23 Mayıs 2012 Çarşamba

Türk Ordusu Mehmet’ini Vurdu

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ile Muş arasında Türk ordusu tarafından başlatılan operasyonda 1 özel harekat polisinin öldüğü, 1 korucu ile 3 askerin yaralandığı olayın Türk ordusunun bombardımanı sonucu yaşandığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili HPG Basın-İrtibat Merkezi dün yayımladığı açıklamada Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Sere Spî mıntıkasında 20 Mayıs akşamı yapılan yoğun bombardıman sonucunda 21 Mayıs sabahı bir operasyon başlatıldığı duyurulmuştu.

Bugün yeni bir açıklama yayımlayan HPG-BİM, olayın Türk ordusunun kendi askerlerini bombalaması soncu yaşandığını kaydetti.

Operasyon esnasında ''bir top mermisinin namluda sıkışması'' sonucu yaşanan patlamada 1 Özel Harekat polisinin öldüğü, 1 korucu ile 3 askerin yaralandığının iddia edildiğini ifade eden HPG-BİM, olayın bir kaza değil “işgalci TC ordusunun” kendi askerlerini bombalaması olduğunu netleştirdiklerini kaydetti. Açıklamada devamla “Özel harekat polisleri, korucu ve askerlerden oluşan bir birliğin Sere Spî mıntıkasında Heron insansız hava araçlarıyla keşfedilmesi ardından yapılan ve dün bilgisini verdiğimiz bombardıman sonucu yaşanmıştır.” denildi.

Olayla ilgili gerilla kaynaklarından elde edilen bilgiler de ‘top mermisi namluda sıkıştı’ iddiasını yalanlıyor. Gerilla kaynakları, Türk ordusunda özel harekatçı, korucu ve askerlerin bir arada bulunduğu karma birliklerin topçu bataryalarında yer almadıklarını, bunun kendi askerlerini vurma olayını aklamaya yönelik bilinçli bir çarpıtma olduğunu söyledi.

GERİLLA SANDILAR

HPG-BİM, operasyon süresince şu ana kadar HPG gerillalarıyla askerler arasında bir çatışmanın yaşanmadığını bildirirken, Heronların gerilla sandığı askerlerin istihbaratını verdikten sonra alandan uzaklaştığını ve bombardımanın düzenlendiğini kaydetti.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: