21 Nisan 2012 Cumartesi

Azawad Cumhuriyeti Kürtlerden Destek İstedi


Azawad Kurtuluş Örgütü (MNLA) sözcüsü Mossa Ag Attahar, Marsilya’da bulunan Mezopotamya Kültür Merkezini ziyaret ederek, Kürtlerden destek istedi.

MNLA sözcüsü Mossa Ag Attahar, Marsilya dernek başkanı ve Marsilya Kürt Halk Meclisi üyelerine ülkeleri hakkında bilgi verdi.

Ag Attahar, ilk kez Kürtlerle aynı masada oturduğunu ama Kürt halkının mücadelesini bildiklerini ve desteklediklerini söyledi. Tuareg ve Kürt halkının ayrı coğrafyalarda ama aynı zulmü yaşadığını belirten Mossa Ag Attahar, Katalan, Bask, Breton, Korsika ve Oksitan halklarının örgütlerinin desteklediğini söyledi. Ag Attahar, ‘’devletlerin değil halkların desteğini istiyoruz’’ dedi.

Mezopotamya Kültür Merkezi Başkanı Nezahat Açıkyüz ve Halk Meclisi üyeleri Tuareg halkının özgürlük mücadelesini desteklediklerini söyledi.

Azawad Kurtuluş örgütü MNLA, 17 Ocakta başlattığı büyük taarruzunu 1 Nisan günü sonuçlandırmış ve topraklarını (Kuzey Mali) Mali devleti güçlerinden geri almıştı. 6 Nissan’da yapılan tek taraflı bağımsızlık ilanı neredeyse bütün dünya devletleri tarafından aynı günde ret edildi.

Tuareg halkı Orta Sahara çöllerinde yaşıyor ve Cezayir, Nijer, Libya, Burkina Faso ve Mali (Azawad) ülkeleri arasında bölünmüş durumda.

Tuareg’ler, Fransa tarafından çizilen bu resmi sınırları hiç bir zaman tanımadı. Tuareg halkı Amazir ailesine mensup ve Berberi dilini konuşuyor. 9 ülke arasında bölünen Amazir halkından 2 milyon kişi Fransa’da yaşıyor.
ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: