15 Mayıs 2012 Salı

Yunanistan Bir Kez Daha Seçimlere Gidiyor


Ekonomik kriz içinde bulunan Yunanistan'da yapılan seçimlerin ardından bir hükümet kurulamaması üzerine Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın "teknokrat hükümet kurulsun" teklifi kabul görmedi.

Son bir kez daha toplanan partiler, bir koalisyon hükümeti üzerine anlaşamayınca, Haziran ayında yeniden seçime gitme kararı alındı.

Seçimde meclise girmeye yetecek oyu alan tüm partileri kabul eden Cumhurbaşkanı Papulyas, bir kez daha teknokrat hükümet önerisinde bulundu, ancak partiler, bir koalisyon hükümeti konusunda anlaşamadı.

Anlaşmazlık üzerine yeniden seçimlere gidilmesi kararı çıktı ve seçimlerin 17 Haziran'da yapılması bekleniyor.

Karolos Papulyas'la görüşülmesi sonrası açıklama yapan PASOK lideri Evangelos Venizelos, teknokratlardan oluşan bir hükümeti de destekleyeceğini ancak Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) ve bazı partilerin bunu desteklemediğini ifade etti. Evangelos, koalisyon hükümeti kurulamamasından sol partileri sorumlu tuttu.

ND lideri Samaras da önce siyasetçilerin sonra teknokratların bulunması gerektiğini belirtti.

SYRIZA lideri Aleksis Tsipras, Cumhurbaşkanı'nın teknokrat hükümeti kurulması fikrine karşı çıkmıştı. Aleksis Tsipras, şekli ne olursa olsun uluslararası mali kuruluşlar ve AB ile imzalanan memoranduma "evet" diyecek bir hükümete yanaşma niyetinde olmadıklarının altını çizmişti.

Öte yandan son yapılan anketlere göre, bir hükümet çıkmaması durumunda yeniden seçimlere giden Yunanistan'da, Syriza'nın en çok oyu alacağı belirtiliyor.
ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: