22 Nisan 2012 Pazar

KCK Yürütme Üyesi Aydar’dan Twitter’da Çarpıcı Açıklamalar

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Oslo görüşmeleri halen sürüyor’ şeklindeki beyanını doğrulamadı. Aydar, Öcalan’ın avukatları hakkında hazırlanan iddianamede itirafçı olarak yer alan İrfan Dündar’ın beyanlarının ise gerçek dışı olduğunu belirterek, polisin kendi istihbari bilgilerini onun ağzından verdiğini belirtti.

KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, başta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Oslo görüşmeleri sürüyor’ şeklindeki iddiası ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları hakkında hazırlanan iddianame olmak üzere bir çok konuda sosyal medya aracılığı ile çarpıcı değerlendirmeler de bulundu. KCK Yürütme Konseyi üyesi Aydar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nın bir tevlevizyon programında, ‘Oslu görüşmelei halen sürüyor’ şeklindeki beyanının doğru olmadığını belirterek, devlet ile KCK arasında herhangi bir görüşmenin olmadığını belirtti. Kılıçdaroğlu’nun çözüm konusunda ''Parti Temsilcileri ve akil adamlardan oluşan Meclis çatısı altında bir komisyonun kurulmasını'' önerdiğini ifade eden Aydar, “Bu fena bir fikir değildir. Bizim önerilerimize yakındır. Kamuoyunda tartışılması gerekir. Her parti her kesim bu konuda görüşlerini dile getirmelidir” dedi.

POLİS MUHBİRİNİN BEYANLARI GERÇEK DIŞIDIR

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarına ilişkin İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianameyi de değerlendiren Aydar, “Ayrıca son avukatlara ilişkin KCK iddianamesi konusunda da bir şeyler söylemek gerekir. Bir polis muhbiri bir itirafçının (İrfan Dündar) ifadeleri sanki gerçekmiş gibi Türk basınında çarşaf çarşaf verilmektedir. Şunu söyleyeyim; ‘polis kendi istihbari bilgilerini onun ağzından vermektedir’. Orada verilen bazı bilgilerin o şahıs tarafından bilinmesi mümkün değildir. Ayrıca yalan yanlış bir çok şey birbirine karıştırılarak verilmektedir. Türk basını da sanki gerçekmiş gibi vermektedir” diye kaydetti.

‘POLİS UYDURMASIDIR’

Ahmet Altan’ın da yine aynı itirafçı İrfan Dündar’ın beyanlarına dayanarak köşesinde alıntı yaptığını ifade eden Aydar, şunları kaydetti: “O alıntıya göre ‘Başkanımızın sunduğu protokolleri devlet yetkilileri olumlu karşılamış, ama örgüt yönetimi yaptığı kabul edilemez eklemelerden dolayı görüşmeler kesilmiş.’ Bu doğru değildir. Bu itirafçı sözü edilen protokolleri görmemiştir, görmesi de mümkün değildir. Bu tamamıyla polisin onun ağzından uydurmasıdır. Ayrıca görüşmeler bu eklemelerden değil, Hükümetin bu protokollere hiç bir cevap vermemesi ve saldırıya geçmesi üzerine kendileri tarafından kesilmiştir.”

‘SRİLANKA-TAMİL MODELİ TUTMADI’

Oslo görüşmelerinin kesilmesinde AKP Hükümeti’nin rolü konusunda da çarpıcı açıklamalar da bulunan Aydar, “Seçimler bitti, artık AKP’nin ateşkese ihtiyacı yoktu, ayrıca İran, Suriye ve Irak la anlaşmışlardı. Dört bir taraftan saldırıp bizi tasfiye edeceklerdi. Onun için Srilanka modeli tartışılıyordu. Onun için İran Kandile saldırdı. İran saldırısı püskürtüldü. Suriye iç sorunlarından dolayı sürece giremedi. Türkiye’nin cesareti kırıldı ve sınır ötesi operasyon yapamadı. Sonra da ittifaklar bozuldu. Dolayısıyla Srilanka-Tamil modeli tutmadı. Görüşmelerin kesilmesi bundandır” dedi.

‘ALTAN’IN GERÇEK KABUL ETMESİ TALİHSİZLİKTİR’

Çok konuşulan Silvan olayının da tamamı ile tesadüfi bir karşılaşma olduğunun altını çizen Aydar, “Bizim açımızdan planlı bir saldırı değildir. Operasyona çıkan askerin gerilla ile karşılaşmasıdır. Sayın Altan gibi yazarlar yazarken itirafçı ve ajanların ifadelerini gerçekmiş gibi kabul etmeleri talihsizliktir. Biraz da bizleri dinleseler daha doğru yazacaklar. Polis kaynakları tamamıyla dezenformasyonla doludur. Bizden bir hatırlatma olarak almalarını öneririz” şeklinde ifade etti.
 
Diren Dicle / Gulistan Gulê Depê
Amed News Agency

Hiç yorum yok: