25 Haziran 2012 Pazartesi

BDP Suriye’ye Müdahaleye Karşı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) heyeti ile Türk Başbakanı Recep T. Erdoğan’ın görüşmesinin ardından yapılan açıklamada BDP’nin ulusal ve uluslararası bir askeri müdahaleyi benimsemediğini açıklandı.

Demirtaş ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, görüşmede askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili teknik, diplomatik ve siyasi gelişmelere dair brifing sunulduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar ifade edildi: ''Heyetimizce hükümete başından bu yana Suriye'de izlediği politikayla ilgili eleştirilerimiz iletildi. Krizin çözümü konusunda önerilerimiz sunuldu.
Bu son olay yaşanana kadar hükümet politikasının uluslararası alanda Suriye'ye dönük müdahale beklentisini artırdığı hatırlatılarak, dolayısıyla bu politikadan artık vazgeçilmesi gerektiği iletildi.

Her halükarda BDP'nin ulusal ve uluslararası bir askeri müdahaleyi benimsemediği açıkça ifade edildi. Misillemeyle cevap verme yerine diplomatik ve uluslararası hukukun el verdiği yol ve yöntemlerin sonuna kadar işletilerek olayın üzerine gidilmesi öneri olarak sunuldu.

İleriki aşamada gelişmelere dayalı olarak parlamentonun ve siyasi parti gruplarının bilgilendirilmeye devam edilmesi yönündeki isteğimiz iletildi.''ANF

Hiç yorum yok: