13 Nisan 2012 Cuma

‘Franco’nun Ruhu Geri Döndü’

Faşist Diktatör ve Katil Franco

Sağcı-Frankist Partia Popular(PP-Halk Partisi) lideri Mariano Rajoy
İspanya’nın sağcı hükümeti tartışmalı bir tasarı hazırladı. Tasarı; gösteri düzenlemeyi, sosyal medyadan örgütlenmeyi ve pasif direniş uygulamayı dahi suç sayıyor. İspanyolların tepkisi ise, ‘Franco’nun diktatörlüğü geri döndü’ şeklinde.

Ekonomik kriz nedeniyle sürekli olarak kesinti paketlerinin yürürlüğe girmesine isyan eden halk her gün İspanya sokaklarına dökülürken; ülkenin sağcı hükümeti, protestoları sona erdiremeyince, katı bir uygulamaya imza attı. Son zamanlarda çeşitli coğrafyalardaki direnişlerde sosyal medyanın da önemli rol oynaması, İspanya hükümetini ürkütmüşe benziyor.

İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, ‘ceza yasasında reform paketi’ adıyla açıkladığı yeni düzenlemeyle, ‘kamu huzurunu ciddi şekilde bozzan protesto düzenleme ve bu protestolarda yer alma’ şeklinde yeni bir suç tanımı getiriliyor.

TASARI NELERİ YASAKLIYOR?

Söz konusu düzenlemede, "sosyal medyadan gösteri düzenlemek" ve "toplu taşımayı aksatmak" da, artık suç sayılıyor. ‘Güvenlik güçlerine karşı pasif direnişi’ dahi yasak kapsamına alan düzenlemede kapsamında, şiddet içeren gösterilere katılanlara da 2 ila 4 yıl arasında hapis cezası verilecek.

Parlamentoda düzenlemeyle ilgili bilgi veren İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, şöyle dedi: "Sosyal medya gibi araçlarla kamu düzenini ciddi şekilde bozan ve şiddet içeren gösteriler düzenleme niyetinde olanlara da aynı ceza uygulanacak. Kitlesel eylemler ya da güvenlik güçlerine karşı pasif direnişle otoriteye karşı gelmek suç sayılacak."

Katı düzenlemeyi savunmak adına, protestocuları ‘şehir gerillası savaş taktikleri kullanan gruplar’ olarak tanımlayan Bakan Diaz, “Yeni düzenlemeler kendilerine sistem karşıtları diyen şehir gerillası savaş taktikleri kullanan grupların yaydığı şiddet sarmalını kırmak için” ifadelerini kullandı. Düzenlemenin yasalaşması için izlenmesi gereken tek yol; parlamentoda tartışılması ve oylanarak kabul edilmesi.

Neredeyse bütün demokratik eylemlerin ve hatta pasif direnişin bile suç sayılacağı tasarı, İspanyol halkının öfkesini artırdı. Sosyal medya sitelerinde tepkilerini yansıtan İspanyollar, yeni düzenleme için, 1939-1975 yılları arasında diktatörlüğüyle bilinen General Francisco Franco dönemine benzettiler. Bilindiği gibi Franco, grevi ve tüm toplu gösterileri yasaklamıştı.

İSPANYOLLARDAN 'BEN SUÇLUYUM' KAMPANYASI

İspanyol halkının ortak fikri; 'polisin protestoculara müdahale ettiği zaman olay çıktığı ve artık her gösterinin ‘şiddet eylemi’ kapsamına konulacağı, barışçıl protestocuların hapse atılabileceği' yönünde.

Twitter’da karara itirazlarını 'kendilerini ihbar ederek', yani, ‘#soycriminal’ (ben suçluyum) başlığı açarak yansıtan İspanyollar, “Franco diktatörlüğünde, şimdi kaybetmek için mi insan hakları adına savaştık”, “Güle güle demokrasi, sadece 30 yıl sürebildin”, “Pasif direniş suçsa Gandhi 2 ila 4 yıl hapis yatar” şeklinde yorumlar yapıyorlar.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: