5 Temmuz 2012 Perşembe

Salih Muslim: “Batı Kürdistan’ı Kan Gölüne Çevirmek İstiyorlar”

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Muslim Muhammed, Suriye muhaliflerinin Kahire toplantısını, “Kürtleri ulus olarak tanımayı kabul etmedikleri için” terk ettiklerini söyledi. Muslim, Efrin’de meydana gelen saldırıların arkasında Özgür Suriye Ordusu ile Şam rejiminin bulunduğunu belirterek, “Batı Kürdistan’ı kan gölüne çevirmek istiyorlar” dedi.
Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Muslim Muhammed, Mısır’ın başkenti Kahire’de dün başarısızlıkla sonuçlanan Suriye muhalifleri toplantısını ile Batı Kürdistan’ın Efrin kentinde meydana gelen olayları ANF’ye değerlendirdi.

ANF Kürtçe servisinden Abdullah Bîlen’in sorularını yanıtlayan Salih Muslim, Şam rejimine karşı uzun zamandır birlik arayışı içinde olan Suriye muhaliflerinin 2 Temmuz günü Mısır’ın başkenti Kahire’de başlayan toplantının Arap Birliği’nin daveti üzerine gerçekleştiğini hatırlattı.

SUK, KÜRT SORUNUNUN GÜNDEME ALINMASINA KARŞI ÇIKTI

Toplantıya giderken hazırlık çalışmalarının yapıldığını, kendilerinin de hazırlık komitesinde yer aldıklarını
belirten Muslim, “Hazırlık komitesi çalışmalarında Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Kürt sorunun gündeme gelmesini istemedi” dedi. Muslim, “Sonunda herkesin kabul edeceği bir forma ulaşıldı. Tüm muhaliflerin bunu kabul etmesi gerekiyordu. Ancak toplantı gündeminde bu görüşülmeye başlandığında bazı kesimler karşı çıktı, bazıları saldırıda bulundu ve Kürt sorunu böylelikle gündeme girmedi” dedi.

KÜRTLERİN TANINMASI İLE TOPLUMSAL MUTABAKAT KABUL GÖRÜLMEDİ

Toplantıda Kürt sorunu tartışılırken, Kürtlerin halk olarak kabul görülmediğini belirten Muslim, “Yine ‘Toplumsal mutabakat’ vardı. Bu da Kürt sorunu gibi kabul görülmedi. Bunu bir sonraki kongreye bırakalım dediler. 6 ay sonra mı, 1 yıl sonra mı yapılacak o da belli değil. Belki de hiç yapılmayacak” diye konuştu.

ANLAŞMAZLIĞIN ÖZÜ KÜRTLERİN VARLIĞININ KABUL GÖRÜLMEMESİ


Ancak meselenin özünün Kürtlerin varlığının kabul edilmemesi olduğunu kaydeden Muslim, “Bundan dolayı biz tüm Kürtler, konferanstan çekildik” dedi. Çekilmeleri ardından görüşmeler yaşandığını aktaran Muslim, bundan sonra yaşanan gelişmeleri ise şöyle ifade etti: “Gelip bizimle tartıştılar, bizde tek paragraftan oluşan bir metin hazırlayarak ‘kabul ettiklerinize bu paragrafı ekleyin’ dedik. O paragrafta Kürtlerin anayasada kabul edilmesi, Ulus olarak tanınması ve dil ve kültürel haklarının verilmesini içeriyordu. Ancak bunu da kabul etmediler. O paragrafı da değiştirerek kabul etmeleri üzerine biz de konferansı terk ettik” dedi.

SUK VE DESTEKÇİLERİ KENDİ BAŞLARINA KALDI

PYD Eş Başkanı Salih Muslim, Kürtler olarak konferanstan çekilmeleri ardından, PYD’nin de yer aldığı Suriye iç muhalefetinden oluşan Meclis Koordinasyonunun da konferansı terk ettiğine dikkat çekti. Salih Muslim, “Diyebiliriz ki konferansta sadece Suriye Ulusal Konseyi (SUK) kaldı. Onlar ve destekçileri kaldılar. Bundan dolayı da kongrenin başarılı olduğu söylenemez” dedi.

SUK BAŞKANI SEYDA’NIN AÇIKLAMASI YALANLANDI

Kürtler ve iç muhaliflerin çekilmesi ile konferansın bitmesi ardından, basın toplantısı düzenleyen SUK’un Kürt başkanı Abdulbesat Seyda, ''konferans birleşenlerinin ulusal birlik hükümetini inşa etmede uzlaştıklarını'' söyledi. Muslim Salih, bu açıklamayı yalanlayarak, “SUK başkanının açıklamaları doğru değildir, konferans başarılı olmadı. Muhalefetin büyük bir kesimini oluşturan Kürtler, yine sadece Kürtler değil Meclis Koordinasyonu da geri çekildi. Bundan dolayı da başarılı geçtiği söylenemez” dedi.

HALK MECLİSİ İLE ENSK ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ

Salih Muslim, Kürtler arası işbirliğine de değinerek, Batı Kürdistan Halk Meclisi ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENSK) arasındaki anlaşmaya dikkat çekti. Söz konusu anlaşmanın tam olarak kabul edilmediği, ENSK bünyesinde yer alan bazı kesimlerin buna karşı çıktığını belirten Muslim, buna rağmen birlikte hareket ederek diyalog içinde olduklarını söyledi.

KAÇIRDIKLARI KÜRT GENCİNİN KAFASINI KESTİLER


Salih Muslim Efrin’de bir Kürt gencinin öldürülmesi ile ardından yaşanan çatışmalara da değindi. Olayların halk örgütlemesinden Çekdar adındaki bir arkadaşlarının kaçırılması ile başladığını belirten Muslim, “Çekdar’ı kaçıranlar bir evde başını keserek katlediyorlar. Onu arayan arkadaşları da olayı duyuyor ve söz konusu evde çatışma çıkıyor. Evde sığınak yapıldığı görülüyor. Onlardan 3 kişi çatışmada ölüyor” dedi.

OLAY ÖZGÜR SURİYE ORDUSU BAĞLANTILIDIR


Bu olayın Kürtlerin işi olmadığını, Özgür Suriye Ordusu’nun birkaç gün öncesinde yaptığı çağrı ile bağlantılı olduğunu belirten Muslim, “Bu onların işidir. Onların saldırıları böyledir. Kişileri alıp başlarını kesiyorlar. Kürtlerin kültüründe böyle bir şey yok. Kürtler birbirlerinin başına böyle şeyler getirmez. Biz böylesi vahşi olayların bir daha tekrarlanmamasını umut ediyoruz” dedi. Olayla biri ağır bazı arkadaşlarının da yaralandığını, yaralıların hastanede tedavi edildiğini de aktaran Muslim, kente gerginliğin devam ettiğini ifade etti.

‘BATI KÜRDİSTAN’I KAN GÖLÜNE ÇEVİRMEK İSTİYORLAR’


PYD Eş Başkanı Salih Muslim, kendisi ile partileri hakkında Türk medyasında yer alan iddialara da cevap vererek, iddiaları yalanladı: “Halkımız bize, örgütlülüğümüze güvenmeli. Bu tür şeyler Kürt halkının iyiliği ve çıkarına değildir. Bize karşı çok propaganda yapılıyor, bu özellikle de Türklerin işi. Çok çirkin işler yapıyorlar. Kürtlerin iyiliğine değil. Halkımızın bu tür şeylere kulak asmamasını temenni ediyoruz. Halkımız gözleriyle gördüklerine göre hareket etsin. Çok hassas bir süreçten geçiyoruz. Kürtlerin düşmanları büyük, kişi meselesi değildir. Batı Kürdistan’ın tümünü kan gölüne çevirmek istiyorlar. Eğer uyanık, birlik olursak, hep beraber bunları boşa çıkarırız. Birbirimize yaklaşmalı, güvenmeliyiz. Halkımızdan beklentimiz budur.” 


ANF

Hiç yorum yok: