1 Nisan 2012 Pazar

'Suriye'nin Dostları'ndan Kürtsüz SUK'a Meşru Temsiliyet

İstanbul - Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı "Suriye'nin Dostları" toplantısının sonuç bildirgesinde, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın hazırladığı 6 maddelik barış planının "ucu açık olmaması" konusunda uzlaşıldığı bildirildi.

Taslak metinde Annan'a verilen taahhütlerin yerine getirilmesi için zaman çizelgesinin oluşturulması çağrısı yapıldı. Yayımlanan sonuç bildirisinde, Annan'ın planını kabul ettiğini açıklamış olmasına rağmen Beşar Esad rejimin şiddete devam ettiği ve rejimin daha önce de verdiği vaatleri, sayısız kez tutmadığına işaret edilerek, Suriye yönetiminin samimiyetsiz davrandığı vurgulandı.

Bildiride, "Annan'a verilen taahhütlerinin yerine getirilmesi için açılan fırsat penceresi açık uçlu değildir. Dostlar Grubu, Özel Temsilci Annan'ı da katliamlar devam ederse BM Güvenlik Konseyi yoluna dönmek de dahil olmak üzere bundan sonraki adımlar için bir zaman çizelgesi kararlaştırmaya davet eder. Bu zaman zarfında Dostlar Grubu da Suriye halkının korunması için ek bazı uygun tedbirler üzerinde çalışmaya devam edecektir" denildi.

KÜRTLERİ TANIMAYAN SUK’U MEŞRU TEMSİLCİ SAYDILAR

Bildiride ayrıca muhaliflere ait Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK), Suriye'nin meşru temsilcisi olarak kabul edildiği belirtildi. SUK, Tunus'taki ilk toplantıda da meşru temsilci kabul edilirken, bu toplantıda ise SUK'un 'tek meşru temsilci' kabul edileceğine yönelik beklentiler karşılık bulmadı.

Bu toplantıda önce SUK’un Katar ve Türkiye çağrısı ile İstanbul’da bir araya geldiği toplantıda, Kürt gruplar salonu terk ederek sonuç deklarasyonuna imza koymamıştı. Aralarında PYD’nin olduğu iç muhalefetin temsilcisi Demokratik Değişim için Koordinasyon Komitesi ise toplantıya katılmamıştı. İstanbul’da kurulan ve Batılıların desteğindeki SUK, Kürtlerin bir ulus olarak haklarını tanımayı, kimlik ve özerklik haklarının anayasaca güvence altına alınmasını reddediyor. Bu muhalif konseyin AKP rejimi ile anti-Kürt bir anlaşma imzaladığı da ortaya çıkmıştı.

Bildiride SUK’a ilişkin, "Dostlar Grubu, Suriye Ulusal Konseyi'ni (SUK) bütün Suriyelilerin meşru temsilcisi ve Suriye muhalif grupların altında toplandığı şemsiye bir örgüt olarak tanımaktadır" ifadeleri kullanılıyor.

BİR SONRAKİ TOPLANTI FRANSA’DA

Bildirgede, daha önce alınan yaptırım kararlarının etkin uygulaması için Yaptırımlar Çalışma Grubu oluşturulmasının kararlaştırıldığı, çalışma grubunun ilk olarak, "Dostlar Grubu'nun 3. Toplantısına" paralel olarak Nisan ayı içinde Fransa'da toplanacağı aktarılıyor.

Suriye'den kaçarak komşu ülkelere sığınan mültecilerin de durumuna dikkat çekilerek, "rejimin uyguladığı şiddetten kaçan Suriyelilere ev sahipliği yapan komşu ülkelerin omzundaki ciddi ve artan yükün bilindiği" belirtiliyor. Bildiride, krizin etkileri nedeniyle Suriye'nin komşusu olan ülkelere destek ve yardım sağlanacağı konusunda Suriye'nin "Dostları Grubu'nun" taahhüdü yineleniyor.

"Suriye'nin Dostları Grubu", sonuç bildirisinde ikinci toplantıya ev sahipliği yapan Türkiye'ye teşekkürlerini ileterek, bir sonraki toplantının Fransa'da yapılacağını duyurdu.

Öte yandan yabancı diplomatların yabancı ajanslara yaptığı açıklamalara göre Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin, Suriyeli muhaliflere destek vermek için fon kurma kararı aldığı belirtiliyor. Bildiri taslak metninde yer almayan bu bilgiye göre bu fondan Özgür Suriye Ordusu askerlerinin maaşlarının ödenmesi öngörülüyor.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: