21 Nisan 2012 Cumartesi

Maliki: Türkiye Düşman Haline Geliyor

Irak Başbakanı Maliki, hakkında tutuklama kararı bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin Türkiye'de resmi temaslarda bulunmasını sert bir dille eleştirdi. Maliki, "Türkiye bölgede düşman haline geliyor" dedi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, Güney Kürdistan’ın içişlerine karışmakla suçlayan Maliki, "Bu politikayla devam ederse Türkiye'nin çıkarları zarar görecek ve Türkiye bölgede herkes için düşman devlet haline gelecek" diye konuştu.

Fransız haber ajansının bildirdiğine göre Irak Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada Erdoğan’ın son açıklamalarının açıkça Irak’ın iç işlerine müdahale anlamına geldiği belirtildi.

Maliki, yaptığı açıklamada Türkiye’den Irak konusunda yapılan açıklamalarla ilgili olarak “Bu açıklamalar göstermektedir ki Sayın Erdoğan hala bölgede hakimiyet kuruntuları taşıyor. Maalesef onun açıklamaları artık mezhebi bir boyut kazandı” dedi.

Erdoğan’ı bölge ülkelerinin iç işlerine yönelik müdahaleci bir tutum içinde olmakla suçlayan Maliki, Türkiye’nin bu politikada ısrar etmesi halinde bölgede bir düşman ülke haline dönüşeceğini söyledi.

Fransız haber ajansı haberle ilgili yorumunda Erdoğan’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Perşembe günü yaptığı görüşmede Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’yi güç ve siyasi istibdat peşinde olmakla ve Irak’taki Sünnilere karşı ayrımcılık yapmakla suçladığını belirtti.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: