9 Nisan 2012 Pazartesi

17 Yaşındaki Çocuğa 55 Yıl Hapis Cezası İstendi

Kürt Çocukları dahi Kürt olmanın Bedelini ödüyor
Üç ayrı eylemden sorumlu tutulan ve 6 ayrı suçlamayla 4 ay önce tutuklanan Ferhat Erbey (17) hakkında 55 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Erbey hakkındaki tek delil ise gizli tanık ifadesi.
Kürt çocuklarına yaşlarından kat be kat fazla hapis cezası isteyen Türk yargısı bu sefer 17 yaşındaki bir çocuk için 55 yıl hapis cezası istedi. Çocuk gözaltı ve tutuklamaların yoğun yaşandığı ve son 4 ayda yaklaşık 100 çocuğun gözaltına alındığı Mersin’de, 2. Çocuk Mahkemesi 17 yaşındaki Ferhat Erbey hakkında, “örgüt propagandası”, “mala zarar verme”, “kamu malına zarar verme” ve “toplantı ve gösterilere silah ve benzeri aletlerle katılma” suçlamalarıyla 55 yıl hapis istemiyle hazırlanan iddianameyi kabul etti.

26 Aralık 2011 tarihinde evine yapılan baskınla “örgüt adına eylem yapmak” ve “korsan gösteriye katılmak” suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanan Siirt Eruh nüfusuna kayıtlı Ferhat Erbey’e 3 ayrı eyleme katıldığı ve eylemleri organize ettiği suçlaması yöneltildi.

DELİLLER POLİS VE GİZLİ TANIK İFADELERİ

Polislerin de Erbey hakkında şikayetçi olduğu dava 21 Nisan’da Mersin 2 Çocuk Mahkemesi’nde görülecek. Erbey hakkında tek delil ise gizli tanık ve polis ifadesi.

“O TARİHTE İSTANBUL’DAYDIM”

23 Haziran 2011 tarihinde Mersin’in merkez Toroslar ilçesi Demirtaş mahallesinde yapılan “gösteri ve yürüyüşü organize etmek” ve “yürüyüşe katılmakla” suçlanan Erbey o tarihte İstanbul’da olduğunu söyledi. Gösterilen tanık da, İstanbul’da o tarihte Erbey’i gördüğünü ifade etmesine rağmen, savcılık o eylemden dolayı Erbey’in cezalandırılmasını talep etti.

“HER AYRI EYLEM İÇİN AYRI CEZA İSTENDİ”


İddianame de ayrıca Erbey hakkında 11 Mayıs 2011, 23 Haziran 2011 ve 9 Ekim 2011 tarihinde yapılan eylem ve gösterilere katıldığı suçlamasıyla da ayrı ayrı cezalar istendi.

“EYLEMLERE KATILMADIM”

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen Erbey’in emniyet, savcılık ve mahkeme de verdiği ifadede ise eylemlere katılmadığını ve polislere saldırmadığını, suçlandığı bir eylemde o tarihte İstanbul’da olduğunu, 9 Ekim’de ise babasının yanında çalıştığını söyledi.

AİLESİNİN YARISI CEZAEVİNDE YARISI DAĞDA

Daha önce 2 defa tutuklanan Ferhat Erbey’in kardeşi Serhat Erbey de geçen hafta tahliye edildi. Erbey’in 2 amcasının oğlu halen dağda, 3 amca çocuğu ise PKK saflarındayken hayatını kaybetmiş 3 amca çocuğu da halen cezaevinde bulunuyor.
ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: