7 Haziran 2012 Perşembe

Demirtaş: Barış MHP'ye İpoteklenemez!

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun dünkü görüşmesi sonrasında barış gibi hayati bir konuyu MHP'nin iradesine ipoteklemenin yanlış olduğunu belirterek, "MHP olmazsa bu ülkeye barış gelmeyecek mi? MHP evet demeyene kadar akan kan durmayacak mı?" dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM'de güncel konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Demirtaş, BDP olarak her türlü sivil, barışçıl çözüm arayışlarına değer biçeceklerini belirterek, "Ancak bu görüşme öncesi ve sonrası yapılan açıklamalar ya kafaların karışık olduğunu ya da kafaların karıştırılmak istendiğini gösteriyor. Her iki partiden de tutarlı, ilkeli bir açıklama göremedik" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır" dediğini hatırlatan Demirtaş, bunun da MHP'nin söylemiyle aynı olduğunu kaydetti. Oysa CHP'nin yazdığı öneri yazısında "Kürt sorunu" dediğini belirten Demirtaş, "Eğer AKP ve CHP komisyon kurma konusunda uzlaştılarsa, Başbakan da görüşme sonrasında 'Kürt sorunun çözüldüğünü' söylüyorsa ortada bir kafa karışıklığı vardır. Eğer 'AKP'nin terörle yürüttüğü mücadeleye daha fazla destek vermemiz gerekir' diye düşünüyorlarsa bundan daha fazla nasıl destek verebilirler, biz onu da anlamaya çalışıyoruz. Bugüne kadar CHP ve MHP tezkerelere destek vermediler mi, askeri operasyonların tamamına CHP ve MHP destek vermedi mi? 'KCK' operasyonlarına CHP ve MHP'den bugüne kadar itiraz geldi mi?" diye konuştu.

Demirtaş, AKP ve CHP'den yapılan açıklamaların netleşmesi gerektiğinin altını çizerek, "Bu konuda taraflar duruşunu daha net, berrak ortaya koymalıdır" dedi.

"Barış gibi hayati, vicdani, ahlaki bir konuyu MHP'nin iradesine ipoteklemek son derece yanlış bir anlayıştır" şeklinde sözlerini sürdüren Demirtaş, "MHP olmazsa bu ülkeye barış gelmeyecek mi? MHP evet demeyene kadar akan kan durmayacak mı? Yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki ortada bir barış anlayışı yok, ortada AKP'nin yürüttüğü savaş politikalarına destek arayan ve payanda olmaya çalışan bir girişim var. Bu açıklamalar bizde bu duyguyu uyandırdı" diye konuştu.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: