1 Nisan 2012 Pazar

Erdoğan, Suriye’ye BM Müdahalesi İstedi

İSTANBUL - İstanbul’da düzenlenen ‘Suriye’nin Dostları’ toplantısında konuşan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, BM’den Suriye’ye müdahale etmesini istedi. Muhalifler askeri destek çağrısında bulunurken, Arap Birliği ise Annan Planı’nın desteklenerek bir an önce hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Suriye'deki krize çözüm arayan uluslararası güçler 24 Şubat'taki Tunus zirvesinin ardından 2. defa bugün İstanbul'da bir araya geldi. İstanbul Kongre Merkezi'nde 82 ülkeden çeşitli düzeylerde katılım sağlanırken, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Hillary Clinton da toplantıya katıldı. Toplantıya BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye müdahale etmeyi veto eden Çin ve Rusya katılmazken, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ortaya koyduğu 6 maddelik plan ile ilgili son durumun ele alınıyor.

Ev sahibi olarak konferansın açılışında konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Suriye yönetiminin, Suriye Halkının Dostlarının çağrılarını kulak ardı ederek ve kendi bildiğini okuyarak acımasız şiddet politikalarını sürdürdüğünü'' belirtti.

Ardından uzun bir konuşma yapan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de yaşananların Suriye ile sınırlı olmadığını, bölgeyi ve dünyayı etkilediğini söyledi. Suriye'nin Mısır ve Libya'nın yaşadığı acı hadiseleri yaşamasını istemediklerini savunan Erdoğan, "Defalarca Esed'e söyledik. Suriye bize verdiği sözleri tutmadı. Halkının meşru taleplerini geçmişte olduğu gibi şiddet, baskı zulüm ve sindirme yoluna giderek bastırmaya çalıştı” dedi.

‘ULUSLAR ARASI TOPLUMUN MÜDAHALE ETMESİ KAÇINILMAZ HAL OLDU’

Suriye’den Türkiye’ye göç edenlerin sayısının 20 bine yaklaştığını belirten Erdoğan, BM’den Suriye’ye müdahale etmesini istedi. Erdoğan, “Suriye'de yaşanan insanlık dramı karşısında uluslararası toplumun müdahale etmesi kaçınılmaz hal oldu. Uluslararası toplum son derece kararlı tutum sergilemeli. BM ve Arap Ligi krizin aşılması için yol haritasını net şekilde ortaya koymuştur. Kofi Annan girişimlerinin sonuç vermesini canı gönülden arz ediyoruz" diye konuştu.

‘HALKIN MEŞRU MÜDAFAA DIŞINDA SEÇENEĞİ KALMAYACAK’

Suriye'nin Türkiye'ye verdiği sözleri sadece zaman kazanmak için kullandığını, Annan'ın girişimlerini de sadece zaman kazanma aracı olarak kullandığını savunan Erdoğan, bu girişimlerin Suriye tarafından manipüle edilmesin izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Suriye rejimi tarafından gerekli işbirliği yapılmadığı takdirde BM'nin Suriye'deki katliama dur demesi kaçınılmaz zorunluluk halini alacaktır. Güvenlik Konseyi bu sorumluluktan bir daha kaçınırsa Suriye halkının meşru müdafaadan başka seçeneği kalmayacaktır. Masum insanları katleden rejime yeter diyemeyen bir konseyin uluslararası barışı korumaktan aciz olduğu acıktır" dedi.

‘MESAJ NET VE KESİN OLMALI’

Uluslararası toplumdan Suriye'de olaylara insani açıdan değil, jeopolitik çıkar ve güç dengesi olarak, kendilerinin ise sadece vicdan gözlüğüyle baktıklarını (!!!) ileri süren Erdoğan, “Uluslararası vicdanın temsilcileri olarak söylem birlikteliğini sağlamamız hayati öneme sahip. Buradaki mesaj net ve kesin olmalıdır. Kendi halkına zulmeden bu rejimin ayakta kalmasını sağlayacak hiçbir planı desteklememiz söz konusu olamaz”(!!!) diye konuştu.

MİLLİ MİSAK BELGESİ’Nİ ÖVDÜ

Türkiye’nin müdahaleleriyle hazırlandığı belirtilen, Suriye Ulusal Konseyi tarafından açıklanan Milli Misak Belgesine övgüler yağdıran Erdoğan, “Belgede, yeni Suriye'nin Suriye halkı tarafından inşa edileceği belirlenmiştir. Suriye'nin dostlarının üzerine düşen görev bu misyonun hayata geçirilmesi ve siyasi geçiş sürecinin önünün açılmasına katkıda bulunmaktır. Sandık Suriye halkının önüne getirilmelidir. Demokratik seçim gerçekleşmelidir” dedi.

Konuşmasının devamında Suriye’nin Annan'a verdi sözü şu ana kadar tutulmadığını ifade eden Erdoğan, "Rejim ölüm kusmaya devam ediyor. Suriye'de halkının meşru taleplerinin derhal karşılanmasını istiyoruz. Bir an önce istikrara, güvene kavuşmasını temenni ediyoruz. İnanıyorum ki Suriye halkı kendi kaderini tayin hakkını elde edecek, kendi rotasını kendisi çizecek. Masum halka kastedenler mutlaka cezalarını çekecektir" dedi.

BURHAN GALYUM, ASKERİ DESTEK İSTEDİ

Erdoğan ardından konuşan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyum, askeri destek çağrısında bulundu. Suriye'de tüm muhaliflerin tek şemsiye altında toplanması için çalıştıklarını belirten Galyun, "Muhalif askeri güçlerimiz kuvvetlendirilmeli" dedi.

ARAP BİRLİĞİ ANNAN PLANI DEDİ

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, herşeyden önce "Annan Planı"nın desteklenmesi gerektiğini, sonra da ateşkesin sağlanmasının önemli olduğunu, üçüncü olarak da muhalefetin tek bir vücut olması gerektiğini kaydetti.

El Arabi, Suriye'deki durumun bir iç savaşa dönüşme tehlikesine de dikkati çekerek, Suriye Ulusal Konseyi'nin bütün muhalif unsurları barındıran tek bir şemsiye olması gerektiğini bildirdi. Arabi, uluslararası toplum ve örgütler olarak krizin aşılması için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini belirterek, "Suriye halkı çok can kaybetti, birçok yıkıma maruz kaldı. Bu dönemde uluslararası kamuoyu bu ülkeni kendi kaderini kendisi belirlemesi için çaba harcamalı" diye konuştu.

Kapalı kapılar ardında devam eden toplantıda BM-Arap Birliği ortak temsilcisi Kofi Annan'ın sunduğu, Şam tarafından kabul edilen 6 maddelik barış planı ele alınıyor. Yarın BM Güvenlik Konseyi’ne sunulacak olan Annan Plan’ı Suriye yönetimine şu taleplerde bulunuyor: "Halkın meşru istek ve kaygılarına yanıt için başlatılacak olan ve Suriyelilerin liderlik edeceği kapsamlı siyasi süreçte Annan'la işbirliği içinde olunması. Sivilleri korumak ve ülkede istikrarı sağlamak için derhal BM denetimi altında, silahlı şiddetin ve çatışmaların sona ermesi. İnsani yardımın ulaştırılması ve yaralıların tahliyesi için günde 2 saat 'duraklama'nın kabul edilip uygulamaya konması. Gelişigüzel tutuklananların hızla serbest bırakılması ve bu kişilerin tutulduğu yerlerin listesinin sunulması. Gazeteciler için ülkede hareket özgürlüğü sağlanması ve 'ayrımcı olmayan bir vize politikası' uygulanması. Yasal güvence altına alınan barışçıl gösteri yapma ve toplanma hakkına saygı gösterilmesi."

KÜRTLER MİLLİ MİSAK BELGESİ’NE KARŞI

Suriye muhalifleri bugünkü ‘Suriye Dostları’ toplantısı öncesinde 28 Mart günü İstanbul’da bir toplantı gerçekleştirmişti. Suriye Ulusal Konseyi’nin Esad sonrası için sunduğu ‘Milli Misak Belgesi’ni reddeden Kürt gruplar toplantıyı tek etmişti. Suriye Ulusal Konseyi’nin “Demokratik Devlet” projesini “aşırı geniş formülasyonlu” bulan Kürt grupların, gelecekteki devletin laik karakterine vurgu yapılması ile Kürtlere özerklik hakkının tanınmasını istiyor.

ESAD YANLILARI GÖSTERİ YAPTI

Bu arada, Esad yanlısı bir grup kongre merkezi önüne gelerek toplantı salonuna girmek istedi. Esad fotoğraflarını taşıyan grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Grup, sloganlar ve marşlarla kongre merkezi önünde eylemine devam ederken, polis iki göstericiyi yaka paça gözaltına aldı. Polis, tazyikli su, gaz ve copla müdahale ederken, göstericiler protestolarına bir süre devam etti.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: