22 Nisan 2012 Pazar

İran: Casus Uçağın Bilgilerine Ulaştıkİran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağına ait yazılım ve diğer bilgilere ulaşıldığını söyledi.

Fars Haber Ajansı'nın haberi göre Tuğgeneral Hacızade gazetecilere yaptığı açıklamada, Aralık 2011'de ele geçirilen RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağına ait bilgileri deşifre ettiklerini bildirdi.

Uçakla ilgili dört yeni kodun daha çözüldüğünü anlatan Hacızade, milli bir sermaye olarak nitelediği uçak ve onunla ilgili bilgiler hakkında daha ayrıntılı konuşamayacağını belirtti.

"RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağına ait tüm yazılım bilgilerini elde ettik" diyen Hacızade, uçağın ABD, Afganistan ve Pakistan'daki uçuşlarına dair bilgilere ulaşıldığını söyledi.

Tuğgeneral Hacızade, yazılım ve donanımlardan anlaşıldığı kadarıyla ABD'nin uçak teknolojisine ait son 50 yıldaki bilgilerinin bu uçakta toplandığını bildirdi.

Bu arada Mehr Haber Ajansı, Tuğgeneral Hacızade'nin, RQ-170 uçağının bir kopyasını yapmaya başladıklarını söylediğini aktardı.

İran devlet televizyonu, ülkenin doğusunda düşürülen RQ-170 tipi insansız ABD casus uçağının görüntülerini 8 Aralık 2011'de yayımlamıştı.

İran devleti, uçağın düşürülmediğini havadayken kontrolünün ele geçirilip yere indirildiğini iddia etmişlerdi. Görüntüler bunu doğruluyor. ABD ise uçağın düştüğünü ve parçalara ayrıldığı için İran'ın gizli teknolojik sırlara erişiminin mümkün olmadığını iddia etmişlerdi.

ANF NEWS AGENCY


EK HABER
 
ABD’li yetkililer, İran’da düşen Amerikan insansız hava aracı vasıtasıyla teknolojik sırlarının düşmanlarının eline geçmesinden korkuyorlar.

Los Angeles Times’a konuşan ABD’li bir yetkili, hafta sonunda İran’da düşen RQ-170 Sentinel insansız casus uçağının bir CIA görevinde olduğunu açıkladı. Adını vermeyen yetkili, bilinen en gelişmiş radara yakalanmama ve gözlem teknolojisine sahip olan uçağın İran veya ABD’nin diğer düşmanları tarafından deşifre edilmesinden çekindiklerini ifade etti.  

Aynı yetkili, casus uçağın görevi kapsamında mı yoksa teknik bir arıza nedeniyle mi İran topraklarına girdiğini bilmediklerini iletti. RQ-170 Sentinel uçağının, Afganistan’ın güneyinde (İran Sınırı) görev yaptığı biliniyordu.

ABD ordusu, Sentinel’in kontrolünü, Afganistan’ın batısında uçarken kaybettiklerini doğrulamıştı. İan’ın IRNA haber ajansı ise Sentinel’in askeri birlikler tarafından vurulduğunu belirtti. ABD, bu iddiayı reddederek bu yönde hiçbir belirti bulunmadığı yanıtını verdi.

EN SON TEKNOLOJİ

Jet motoruna sahip olan ve yarasa kanadı benzeri kanat tasarımı ile gövdesindeki özel materyal sayesinde radara yakalanmayan RQ-170 Sentinel, ABD'nin en gelişmiş silahlardan biri olarak kabul ediliyor. Casus uçak, radara yakalanmadığı gibi sahip olduğu bilgisayar sistemleri sayesinde düşman topraklarının içinde ilerleyebiliyor.

Sentinel’in, binlerce metre yükseklikten yeri didik didik eden kameralara, cep telefonu konuşmalarını takip eden ve havadaki dumanların kimyasallarını analiz ederek yeraltındaki gizli nükleer tesisleri tespit edebilecek alıcılara sahip olduğu düşünülüyor.

Sahip olduğu tüm özellikler Pentagon tarafından gizli tutulan casus uçağın, üretim maliyeti, ebatları veya maksimum hızı bilinmiyor.

Sentinel, 2 Mayıs’ta Pakistan’da öldürülen El Kaide’nin eski lideri Usame bin Ladin’in yakalanmasına yönelik operasyonda da kullanılmıştı. İlk fotoğrafları 2009 yılında Afganistan’ın Kandahar kentinde ortaya çıkan Sentinel, o tarihten sonra “Kandahar Canavarı” lakabını almıştı.

ABD’Yİ RAHATSIZ EDEN DÜŞÜNCE

ABD’li yetkililer, sahip olduğu özellikler bile son derece gizli tutulan RQ-170 Sentinel’in İran’ın eline düşmüş olabileceği düşüncesinden oldukça rahatsız. Pentagon sözcüsü John Kirby, “İnsanlı ya da insansız bir uçağımızın onu geri alamayacağımız bir yere düşmesi bizi endişelendiriyor” dedi.

Güvenlik uzmanı Peter Singer ise RQ-170 Sentinel'in İran için olmasa da müttefikleri Rusya ve Çin için faydalı olabilecek çok çeşitli sistemler barındırdığını söyledi.

Adını vermek istemeyen bir diğer ABD’li yetkili de RQ-170 Sentinel’in İran’da düşmesini, “Bu çok kötü. Tüm bilgilere ulaşacaklar… Dahası Çin ve Rusya’da bu bilgileri edinecek” yorumunu yaptı.

ENDİŞELER YERSİZ OLABİLİR

Buna karşın uzmanlar, İran'ın, oldukça yüksek bir irtifadan düşen uçağın enkazından işe yarar bilgi edinmesinin zor olduğunu ifade etti.

Lexington Enstitüsü analisti Loren Thompson, uçağın çakılmasının ardından İran’ın eline sadece küçük parçaların geçtiğini, bu nedenle çok fazla teknolojik bilgi elde etmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

ÇİN DE TEKNOLOJİ ÇALMIŞTI

ABD’nin silah teknolojilerinin geçmişte de diğer ülkelerin eline geçtiği iddia edilmişti. Çin’in bu yıl tamamen kendi imkanlarıyla geliştirdiğini belirttiği J-20 hayalet uçağının, ABD’nin F-117 uçağından elde edilen teknolojiyle üretildiği öne sürülmüştü.

Bir F-117, 1999 yılında Kosova savaşı esnasında düşmüş ve parçaları Çinli ajanlar tarafından kaçırılmıştı.

Hiç yorum yok: