17 Mayıs 2012 Perşembe

El Kaide’ye Silahlar Türkiye Üzerinden

Arap medyasında çıkan haberlere göre, Suriye’deki muhalif kesimler Türkiye üzerinden silahlandırılıyor. Buna göre, El-Kaide ve Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı grubun koordinasyonu ile Türkiye sınırından Suriye’ye silahlı giriş yapan üç kişi yakalandı. Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) başkanı Burhan Galyun, Özgür Suriye Ordusu'nun silahlandırılması konusunda bazı ülkelerin kendilerine silah verme konusunda söz verdiklerini söyledi. Bir diğer SUK üyesi ise Türkiye üzerinden Suriye'ye gemi dolusu silah göndereceklerini açıkladı.

İkisi Tunuslu, biri de Libyalı olan üç kişi, Suriye televizyonunda yayımlanan ifadelerinde el-Kaide ve Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı grubun koordinasyonu ile Türkiye sınırından Suriye’ye geçtiklerini ifade ettiler.

Yakalanan kişilerden Libyalı Fahd Fureytes, 1991 yılında Libya’nın Bingazi kentinde doğduğunu ve el-Kaide örgütünden Ebu Deccane adlı bir militanın yönettiği Bu Selim Tugaylarına katılarak, Kaddafi rejimine karşı savaştığını söyledi. el-Kaide’den Muhammed adlı bir kişinin kendisine Libya’da kazandığı tecrübelerden dolayı Suriye’de de savaşmasını teklif ettiğini, kendisinin de bunu kabul ettiğini kaydetti.

Lazkiye kentinde iki gün kaldıktan sonra irtibatta olduğu el-Kaide üyelerinin yönlendirmesiyle Özgür Suriye Ordusu adlı silahlı gruptan Ebu Muhammed adlı bir şahısla bağlantı kurduğunu belirten Fureysets, el-Kaide ile Özgür Suriye ordusu arasındaki bağlantıyı bu şahsın sağladığını anlattı.

Bu kişilerden Tunuslu Usame Muhtar Hezli ise devrim sırasında Libya’daki el-Kaide bağlantılı Bu Selim Tugayına katılarak savaştığını ve daha sonra da Rıza adlı bir başka arkadaşıyla birlikte Türkiye’ye gelerek Antakya’da el-Kaide bağlantılı kişilerle görüştüğünü ve onların aracılığı ile Suriye’ye geçerek Özgür Suriye Ordusu’na katıldığını söyledi.

Libya’da el-Kaide bağlantılı Bu Selim Tugayları içerisinde savaştığını belirten diğer Tunuslu şahıs Mecdi Bin Ayyaş Ayari de Libya’da bir camide konuşma yapan Ebu İsa adlı şahsın sözlerinden etkilenerek Özgür Suriye Ordusu’na katılmaya karar verdiğini belirterek kendisinin de Antakya’dan Suriye’ye geçtiğini söyledi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN GEMİ DOLUSU SİLAH

Öte yandan Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) dün Roma'da bir otelde yapılan toplantısında Müslüman Kardeşlere yakınlığıyla bilinen Burhan Galyun oyların yaklaşık üçte ikisini alarak tekrar başkanlığa seçilirken, birçok muhalif grubun Konsey'den ayrıldığı bildirildi. Tekrar SUK Başkanlığı'na seçilen Galyun da başarısızlıklarını kabul ederken, Suriye içindeki muhaliflerin silahlandırılması yönünde taktik değişikliğine gideceklerini açıkladı. Müslüman Kardeşler'e yakın olduğu belirtilen Galyun, yeni bir politik strateji üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.

Galyun, Özgür Suriye Ordusu'nun silahlandırılması konusunda adımlar atacaklarını, bazı ülkelerin kendilerine silah verme konusunda söz verdiklerini ve yakında bazı anlaşmalar yapacaklarını da söyledi. Bir diğer SUK üyesi, Türkiye üzerinden Suriye'ye gemi dolusu silah göndereceklerini açıkladı.

Bu arada, Annan Planı doğrultusunda Suriye yönetimi ile müzakereleri yürütmek üzere muhalefetin birleştirilmesi çabaları da şimdilik sonuçsuz kaldı. Arap Birliği'nin desteği ile dün Kahire'de yapılması planlanan toplantıya muhalif gruplar katılmadılar. Bazı gruplar katılmamalarının gerekçesi olarak tüm grupların Suriye Ulusal Konseyi çatısı altında birleştirilmesi girişimlerini gösterdiler.

Washington Post gazetesi ise Amerika’nın Körfez’deki Arap ülkelerinin maddi desteğiyle Suriye’deki silahlı grupların Amerika’nın yardımı ve koordinasyonu ve Körfez’deki bazı ülkelerin mali desteği ile öncekine oranla çok daha gelişmiş silahlar elde etmeye başladıkları bildirildi.

AMERİKA YARDIMLARI ARTTIRDI

Haberini Suriye’deki muhalif gruplarla Amerikalı ve yabancı bazı yetkililere dayandıran gazete, Obama yönetiminin Suriye’deki silahlı gruplarla temaslarını arttırdığını belirterek bu yolla onların geçiş yolları ve bulundukları yerler hakkında elde ettiği istihbaratı bölgedeki bazı ülkelere ilettiğini yazdı.

Gazeteye açıklamada bulunan bir Amerikalı yetkili, Amerika’nın Suriye’deki silahlı gruplara yaptığı yardımları arttırdığını ve bölgedeki müttefikleriyle ve dostlarıyla koordinasyonlarını da sürdürdüğünü söyledi.

Suriye’deki silahlı gruplara gönderilen malzemelerin Şam’da, Türkiye sınırındaki İdlib’de ve Lübnan sınırındaki Zebedani’de stoklandığı bildirilirken Müslüman Kardeşler örgütü üyesi Mulhem ed-Derubi, Suudi Arabistan ve Katar’daki zengin kişilerden sağladıkları para kaynaklarıyla isyancılar için bir tedarik kanalı açtıklarını söyledi

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: