13 Haziran 2012 Çarşamba

MİT Suriyeli Muhaliflerin Silahlandırılmasına Aracıİngiliz The Independent gazetesi Suudi Arabistan ve Katar’ın Suriye’deki muhalifleri silahlandırdığını ve silahların naklinin Türkiye üzerinden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından sağlandığını yazdı.

Gazete Ankara’da görev yapan Batılı bir diplomata dayandırdığı haberinde Türkiye’ye deniz aracılığıyla gelen silahların kamyonlarla sınır bölgesine getirildiğini yazdı. Gazeteye konuşan diplomat bu silahların nakliyatından Türklerin de haberi olduğunu ifade ederken Ankara’nın bunu doğrulayacak resmi bir açıklama yapmadığını dile getirdi.

Batılı ülkelerin silahların radikal İslamcı kesimlerin eline geçtiği yönünde kaygılarının bulunduğunu da söyleyen diplomat silahların ağırlıklı olarak Müslüman Kardeşler örgütü ile irtibatlı muhalif gruplara verildiğini öne sürdü.

Türkiye üzerinden silah nakliyatı konusunda daha once de Özgür Suriye Ordusundan Batılı medya kuruluşlarına konuşan bazı militanlar açıklama yapmıştı.

Son olarak da yine adının açıklanmasını istemeyen sınırdaki Bab al-Hawa şehrinde konuşlanan bir komutan kendilerine Türkiye üzerinden silah ve iletişim malzemeleri gelmeye devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde bir taarruz başlatacaklarını söyledi.

Suudi yetkililer Nisan ayının başında düzenlenen Arap Birliği toplantısında Suriye’de muhaliflerin silahlandırılması gerektiğini açık bir dille ifade etmişti. Katar da Suudilerin bu önerisine katılmıştı.

Türkiye ise bugüne kadar Suriye’de muhaliflerin silahlandırılması konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak Ankara’nın silahlı muhalif gruplara açık siyasal destek verdiği biliniyor.

Türkiye'nin Suriyeli grupları silahlandırdığına yönelik ilk iddia bölgede yıllarca çalışmış emekli CIA ajanı Robert Baer'den gelmişti. Baer, Ağustos ayında, "Suriye'deki gruplara yalnızca Irak'tan değil, Türkiye'den de silah gönderiliyor" demişti.

Suriye'de Esad yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatan Özgür Suriye Ordusu'nun karargahının Türkiye'de olması ve Türkiye-Suriye sınırında sürekli olarak ordu ile muhalifler arasında çatışma olduğuna yönelik gelen haberler bu iddiaları güçlendiriyor.

İddiaları son olarak Times gazetesinde Richard Beeston ve Charles Bremner dile getirmişti. Türkiye'nin silah geçişine göz yumduğu iddia edilen haber, Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı. Bakanlık sözcüsü Selçuk Ünal, haberlerin gerçeği yansıtmadığını iddia etmiş, Türkiye'nin Suriye politikasının "son derece açık ve net olduğu"nu belirtmişti.


ANF

Hiç yorum yok: