26 Mart 2012 Pazartesi

Obama, Erdoğan'a Suriye Vizesi Vermedi

Suriye’deki durum uluslararası zirvelerin bir numaralı gündemini oluşturmaya devam ediyor. Güney Kore’de yapılan Nükleer Enerji Zirvesi’nde biraraya gelen ABD Başkanı Baracak Obama ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de yaşanan durumu masaya yatırdı. Suriye konusunda eyleme geçilmesi konusunda hemfikir olan Obama ile Erdoğan, şiddetin nasıl duracağı konusunda muğlak açıklamalar yaptı.

Esad rejiminin değişmesini isteyen ve Suriye’yi örgütlediği muhalifler tarafından yönetilmesini isteyen ve bunun için de askeri güç kullanabileceğini dillendiren Türkiye, ABD’den yeşil ışık alamadı. Dün Güney Kore’nin başkenti Seul’da Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama’yla Suriye’deki durumu konuştu. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu da yanına alan Erdoğan, Türkiye’nin Suriye planını Obama’ya anlattı. Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeden sonra hem Obama hem de Erdoğan, basına yaptıkları açıklamada Suriye’deki şiddetin durması için hemfikir olduklarını söyledi. Ancak çatışmaların durması için ne yapılacağı konusunda net bir açıklama yapmamaları dikkat çekti.

Erdoğan ‘uluslararası hukuk’ dedi

Ortak basın toplantısında ilk sözü Erdoğan aldı. Erdoğan, Suriye’deki duruma seyirci kalmayacaklarını söyledi. Erdoğan, Suriye’ye müdahale konusunda uluslararası hukuk çerçevesinde kalacaklarını söylemesi dikkat çekti. Oysaki daha önce Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Biz BM süreci tıkandı diye yerimizde oturup bu akan kanı seyredemeyiz” diyerek uluslararası hukuku takmayacaklarını söylemişti.

Erdoğan, basın toplantısında Esad rejimini yalnızlaştırmak için adımlar atacaklarını söyledi. Şam rejimine destek veren, İran yönetimiyle konuşacaklarını söyleyen Erdoğan’ın, Tahran’a ABD’nin nükleer programı konusundaki mesajını götüreceği belirtildi.

İran ve Kuzey Kore’ye sert mesajlar

ABD Başkanı Barack Obama da, Suriye’deki şiddet ortamının sonlanması gerektiğini söyledi ancak bunu diplomasiyle mi yoksa askeri operasyonla mı yapacakları konusunda herhangi bir renk vermedi. Suriye’de ölümlerin yaşandığı ve bunun durması için eyleme geçilmesi konusunda Erdoğan’la istişarelerde bulunduklarını söyleyen Obama, “Bu arada meşru bir yönetime geçiş sürecinde birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diyerek Esad’ın çekilmesini bir kez daha istedi.

Suriye konusunda muğlak konuşan Obama’nın, İran ve Kuzey Kore’ye karşı sert mesajlar vermesi dikkat çekti. İran’ın nükleer silah denemelerinden vazgeçmeleri için tüm diplomatik girişimlerin yapıldığını savunan Obama, bu konudaki çözüm kapısının artık kapandığını öne sürdü.

Obama, pek çok ülkenin tepkisine karşın uzun menzilli füze fırlatma planlarını sürdüren Kuzey Kore’yi de bu kararını gözden geçirmesi konusunda uyardı. Obama bu açıklamasını Güney Kore Başkanı Lee Myung-bak ikili özel bir görüşmeden sonra yaptı. 

Hiç yorum yok: