7 Haziran 2012 Perşembe

THY Değil AKP Hava Yolları!

AKP rejiminin anti-sosyal politikalarına paralel olarak Türk Hava Yolları grev yaptıkları için 305 çalışanın işine son vererek, “hukuka uygun” olduğu iddiasında bulundu.

Sendikacıların cezaevlerine doldurulduğu, işçilerin güvencesiz çalıştığı, dünyada en fazla “iş kazalarının” yaşandığı Türkiye’de bu kez grev yaptıkları gerekçesiyle 305 işçinin işine son verildi.

Türk Hava Yolları 'iş yavaşlatma' nedeniyle iş akdine son verdiği 305 çalışanıyla ilgili son kararını açıklarken iş akdi feshedilen personelin tekrar işe alınma talebini reddetti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu karardan birkaç saat önce yaptığı açıklamada işten çıkarılan personelin geri alınması için “sözde” gerekli çalışmaların yapılmasını istemişti.

“Gerekli çalışmayı” yapan THY, işçilerin eylemini “yasadışı” bularak, "Türk Hava Yolları A.O. 4 Haziran 2012 Pazartesi günü Hava-İş Sendikası yetkililerini Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sürdürülmesi, mutabakatla çözüme ulaşılması için toplantıya davet etmiştir. Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 5 Haziran 2012 Salı günü yapılan görüşmede, Sendika yetkilileri işten çıkartılanların tekrar işe alınmalarını talep etmiştir. Bu talebin Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu’nda değerlendirileceği cevabı verilmiştir” dedi.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, 7 Haziran 2012 tarihinde yaptığı toplantının sonuçlarını aktarırken şöyle dedi:

-Sendika’nın yaptığı çağrının ve işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışı, bu nedenle Türk Hava Yolları tarafından yapılan işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğu,

- Sendika’nın yasadışı eylem çağrısına uymanın hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

Alınan bu karar ve Türk Hava Yolları A.O.’nun Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini sürdürme niyeti Sendika yetkililerine iletilmiştir."

Hiç yorum yok: