20 Nisan 2012 Cuma

AKP Hitler’li Reklama Sahip Çıktı

Avrupa Birliği başta olmak üzere insan hakları örgütlerinin sert eleştirdiği Hitler’in kullanıldığı şampuan reklamına karşı yaptırım uygulanmasına karşı çıktı. AKP’li üyeler Hitler’li reklamı yayımlayan kanallara yaptırım uygulanmasına karşı çıkınca RTÜK’te sert tartışmalar yaşandı.

Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre Üst kurulun önceki günkü toplantısında AKP kontenjanından seçilen dört üye reklamı yayımlayan 15 kanala yaptırım uygulanmasına karşı çıktı. CHP, MHP ve BDP’li üyelerin oyları ceza için yeterli olmadı. Üyelerin birbirlerini sert sözlerle eleştirdikleri toplantıda karar çıkmayınca, Reklam Kurulu’nun söz konusu reklamla ilgili kararının beklenmesine karar verildi.

Muhalefet temsilcileri 20. yüzyılı kana bulayan faşist diktatör Hitler’in görüntüsünün kullanıldığı ve “Erkeksen ... kullanırsın” sloganıyla kadın-erkek ayrımcılığı yapan reklamı yayınlayan 15 kuruluşa ceza verilmesini istedi. Ancak iktidar temsilcileri '' mevzuatta bu tür reklamlara uygulanacak yaptırımla ilgili bir düzenleme olmadığını'' belirterek isteme karşı çıktı. AKP’li üyeler ayrıca Reklam Kurulu’nun söz konusu reklama ilişkin bir yaptırım kararı aldığını, bu kararın istenmesini savundular.

Ancak üst kurulda yaşanan tartışmalar daha sonra gerilime dönüştü. Edinilen bilgilere göre üyeler birbirlerini sert ifadelerle eleştirdi. Daha sonra yapılan oylamada ceza isteyen üyelerle istemeyen üyelerin sayısı eşit çıktı. Önceki toplantıda ceza verilmesi yönünde oy kullanan AKP’li üye Hasan Tahsin Fendoğlu da kararını değiştirince üst kurul, Reklam Kurulu’nun kararını beklemeye karar verdi.
ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: