27 Ağustos 2012 Pazartesi

Cizre Özgürlüğü Serhildanla Selamladı


 
CİZRE - Cizre'de düzenlenen "Özgürlük yürüyüşünüzü selamlıyoruz" mitingi polis ile kitlenin sürekli karşı karşıya gelmesine sahne oldu. Büyük coşkunun hakim olduğu mitingde kitle ile polis defalarca çatıştı. Polisin bütün saldırılarına rağmen binlerce kişi, miting alının terk etmeyerek, özgürlük yürüyüşünü serhildanla selamladı.

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde BDP tarafından organize edilen "Özgürlük yürüyüşünüzü selamlıyoruz" mitinginde kavurucu sıcağa rağmen binlerce kişi, "Biji Serok Apo" sloganları eşliğinde Nur Mahallesi'ndeki miting alanına girdi. DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi ve BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu'nun da yer aldığı binlerce kişi, miting alanına iki koldan yürüdü. Alanda toplanan kitleye dağılması çağrısı yapan polis, kitlenin "Öcalan" şeklinde slogan atarak cevap vermesi üzerine, gaz bombaları ile saldırdı. Saldırıya alanda bulunan gençler taş, havai fişek, ses bombaları ve molotoflarla karşılık verdi. Kitlenin büyük direnişiyle karşılaşan polis, geri çekildi.

ALANA GİREMEYEN POLİS SİLAH KULLANDI

Polislerin saldırısını önlemek için sokak başlarında barikat kuran kadın ve gençlere polisler tekrar gaz bombalarıyla saldırdı. Gençlerin kurduğu barikatlar nedeniyle alana giremeyen polisler, sokak başlarından miting alanı ve çevresine rast gele gaz bombaları attı. Polisin attığı gaz bombaları çevredeki evlerin içerisine de girdi.

Polislerin yoğun gaz bombalı saldırısına rağmen miting alanını bırakmayan binlerce kişi, 5 kez polislerle karşı karşıya gelerek, uzun süre çatışmaya girdi. Biri büyük olmak üzere onlarca Kürt Halk Önderi Öcalan'ın posteri, KCK ve PKK bayraklarının asıldığı alanda Sur Mahallesi'nden gelen ve aralarında Milletvekili Zerderlioğlu'nun da bulunduğu yürüyüş kolunun gelişiyle coşku doruğa ulaştı. Alanda bir araya gelen 10 bini aşkın kişiyi tekrar dağıtmak için polis iki koldan saldırıya geçti. Polislerin saldırısına direnişle karşılık veren binlerce kişi, uzun süren çatışmaların ardından polisleri geri çekilmek zorunda bıraktı. Polislerin geri çekilmesi sırasında silah kullandığı görüldü.

GAZ BOMBALARI İÇİNDE ROBOSKİ'YE AĞIT

Mitingin en çarpıcı görüntüsü ise Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerinin, kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıması oldu. Aileler, mitingde Roboski adına yazılmış bir ezgiyi gaz bombaları içinde okurken, kitle zafer işaretleri eşliğinde saygı duruşuna geçti. Çatışmalar sürdüğü sırada binlerce kişiye seslenen DTK Koordinasyon Kurulu Üyesi Zenderlioğlu, önemli ve tarihi bir süreçten geçtiklerini belirterek, "Bu süreç çok keskindir. Kürt halkı için başarı ve özgürlük, ırkçılara da korku getiriyor. Bunun için elimizde silah yoktur. Bir saattir polisler silahlarla, gazlarla demokrat halka saldırıyor. Bu demokrasi karşıtlılığıdır. Ey Tayyip Erdoğan, bu demokrasi değil, özgürlük değil bu, halka tahammülsüzlüktür" dedi.

' O GÜZEL ADI BİNLERCE KEZ SELAMLIYORUM'

Miting alanından "Öcalan Öcalan" sloganlarının yükselmesine Zenderlioğlu, "O güzel adı yüzlerce, binlerce kez saygıyla selamlıyorum" dedi. Zenderlioğlu, Kürt Halk Önderi Öcalan üzerinde uygulanan tecride de dikkat çekerek, "Bir yılı aşkın bir süredir, Sayın Öcalan ailesi ve avukatları başta olmak üzere kimseyle görüştürülmiyor. Tecritle Kürt halkını ve iradesini birbirinden ayırmayı amaçlıyorlar. Yalnız şunu iyi bilsinler, öldürseler de, dövseler de, tutuklasalar da, bu halk iradesiyle buluşmak için alanlarda olacak" diye ifade etti.

SALDIRGAN VE KAN EMİCİ AKP!


"Ey saldırgan ve kan emici AKP!" diye seslenen Zenderlioğlu, şöyle devam etti: "Sen ne zamana kadar bu şekilde devam edeceksin? Sen dünya halklarından utanmıyor musun? Çocuklarımız, kadınlarımız ve gençlerimiz üzerine gazla saldırmaktan utanmıyor musun? Senin demokrasi ve özgürlüğün nerede? Buradan AKP yandaşı kesimlere sesleniyorum. Aklınızı başınıza alın. Bu süreç Kürt halkının varlık ve yokluk sürecidir. Kürt halkı artık uyanmıştır ve hiçbir oyuna gelmeyecektir artık."

ÇATIŞMALAR İLÇENİN GENELİNE TAŞINDI

Kitleye müdahalede bulunan polislere de seslenen Zenderlioğlu, "Bu halka saldırmaya hakkınız yoktur. Saldırılar devam ederse bu halk meşru savunma hakkını kullanacaktır" tepkisinde bulundu. Konuşmaların ardından binlerce kişi, saldırıya devam eden polislere yönelerek, uzun süre çatıştı. Mitingin sona ermesiyle birlikte çatışmalar, Nur Mahallesi'nin bütün ara sokaklarına ve ilçenin birçok değişik noktasına taşındı. Çatışmalar esnasında yüzlerce ses bombası ve havai fişeklerle kitle polise karşılık verince, ilçe savaş alanına döndü. İlçede olaylar yer yer devam ediyor. 


ANF

Hiç yorum yok: