20 Nisan 2012 Cuma

Fethullah Gülen’in Darbe Hizmetleri!

27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 askeri darbeleri Türkiye siyasal ve sosyal tarihini alt-üst etti... Şimdilerde PKK’ye karşı savaşta yenilmiş, görev tedavülünden kalkmış ya da kalkmak üzere olan generalleri cezaevlerine atarak, başarısız siyasetçileri, işbirlikçiliği artık saklanmaya medya ve sermaye ayakları üzerinden bir tartışma yürütülüyor. Ama öylesine bir gözbağcılığı ve yapılıyor ki sanki darbeye karşı direniş mücadelesi yürüten AKP ve Fethullah Gülen tayfası darbeye karşı direnen devrimci örgütler gibi gösteriliyor. Ama tarihin sayfalarında kısa bir gezinti yapınca görülüyor ki AKP’nin içinden çıktığı siyasal gelenek ve Fethullah Gülen tayfası her zaman askeri/totaliter ve ırkçı devlet yapılanması içinde lojistik/siyasi ve toplumsal destek vermişlerdir.

Siz bakmayın bugünlerde kendi iktidarlarını ve rahatlarını savunmak için “darbe karşıtı” söylemlerine, gerçek durumları öyle değil. Çünkü varlık gerekçeleri; siyasal ve sosyal kimyalarının oluşumunda askeri darbeseviciliği yapmışlardı.

27 Mayıs 1960 askeri darbesi döneminde Fethullah Gülen 20’li yaşlarındadır. Kendi deyimi ile “O günlerde Üçşerefeli Cami’de ikinci imam ve vaizlik” görevinde bulunuyordu. Kendisi 27 Mayıs’ı hiç hazetmediğini söyler. Çünkü Demokrat Parti’yi destekliyor. Ancak yürüttüğü faaliyet Türk-İslamcı milliyetçilik faaliyetidir. Yani darbenin anafikri olan düşüncelerin pratik olarak uygulama çabasındadır.  Zaten bir ihbar sonucu gözaltına alınan Fethullah Gülen, önce merdiven boşluğundan atılmak istenmiş ancak, “hatırlı” kişiler araya girince Fethullah Gülen’in Türk devletinin bekaasını korumak için çalıştığı görülünce bundan vazgeçilmiştir. Fethullah Gülen kendi sitesinde o günleri şu cümleler ile anlatıyor: “Savcı arkasına yaslanıp şöyle bir süzüyor onları. Polislere ‘niye getirdiniz oğlum bu hocayı buraya? Ben bunu camiden tanıyorum, bula bula bir imamı mı buldunuz? çabuk kaybolun karşımdan’ diyor.” Artık o süreçten sonra Fethullah Gülen hem devletine hizmet hem de kendi tayfasını örgütlemek için daha fazla çalışır.

12 Mart 1971’de Fethullah Gülen’in pratik çabası devam eder. Fethullah Gülen 12 Mart 1971 muhtırasının ardından 2 Mayıs 1971’de tutuklanır. Tepecik, Bademli, Şirinyer’de 6 ay hapis yatsa da tahliye edilir. Komünizme Karşı Mücadele Dernekleri’nin     gönüllü bir aktivisti olduğu için devletin hanesinde kendisine yer edinir. Çünkü tahliye sonrası Edremit’e gider. Herkesi siyasal örgütlenme, toplantı ve gösteri yasakken Fethullah Gülen, düğün salonlarında devlet yanlısı din temalı propaganda faaliyetlerini sürdürür. Devletin gözüne girmek için çabalarını daha da arttırır.

12 Eylül 1980’e gelindiğinde ise Kenan Evren faşist darbesinin yürütmek istediği devletin kudretli bir savunucusudur. Fethullah Gülen ister ki solcular, Aleviler, Kürtler ve demokrat karekteri olan herşey tasfiye olsun. Zaten o dönemin Sızıntı dergisinde asker ve darbe şakşakçılığı yapan yazıları hala dolaşımdadır. “Son Karakol” yazısında Fethullah Gülen askerlere güzelleme yapıyor ve darbenin ne kadar gerekli olduğunu “Ve şimdi bin bir ümit ve sevinç içinde asırlık bekleyişe Mehmetçik Hızır gibi yetişti” cümleleri ile hararetle savunuyor ve Kenan Evren’in darbesinin yapan “mehmetçiğe bir kere daha selam duruyoruz” diyordu. Hatta faşist askeri darbenin zulmünü artırması için Sızıntı dergisinin Kasım 1980 sayısında “Milletin kader çizgisinde, adalet tevzii vazifesini yüklenenlerin bunlara karşı müteyakkız olmaları gerekmektedir” diyerek “merhamet etme” çağrısında bulunuyordu. Yani Diyarbakır, Mamak, Eskişehir ve daha birçok zindanındaki işkencecileri, idamları savunmuştu.
Şimdi 27 Şubat 1997 askeri darbesi üzerinden Fethullah Gülen tartışılıyor. Fethullah Gülen’in nasıl bir işbirlikçi olduğu çarşaf çarşaf ortaya dökülüyor. Kimsenin birşey demesi gerekmiyor; çünkü o dönemin gazete ve televizyon arşivlerine girilip bakıldığında MGK’yi, MKG’nin aldığı kararları nasıl savunduğu ortaya çıkıyor. Hatta Milli Görüş geleneğine tarihsel kıcıklığını da gösteren demeçlerle REFAH YOL hükümetinin hemen istifa etmesini öneriyor. O dönem Gazeteci Yalçın Doğan’a, Mim Kemal Öke’ye söyledikleri sözler çok çarpıcı. Çünkü açık açık askeri vesayeti ve darbeyi savunuyor. Alın size Fethullah Gülen’in askeri darbeleri savunan düşüncesinin özeti o cümleler: “Türk milleti asker bir millettir. Kim ne derse desin asker millet, askerini sever, bağrına basar ve o asker ocağına peygamber ocağı nazarıyla bakar. Kimsenin hiç endişesi olmasın.”

Ama bu cemaatin siyaset ve medya tayfasında hiç utanma ve sıkılma yok. Çünkü iktidar kimse onların yanındalar. Camia değil bir çıkar grubu gibidirler. Para onlar için çok önemli. Polis olmak, savcı olmak onlar için çok ama çok önemli. Çünkü pis işlerini polis-savcı-politika-medya denklemi ile hallediyorlar. Dolayısıyla Cemaatin bugünlerde siyasetten hizmet’e geçiş yapma taktiği, kendisinin pis işlerinin açığa çıkması ile yorumlanabilir.

 BAKİ GÜL

Hiç yorum yok: