24 Haziran 2012 Pazar

Davutoğlu: Uçak Uluslararası Sularda Vuruldu !?

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağının, Suriye hava sahasını ihlal ettiğini kabul ederek, ancak uçağın uluslararası sularda düşürüldüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Uçağımız uluslararası hava sahasında vurulmuştur" diyerek, uçağın Suriye'nin hava sahasının 13 mil dışında düşürüldüğünü'' ileri sürdü. Davutoğlu, ''ulusal radar sistemi test uçuşu yaptığını'' söylediği uçağın Suriye hava sahasına girdiğini kabul ederek, ancak uyarı üzerine hızla geri dönüş yaptığını, bu sırada uluslararası sularda düşürüldüğünü belirtti.

Uçağın güzergahı İskenderun üzerinden Akdeniz ’e kadar gidip geldiğini belirten Davutoğlu, “Alçak uçuş yapmasının nedeni budur fakat Suriye’nin iddiası açısından söylüyorum uzun çalışmalarımız sonucundan uçağımız uluslararası hava sahasında vuruldu. Suriye hava sahası 12-13 mil uzakta vuruldu radar verileri pilot kontrolü ortaya çıktığı anda düzensiz hareket başladığından kontrolü kaybettiği için vurulduğu andan sonra Suriye karasularına düştü ve 8 mil açıkta denize düşer. Bizim gördüğümüz tablo bu. Bütün radar görüntüleri, Suriye yetkililerinin ve Türkiye ’nin hem radar hem telsiz kayıtlarını gözden geçirerek bir sonuca ulaştık” dedi.

Suriye’nin olay anında ne pilotlara ne de dışişlerine uyarı yapmadığını ileri süren Davutoğlu, “Uçağın bir misyonu yapıp Türkiye ’ye dönerken Suriye hava sahasına girmesi söz konusu. Ama bu vurmayla alakalı değil. Şimdi havadan bahsediyoruz. 2400 km'ye kadar ulaşan hızdan bahsediyoruz. Hava şartlarına ve teknik arızalar nedeniyle ihlal olur, olaydan 15 dakika öncesinde ihlal oldu aksine bizim radarımız uçağımıza giden bir uyarıyla “yanlış bölgeye girdin” uyarısı üzerine pilotlarımız süratle Suriye havasından çıkıyorlar. Bu vurma olayından 15 dakika önce” diye konuştu.

Suriye’nin ‘Uçağın Türkiye’nin olduğunu bilmiyorduk’ açıklamasının gerçekle örtüşmediğini de ileri süren Davutoğlu, olayla ilgili uluslararası hukuk sistemi içinde hareket ettiklerini belirterek, olayı uluslararası aktörlerle paylaşacaklarını söyledi. Bu konuda fevri adım atmayacaklarını belirten Davutoğlu, “Herhangi bir yanlış bilgiye dayalı eylem içinde olmayız” dedi. Davutoğlu, NATO nezdinde girişimlerinin devam ettiğini belirterek, meslektaşı olan 15 ülke dışişleri bakanının bilgilendirdiğini, tüm değerlendirmelerden sonra gerekli yaptırımları uygulayacaklarını ifade etti.

Önceki gün Suriye hava sahasını ihlal eden F-4 keşif uçağı Suriye hava savunması tarafından vurularak düşürülmüştü. Suriye, uçağı hava sahalarını ihlal ettiği için vurduklarını, Türk uçağı olduğunu bilmediklerini belirterek, olayı bir kaza olarak tanımlamıştı. 


ANF

Hiç yorum yok: