12 Ağustos 2012 Pazar

Batı Kürdistan Halk Meclisi’nden Yeni Kararlar

Batı Kürdistan Halk Meclisi 2. Daimi Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. “Elele özerk bölgelerimizi inşa edelim” çağrısında bulunan Daimi Meclis üyeleri, çok eşliliğe karşı yaptırım kararı da aldı.

Ocak 2011’de kurulan Batı Kürdistan Halk Meclisi 2. Daimi Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. 10 Ağustos’ta Dirbesiye kentinde gerçekleştirilen toplantıda Batı Kürdistan’ın çeşitli kentlerinden 63 daimi meclis üyesi hazır bulundu. Halep ve Afrin Meclis üyeleri ise, bölgede devam eden çatışmalar nedeniyle toplantıya katılamadı.

Halk Meclisi ve bağlı komitelerin örgütlenme düzeyine dönük tartışmaların yürütüldüğü toplantıda, Batı Kürdistan siyasi güçleri arasındaki birliği ifade eden Hewler Anlaşması da resmi olarak kabul edildi.

Ayrıca Halk Meclisine bağlı olarak çalışan Sivil Savunma Komitesi’nin bundan böyle “Asayiş” adıyla örgütlendirilmesi, Asayişin Batı Kürdistan’da halkın savunmasından sorumlu olması,

Halk Meclisi Başkanlığının diplomatik çalışmalara ağırlık vermesi gibi kararlar da alındı.

Çok eşlilik gibi cinsiyetçi uygulamaların karşısında olduğunu kaydeden Halk Meclisi Üyeleri, “ çok eşliliğe karşı yaptırım kararı aldı. Ve “ikinci evlilik yapanların Meclis üyeliğinin düşürülmesi”ni karara bağladı.

Daimi Meclis Üyeleri, önümüzdeki dönemde çalışmaların “el ele özerk bölgelerimizi inşa edelim” şiarıyla yürütüleceğini duyurdu.

16 Ocak 2011'de yapılan seçimler ardından Batı Kürdistan ilk kez bir Halk Meclisine kavuştu. Derik'e bağlı Til Cema köyünde 335 temsilcinin katılımıyla gerçekleşen Kuruluş Kongresi ardından kısa bir zamanda Batı Kürdistan’ın tümünde komiteleşmelere gidildi.

Sağlık, Örgütlenme, Toplumsal uzlaşı ve adalet, İnanç, Ekonomi, Kürt Şoförler Komitesi gibi birçok komite ile şimdiye kadar yüzlerce soruna çözüm üretildi.


ANF

Hiç yorum yok: