15 Mayıs 2012 Salı

AKP Terörde Sınır Tanımıyor: 5 İlde 62 Gözaltı

Kürt sorununu baskı ve şiddet yöntemiyle çözme ısrarını sürdüren AKP askeri operasyonlar yanısıra baskın, gözaltı ve tutuklama teröründe sınır tanımıyor. Bu sabah Van, İstanbul, Balıkesir, Şırnak ve Mersin’de onlarca eve yapılan baskınlarda, aralarında çok sayıda BDP’li yönetici ile öğrencinin de bulunduğu 62 kişi gözaltına alındı.

AKP terörünün bugünkü hedefinin ilk adresi Van’ın ilçelerindeki BDP ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileriydi. Van Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla sabah saatlerinde Muradiye, Çaldıran ve Erciş'te eş zamanlı ev baskınları düzenlendi. Evlerin didik didik arandığı baskınlarda Muradiye İlçesi'nde Belediye Meclis üyeleri Bahattin Sayan ve Songül Akbulut gözaltına alındı.

Çaldıran'da ise geçtiğimiz yıl oğlu askerler tarafından infaz edilen İbrahim Atabay'ın babası MEYA-DER İlçe Temsilcisi Gafur Atabay gözaltına alındı.

Aynı saatlerde Erciş İlçesi'nde düzenlenen ev baskınlarında ise Çelebibağı Belde Başkanı Nuri Tunç, BDP eski İlçe yöneticisi Şevket Ulugana, KURDÎ-DER Yöneticisi Necmettin Açık, MEYA-DER Erciş Temsilcisi Zeki İşcan, BDP Çelebibağı eski Belde Başkanı Mehmet Gürbüz, BDP Erciş İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Geçer, DTK üyesi Abdurrahman Çağan, KURDÎ-DER İlçe Yöneticisi Ömer Sayıner, DTK üyesi Cevdet Avcı, KURDÎ-DER Şube Başkanı Cevdet Zilanlı, TUYAD-DER Erciş Temsilcisi Fevzi Can, Belediye Meclis üyesi Mahmut Çelebi, BDP eski İlçe Yöneticisi Abdulah Akın, esnaf Nevzat Zilanlı ile Sadık İş ve Bahattin Gezer ve ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 20 kişi Van Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İDİL’DE 2 BDP’Lİ YÖNETİCİ GÖZALTINA ALINDI


Şırnak'ın İdil İlçesinde gece saatlerinde Aşağı ve Yukarı mahallede evlere baskın düzenlendi. Çok sayıda sivil ve özel harekat polisinin katıldığı baskınlarda BDP İlçe Yöneticisi Ekrem Şavlı gözaltına alındı. Aynı anda BDP İlçe Yöneticisi Yasin Öztaş'ın da evine baskın düzenlendiği ve Öztaş'ın evde olmadığı öğrenildi. Öztaş'ın Cizre'de gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemeyen Şavlı ve Öztaş'ın İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü bildirildi.

İSTANBUL’DA BDP VE DYG HEDEF ALINDI

İstanbul’da ise "KCK" adı altında Esenyurt, Avcılar ve Beylikdüzü başta olmak üzere çok sayıda ilçede operasyon düzenlendi. BDP ve Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) üyelerine yönelik gerçekleştirilen operasyonda aralarında çocukların da bulunduğu en az 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi üzerindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, gözaltına gerekçelerine ailelerine herhangi bir açıklama yapılmadığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlar arasında BDP Esenyurt İlçe yöneticisi Engin Çelik, BDP üyeleri Burhan Kisak, Ş.D. adlı çocuk, Mesut Karçik ve Harbi Adıyaman'ın da bulunduğu öğrenildi.

BALIKESİR’DE ÖĞRENCİ AVI

Balıkesir’deki operasyonlarda ise Kürt üniversite öğrencileri hedef alındı. Sabah saatlerinde Balıkesir ile ilçeleri Bandırma, Edremit ve Ayvalık'ta polis tarafından yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Yapılan aramaların ardından haklarında gözaltı kararı bulunan BDP Edremit İlçe Örgütü üyesi Ramazan Ekinci, BDP Ayvalık İlçe Yöneticisi Sebahattin Enüştekin, BDP Bandırma İlçe Yöneticisi İrfan Aşar, Bandırma'da kalan Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Emrah Seçil gözaltına alındı. Ayrıca il merkezinde yapılan ev baskınlarında da en az 10 üniversite öğrencisinin gözaltına alındığı öğrenildi. Baskınların gerekçesi öğrenilemezken gözaltı sayılarının artabileceği kaydedildi.

MERSİN’DE 6 GÖZALTI


Mersin'in Akdeniz ile Toroslar ilçelerinde sabaha karşı çok sayıda eve baskın düzenlendi. Baskınlar sonucu en az 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. "KCK" adı altında yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Gözaltına alınanların aileleri hukuki yardım için İHD Mersin Şubesi'ne başvuruda bulundu.

Dün de kentte 3'ü çocuk toplam 5 kişi daha gözaltına alınmıştı.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: