1 Nisan 2012 Pazar

Suriye'de Silahlı Muhalifler de birleşti. Ancak...


Destek gördükleri ülkelerden ‘tek ses olun’ uyarısını alan Suriyeli muhalifler görüntüde birleşmeye devam ediyor. Şimdi de birçok ülke tarafından örgütlendirilen silahlı muhalifler ortak bir komuta yapısının altında toplandı.


Birçok parçaya ayrılan dışa bağımlı Suriye muhalifi, Pazar günü yapılacak ‘Suriye’nin Dostları’ Konferansı öncesi birlik görüntüsü vermeye çalışıyor. Esad rejiminin yıkılmasını isteyen ülkeler tarafından örgütlenen silahlı gruplar tek bir çatı altında faaliyetlerine devam edeceklerini duyurdu. Açıklamayı Paris’te örgütlenen ‘Yüksek Askeri Konseyi’nin sözcüsü Fahad el Masri yaptı. Masri yazılı açıklamasında “Suriye’deki Özgür Suriye Ordusu ile ülke dışındaki Özgür Suriye Ordusu liderliği arasında ortak bir komuta (yapısının) kurulduğunu açıklıyoruz” dedi. Muhalif hareketinin yoğun noktalarından Humus, Hama, İdlib, Deyr el Zor ve Şam vilayetlerinde yetkili beş albayın ismi verildi.

Silahlılar ile silahsızlar karşı karşıya!
 
Türkiye’de bulunan Özgür Suriye Ordusu’nun (FSA) komutanı Riyad el Esad, geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamada ordudan ayrılarak muhaliflerin tarafına geçen Yüksek Askeri Konsey lideri General Mustafa el Şeyh ile Suriye dışında yaşayan eski askerlerle birlikte bir askeri konsey kurulduğunu ifade etmişti. Esad, kendisinin askeri operasyonların sorumlusu, Konsey başkanı el Şeyh olduğunu açıklamıştı.

Ancak Suriye’nin askeri ve siyasi muhalefeti yine de bölünmüş durumda. FSA, üyelerinin çoğu ülke dışında bulunan en önemli siyasi muhalefet grubu Suriye Ulusal Konseyi’ni, ülke içindeki olaylardan habersiz olmakla suçluyor. 

Ulusal Konsey Başkanı Burhan Galyun Özgür Suriye Ordusu’nu desteklemesi için yapılan çağrılara aylarca direndikten sonra ancak 1 Mart’ta silahlı muhalefetin örgütlenmesi ve birleştirilmesi amacıyla bir Askeri Büro kurulduğunu açıklamıştı. Ancak FSA bu büroyu tanımadı.

"Koltukları paylaşıyorlar"!
 
FSA’nın Paris’teki temsilcisi Lama Atassi de yaptığı açıklamayla İstanbul’da biraraya gelen Ulusal Konsey’i sert bir dille eleştirmişti. Atassi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Türkiye’de muhalif şahıs ve partiler, Suriye içerisindeki halk desteği ya da meşruiyetlerine göre değil Türkiye’nin kucağındaki koltukların paylaşımı için bir araya getirildi. Her devletin konseyde temsilcisinin olması için muhalefetin birleştirilmesi, uluslararası toplum açısından önemlidir. Devrim, konseyde temsil edilmeyen tek taraftır. Devrim, onların anlaşmalarında taraf değildir. Bu anlaşmaları da kabul edecek değildir. İstedikleri gibi oynasınlar. Oynadıkları oyunlar da paylaştıkları kürsüler de Türkiye’de kalacak” demişti.

Hiç yorum yok: