30 Mart 2012 Cuma

Onbinlerce Kişi İki Gerilla Cenazesini Uğurladı

Türk ordusunun Bitlis ile Hizan arasında 24 Mart günü düzenlediği operasyonda hayatını kaybeden 15 kadın gerilladan Meyaser Orbay’ın (Diljîn Cîlo) cenazesi Yüksekova’da 40 bine yakın kişinin katıldığı bir törenle son yolculuğuna uğurlanırken, Özlem Atsak’ın (Ronahi Dersim) cenazesi de memleketi Van'ın Çaldıran İlçesi'nde toprağa verildi.

HAKKARİ: Bitlis'in Hizan ile Siirt'in Baykan ilçeleri arasında bulunan Çeltikli bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren gerillalardan Meyaser Orbay'ın (Diljîn Cîlo) cenazesi, Yüksekova'da Oslo Oteli'nin önünde karşılandı. BDP Hakkari İl Başkanı M. Sıddık Yıldırım, BDP Yüksekova İlçe Başkanı Rüstem Demir, Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, Esendere Belde Başkan Vekili Tacettin Sefalı ile on binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde, PKK bayrakları, yaşamını yitiren 15 kadın gerilla ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri açıldı.

Cenazeyi kadınlar omuzlara alırken, kitle, "PKK halktır halk burada" , "Şehîd namirin", "Bijî Serok Apo" sloganlarını atarak yürüyüşe geçti. Kışla Mahallesi'nde eski merkez camisine getirilen cenaze, burada dini vecibeleri yerine getirildi. Dini vecibelerinin ardından camiye giren kadınlar, Orbay'ın eline kına yaktı. Kadınlar tarafından camide yakılan ağıtların ardından Orbay ve yaşamını yitiren HPG'liler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Daha sonra cenaze aracına bindirilen Orbay'ın cenazesi, Akalın Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı. Yaklaşık 4 kilometrelik yolu yürüyen kitle, sık sık Öcalan lehine, AKP aleyhine sloganlar attı. Akalın Mezarlığı'na gelene kadar kitlenin sayısı artarken, mezarlığın etrafı PKK bayrakları ve Öcalan posterleri ile donatıldı. HPG'li Orbay yaklaşık 40 bin kişinin katılımı ile toprağa verildi.

MUMLAR BIRAKILDI

Defin işlemlerinin ardından Orbay'ın mezarı kına ve mumlarla donatılırken, burada konuşan MEYA-DER Yüksekova yöneticilerinden Ömer Çakır, Kürt halkının evlatlarına görkemli sahip çıktığını belirterek, gösterilen direniş hiç bir gücün kıramayacağını söyledi. BDP Yüksekova İlçe Başkanı Rüstem Demir, Kürt halkı üzerinden yüzyıllardır inkar imha politikalarının devam ettiğini ifade ederek, katliamların yıllardan beri devam ettiğini söyledi. Son katliamın yaşamını yitiren HPG'liler olduğunu aktaran Demir, 30 yıldır bir savaşın devam ettiğini ve 40 bin insanın canını verdiğini kaydetti. Yüksekova'da cenaze törenine katılan herkesin özgürlük uğruna 40 bin can daha vermeye hazır olduklarını ifade eden Demir, "AKP hükümeti dinimize inancımıza saldırıyorlar. Buradan AKP'lilere sesleniyorum. Akıllarını başlarına alsınlar. Müzakereye geçsinler. Batman, Van, Gever'in cenazelerine sahip çıkmalarını görsünler. Kan ile sorunu çözemeyeceklerini görsünler. Aile ve Kürt halkının başı sağolsun" dedi. Demir'in ardından konuşan Meyaser Orbay'ın ablası Meryem Güzel, Kürt halkının ve Öcalan'a başsağlığı diledi.

POLİS MÜDAHALESİ VE ÇATIŞMA

Törenin ardından yürüyüşe geçen kitleye polis, çarşı merkezinde gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Halk taş ve molotof kokteyli ile karşılık verdiği olaylar mahallelere sıçradı.

VAN: Gerilla Özlem Atsak'ın (Ronahi Dersim) cenazesi ise memleketi Van'ın Çaldıran İlçesi'nde binlerce kişi tarafından toprağa verildi. BDP Van İl Eşbaşkanları Cüneyt Caniş, Mihriban Şah, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, MEYA-DER Şube Başkanı İbrahim Alkan, Edremit Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan, Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser, Barış Anneleri İnsiyatifi üyelerinin de içinde bulunduğu konvoy Muradiye-Erciş yol ayrımında bir başka konvoy tarafından karşılandı. Yapılan karşılamadan sonra konvoy Çaldıran'a doğru yola çıktı. Çaldıran İlçe merkezinde kitlesel olarak karşılandıktan sonra Atsak'ın cenazesi, Yuvacık (Taziz) Köyü'ne doğru yola çıkarıldı. Yol boyunca köylüler zafer işaretleri ve sloganlarla karşılarken, köy girişinde de kalabalık bir grup cenazeyi karşıladı. Kadınların kına tepsisiyle karşıladığı cenaze aracından alınan Aksak'ın tabutu, PKK bayrağına sarılarak mezarlığa götürüldü.

GERİLLA FOTOĞRAFLARI

Kadınlar tarafından omuzlara alınan Atsak'ın cenazesine katılan kitle, PKK ve Konfedaralizim bayrakları, yaşamını yitiren kadın gerillalar ve çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren PKK gerillalarının fotoğrafları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterlerini taşıdı. Atsak toprağa verildikten sonra bir dakikalık saygı duruşuna geçen kitle, hep bir ağızdan "Çerxa Şoreşê" marşını okudu. Kitle sık sık, "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin" sloganları attı.

Defin işleminin ardından konuşan MEYA-DER Yöneticisi Zeki İşcan, katılımdan dolayı halka teşekkür ederek, Kürt halkının her zaman değerlerinin arkasında yürüyeceğini dile getirdi. AKP'nin kirli politikaları yüzünde yine genç bedenlerin toprağa düştüğünü aktaran İşcan, "Bizler bu mücadelenin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bunun için şehit arkadaşımıza uğurlar olsun diyoruz. Özlem arkadaş yolun açık olsun uğurlar olsun" diye konuştu.

Kadınlar adına konuşma yapan Van İl Genel Meclis Başkanı Semira Varlı ise, aileye ve Kürt halkına başsağlığında bulundu. Varlı, "Özlem arkadaş bizim için büyük değerdi. Bugün onu toprağa veriyoruz. Kahramanlık haftası gibi önemli bir tarihte arkadaşlarımız toprağa düştü. Onlar Egitlerin, Semaların ve Rahşanların yolunda gitti. Bizler de onlara söz veriyoruz. Onların mücadelesinin takipçisi olacağız" diye konuştu.

En son konuşan Atsak'ın annesi Zeytun Atsak ise kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederek, "Artık kimse ölmesin. Barış gelsin. Akan kan dursun. Benim kızım bir halkın şehididir. Bütün arkadaşlarının önderliğin ve Kürt halkının başı sağolsun" diye konuştu.

Cenaze töreninden sonra kitle aileye taziye ziyaretinden bulunduktan sonra köyden ayrıldı.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: