EMEP, SDP, ÖDP ve ESP'nin oluşturduğu heyet, Bağlar köyünde HPG gerillalarının kontrolüyle karşılaştı.

KIŞANAK: DEVLETE DEĞİL, GERİLLA GÜÇLERİNE RASTLADIK

ANF'ye konuşan BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak, Şemdinli'de devlet güçlerine değil gerillaya rastladıklarını belirtti: "Devlet güçleri sadece Şemdinli'nin çıkışıncaki bir noktaya yığınak yapmış. O noktayı geçtikten sonra hiçbir askeri araç görmedik. Gittiğimiz bölgelerde çatışma ve bombardıman sonucunda yakılmış bağları-bahçeleri gördük. Ama gittiğimiz hiçbir bölgede asker-devlet gücü yoktu. Gittiğimiz köylerden dönüşte ise yolda gerilla güçlerini görüyorduk."

Köylülerin bölgeyi terk etmek istemediklerini açıklayan Kışanak, "Halk her şeye rağmen vatanını bırakmak istemiyor. Burada kalmayı istiyor. Köylüler, 'devlet güçleri buradan çıkmamız için bizi hedef alıyor' dediler" bilgilerini verdi.

GERİLLA İLE SOHBET...

Dönüş yolunda gerillanın yol kontrolüyle karşılaştıklarını belirten BDP Eşgenel Başkanı Kışanak, şunları anlattı: "Gerillanın yol kontrolünde insanlar da araçlardan indiler. Gerilla konuşmasını gerçekleştirdi. Kendileriyle tokalaştık, merhabalaştık. Kendilerine, özgür bir ülkede yanımızda görmek istediğimizi söyledik. Bunun için çaba harcayacağımızı söyledik. Gerillalar da konuşmalarında gerçeğin görülmesi gerektiğine dikkat çektiler. Devletin büyük kayıplar verdiğini ve medyanın da bunu sakladığını söylediler. Medyayı bu konuda ikaz ederek, gerçekleri göstermesi gerektiğine dikkat çektiler. Demokrasi güçlerine, Türkiye'deki devrimci güçlere de birlikte hareket etme çağrılarını bu konuşmalarında aktardılar. Bizler de Kürt sorununun önemine dair ifadelerimizi sarf ettik. Bize katıldıklarını belirttiler."

KÜRKÇÜ: 10 KÖYDEN 7'Sİ BOŞALMIŞ

BDP Mersin Milletvelili Ertuğrul Kürkçü, Şemdinli ziyaretleriyle ilgili olarak, "Biz Şemdinli çıkışı dışında herhangi bir şekilde ordu ve polis varlığıyla karşılaşmadık. Nehri köyüne gittik. Çatışmanın başladığı köymüş. Oradaki halkla konuştuk. Neler olduğunu onların ağzından dinledik. Köy muhtarının verdiği bilgiye göre bölgedeki 10 köyden 7'si boşalmış durumda" dedi.

ASKERİ YETKİLİLER KÖYÜN BOŞALTILMASINA UĞRAŞIYOR

Kürkçü, "İnsanları sağır edecek kadar top seslerinin olması çocukları olağanüstü etkilemiş. Ama köylerini terk etmek istemiyorlar" dedi ve bir askeri yetkilinin köylülere dayatmada bulunduğunu açıkladı: "Bir albay, köylülerin yanına gelerek buralardan gitmeleri gerektiğini söylemiş. Köylüler bunu anlattı. Can güvenlikleri için bunu, yani sürgünü işaret etmiş. Bugüne kadar asker ya da polis, herhangi bir yetkili çatışmalardan köylüleri korumak için gelmemiş, hiçbir adım atmamış."

Kürkçü, heyet olarak köylülere yanlarında olacaklarını ve yurtlarında yaşamalarının hakkı olduğunu söylediklerini belirterek, "Bundan çok memnun kaldılar. Ziyaretimiz onları oldukça memnun etti. Çünkü kimse, devletten de kimse onların durumunu sormak için gelmemiş" dedi.

'ÜÇ ERKEK BİR KADIN GERİLLANIN AÇIKLAMASINI DİNLEDİK'


Ertuğrul Kürkçü, dönüş yolunda gerillanın yol kontrolüyle karşılaştıklarını da, şu sözlerle anlattı: "Dönüş yolunda karşımıza gerillalar çıktı. Biri kadın, üçü erkek dört gerillaydı. Kendi amaçları hakkında propaganda yaptılar. Birincisi; sadece Kürdistan'ın değil, aynı zamanda Türkiye'nin demokratikleşmesi ve özgürlüğü için çaba harcadıklarını söylediler. Ülkedeki halklar için de mücadele ettiklerini söylediler. Ortadoğu'da savaşa karşı özgürlük ve haklar için mücadele ettiklerini söylediler. Bir süre boyunca kendilerini dinledik ve daha sonra yol açıldı, devam ettik."

 

Hiç yorum yok: